השקעות עם שלומי ארדן
4.95K subscribers
264 photos
4 videos
221 files
534 links
עדכונים ודיון על מניות מאת שלומי ארדן. העושה שימוש בתכני הערוץ עושה זאת על דעת עצמו. בעל הערוץ עשוי לפעול או להחזיק בניירות ערך הנזכרים בערוץ. ההודעות והניתוחים בערוץ מייצגות את דעתי האישית והפרטית בלבד ואינן קשורות לקרן ארביטראז' ואליו
Download Telegram
מסתמן שמתחילים גל קורונה נוסף. בטח שוב יתחילו דיונים על מסיכום וחיסונים ועדיין הרשויות המקומיות ומשרד החינוך בפינג-פונג על תקצוב מטהרי אויר בכיתות. מקווה שזה ייסגר בדדליין הנוכחי עד סוף אוגוסט

בינתיים דווקא התקדמות יפה באוטובוסים - במכרז שפורסם לאחרונה להפעלת קווים באזור אשכול שרון לראשונה חויבו המתמודדים לספק פתרון לסינון אויר מתוך המכשירים שאושרו על ידי משרד הבריאות כאשר ככל שאני יודע המכשיר היחידי שניתן בכלל להתקין באוטובוסים הוא של אורה. ארחיב על זה ועל מה שקורה בארה"ב בוובינר הערב


https://twitter.com/LittleMoiz/status/1532014808459010049
וואליו קפיטל - לאחר הדוח הקודם יניב בנדר עשה קניה רצינית של מניות בשוק . הפעם רני צים הוא שקנה 2.2 מיליון מניות של וואליו בכמעט 4 מ' ש"ח-, כאחוז מהחברה כולה. סחטיין!
מצרף את הקלטת השיחה מאתמול - תודה למשתתפים! יש לי כיוון לנושא מעניין לוובינר הבאה
בינתיים חבריםשתהיה לכם שבת שלום וחג שמח ומי ייתן שמדדי חו"ל יסדרו לנו פער ארביטראז' יפה ליום שני !
https://youtu.be/ZuQtZPYD23g
נתנאל גרופ (מחזיק) - מחר תתקיים הצבעה של בעלי האג"ח שככל ותעבור תאפשר את פיצולה של נתנאל לשתיים: חברה יזמית וחברת נדל"ן מניב (כל בעל מניה היום יקבל מניה בכל חברה). כדי להבהיר בדיוק מה עומד מאחורי ההצבעה אני רוצה לסקור בקצרה את היתרונות והחסרונות של הצדדים:

בעלי המניות – כרגע מבחינת יחס שווי שוק להון עצמי נתנאל היא כנראה החברה הזולה ביותר בתחום וייתכן שזה קשור לעירוב פעילות הנדל"ן המניב. המחשבה היא שפיצול החברה לשתי חברות שונות תאפשר לכל חברה להתמקד במה שהיא טובה בו ולהציף ערך ולגייס אג"ח שמתאים עבורה (סביר שחברת הנדל"ן המניב תוכל לגייס בזול יותר מהמצב כיום). מהצד השני הפיצול יגרור עלויות נוספות כדי לתחזק חברה ציבורית נוספת, אך זה פחות מהותי בהתחשב ביתרונות (פחות מ-1 מ' ₪ בשנה בשנה).

בעלי האג"ח - כיום לנתנאל יש כ-430 מ' אג"ח שגייסה ועדיין לא פרעה המחולקות ל-4 סדרות. כל סדרות האג"ח הן ללא בטוחה למעט אג"ח סדרה י', סדרה של כ-80 מ' ש"ח המשועבד לה נכס הנדל"ן המניב ברחובות הרשום בספרים ב-118 מ'.

כדי שגם לבעלי האג"ח יהיה אינטרס להצביע בעד הפיצול נתנאל מציעה לבעלי האג"ח שעבוד של קרקע בפלורנטין ששוויה מוערך ב-200 מ' ₪ לפי הערכת שווי שצורפה. אם כן, בהתעלם מסדרה י' שאינה נפגעת בשום צורה, המצב החדש הוא 350 מ' אג"ח עם שעבוד של 200 מ' לעומת 350 מ' מול 0 שעבוד בחברה אחת.

לדעתי האישית ההחלטה המוצעת הוגנת ויש בה יתרון מוחשי לבעלי האג"ח. מעבר לבטוחה עצמה - הרי החשש של בעלי אג"ח הוא שהפעילות היזמית המסוכנת יותר תשרוף את ההון העצמי של הנדל"ן המניב, מה שפיצול מונע. דווקא לגבי בעלי המניות קיימת שאלה האם באמת הפיצול יציף ערך בשווי המניה. אני בהחלט נוטה לסבור שכן אך בפועל נגלה זאת רק בהמשך.

לבעלי האג"ח תתקיים היום בשעה בשעה 15:00 התכנסות והתייעצות לקראת ההצבעה. טפסי ההצבעה מופיעים במאיה לפי סוג האג"ח וכמובן שאפשר להצביע באמצעות המערכת המקוונת. שימו לב שנדרש רוב רגיל בהתעלם מאלה שלא ישתתפו כך שייתכן מאוד שההחלטה תיקבע על חודם של קולות מעטים. למחזיקים - שווה להשפיע

https://us02web.zoom.us/j/81813308673?pwd=Z3RNZkVaWWFtbHYyK0gyeXgvdEduUT09
השקעות עם שלומי ארדן
דוח רבעון 1 של אב-גד (מחזיק) כזכור, אני מחזיק כ-2 חברות בתחום הנדל"ן שאני חושב שהן הזולות ביותר, כל אחת בתחומה. נתנאל בתחום היזמות המסורתית ואב-גד בתחום ההתחדשות העירונית. הסברתי את הניתוח שלי בפוסט האחרון כאן - https://www.shlomiardan.com/housing-price…
אב-גד (מחזיק) הוציאה הבוקר מצגת מצוינת שמדגימה היטב את ההתקדמות ברבעון האחרון. בעיקר חשוב לנו השקף על הרווח הגולמי הצפוי לפי שנה וההתקדמות מהמצגת הקודמת לפני שלושה חודשים:

ב-2022 הרווח הגולמי הצפוי עלה מ-22.5 מ' ל-24 מ'

ב-2023 הרווח הגולמי הצפוי עלה מ-58.6 מ' ל-71.6 מ'

ב-2024 הרווח הגולמי הצפוי עלה מ-108 מ' ל-140.5 מ'

ב-2025 הרווח הגולמי הצפוי עלה מ-165 מ' ל-198 מ'

ב-2026 הרווח הגולמי הצפוי עלה מ-218 מ' ל-280 מ'

ב-2027 הרווח הגולמי הצפוי עלה מ-238 מ' ל-292 מ'

ב-29.5 לאחר הדוח הקודם כתבתי כאן לאיזה רווח נקי אני מצפה בשנים הקרובות ובהתאם למצגת אני חושב שהייתי פסימי מדיי.

ב-2022 אני עדיין מעריך שהרווח הנקי של אב-גד עדיין יהיה כמה מיליוני ₪

ב-2023 אני מעריך שהרווח הנקי של אב-גד יהיה כ-40 מ' (במקום 30-35 מ')

ב-2024 הרווח הנקי של אב-גד יהיה כ-100 מ' (במקום 80 מ')

ב-2025 הרווח הנקי של אב-גד יהיה כ- 140 מ' (במקום 120 מ')

ב-2026 הרווח הנקי של אב-גד יהיה מעל 220 מ' (במקום 160 מ') וכך גם ב-2027

אגב, רק אתמול הושלמה רכישה של פרויקט ברמלה שיתחיל ב-2023 - 530 יחידות עם רווח גולמי של 160 מ'.

הזמן פשוט עובד לטובתנו כאן בקצב מדהים
https://mayafiles.tase.co.il/rpdf/1455001-1456000/P1455237-00.pdf
שמעתם על אורה סמארט (מחזיק) – אבל על AeroClean שמעתם?

איירוקלין נסחרת בנאסדק ועוסקת, כמו אורה, במטהרי אוויר. ככל שאני יודע אין עוד חברות ציבוריות שמתמקדות בתחום. ההבדל הוא שאיירוקלין בשלב מוקדם בהרבה. המכירות של איירוקלין ב-2021 היו אפס מוחלט לעומת 11.5 מיליון דולר באורה וברבעון הראשון איירוקלין מכרה בששת אלפים דולר בלבד והפסידה 2.6 מ'

למרות העדיפות של אורה בנתונים הפיננסיים בנתון אחד איירוקלין עוקפת את אורה משמעותית וזה שווי השוק. איירוקלין נסחרת בשווי שוק של כ-150 מ' דולר לעומת סביב 25 מ' דולר של אורה. פי 6 על חברה הרבה פחות מתקדמת.

מה שזה מראה זה כמה גמישות יש בתמחור חברות כאלה עם פוטנציאל עצום עתידי. אם נפשט ניתן לומר שבזמן שמשקיעי איירוקלין מסתכלים על התקציבים במיליארדי דולרים רבים שיושקעו בתחום בשנים הקרובות משקיעי אורה כנראה בוחרים להתמקד בשורת הרווח הנקי בשנה הקרובה.

הדוגמה הזו לדעתי מדגימה היטב את המצב כיום – תמחור פסימי מאוד, בעיקר בישראל, לפוטנציאל עתידי.

לחברות ברור שאם לצורך העניין אורה הייתה מגיבה בחיוב להודעות האחרונות- למשל להודעה על DELOS לדעתי עשויה להתברר כמשמעותית- ונסחרת היום ב-200 מ' דולר המשקיעים היו שמחים בהרבה אך בסוף מה שיקבע את השווי בכל מקרה תהיה היכולת של כל אחת מהן ליצור מכירות ורווחים. מי צדק בשווי נגלה עוד שנה-שנתיים.

https://finance.yahoo.com/quote/AERC?p=AERC
לפחות משהו עולה היום- המקבילה האמריקאית של אורה סמארט כבר ב-225 מ׳ דולר עם מכירות של 6,000 דולר ברבעון 4..
בפוסט האחרון שלי לפני כחודש פירטתי את ההסתכלות שלי על שוק הנדל"ן בישראל וסקרתי את המניות בענף בחלוקה בין יזמיות קלאסיות ליזמיות התחדשות עירונית. מאז קרו שני דברים - התפרסמו דוחות רבעון ראשון מצוינים ומדד הנדל"ן ירד בכ-15% נוספים מה שמצדיק עדכון קצר

https://www.shlomiardan.com/%d7%9e%d7%a6%d7%91-%d7%9e%d7%a0%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%a0%d7%93%d7%9c%d7%9f-%d7%99%d7%95%d7%a0%d7%99-2022/
אקסל סולושנס (מחזיק) מודיעה על הסכם עם VEEGO שפיתחה פלטפורמה מבוססת AI לשיפור שירותי אינטרנט ביתיים
ככל שאני מבין הפתרון של ויגו יוטמע בתוך הנתבים של אקסל לשיפור הגלישה וכבר הם גייסו את בזק בתור לקוח ראשון עבור נתב ה-BE

מכיוון שמדובר בתוכנה ניתן לשער שבזק תשלם לאקסל מנוי חודשי על כל נתב ולהבנתי ניתן להתקין את התוכנה על נתבים קיימים מרחוק

"אקסל רואה בויגו שותף משמעותי בעל פוטנציאל גדול גם מול לקוחות רבים מחוץ לישראל"
כפי שאפשר להבין מהמאמרים האחרונים שלי מניות הנדל"ן מעניינות אותי כרגע מאוד -מחירי הדיור ממשיכים לעלות (כולל במדד שפורסם אמש) בזמן שהמניות עצמן בשפל.

בשל מגבלה לחשיפה ענפית, תחום הנדל"ן אינו יכול מרכיב מהותי בקרן ארביטראז' ואליו. לכן, עלה רעיון להקים קרן נפרדת, שתתמקד בהשקעה במניות הנדל"ן (יזמי / מניב / התחדשות עירונית/מימון ואגח). ידוע שהרבה יותר קל לגייס לקרן כשהשוק או המניות בתחום מסוים בשיא, אך נראה שדווקא בימים אלה של ירידות יכולות להיווצר הזדמנויות.

מאחר ועלויות ההקמה הינן גבוהות וצורכות משאבי זמן יקרים, אשמח לשמוע אם הרעיון רלוונטי עבורכם להשקעה.
מכיוון שבקרן גידור מותר עד 50 לקוחות שאינם כשירים, מילוי הפרטים בשאלון שבקישור יסייע לנו להחליט אם להקים את הקרן ובשמירת מקום גם למי שאינו עונה על הגדרת לקוח כשיר, בכפוף לסכום השקעה ולמגבלת ניצעים.

תודה ומקווה שהרעיון יצא לפועל

קישור לשאלון למתעניינים:
http://bit.do/residence-fund
תמונת מצב לכבוד פתיחת השבוע - מצורף גרף עם של מכפיל רווח של שלושה מדדים – מניות גדולות באדום, בינוניות בכחול וקטנות בירוק.

כפי שניתן לראות התמחורים של המניות הקטנות והבינוניות נמצאים בצד הנמוך מאוד – סביב התמחור במרץ 2020 וכמעט כמו התחתית של 2008 כאשר שווה לזכור שבשני המקרים היינו במיתון עמוק, אבטלה גבוהה ועם חשש אמיתי לעתיד הכלכלה. שימו לב שגם בניגוד לרוב התקופה המניות הגדולות משמעותית יותר יקרות מהקטנות.

מעבר לכך, גם שימו לב שהמניות הגדולות נסחרות כיום במכפילים גבוהים בהרבה מהקטנות. היום זה נראה לנו כמו כלל טבע אבל היסטורית זה בדרך כלל היה הפוך ודווקא הקטנות קיבלו מכפיל ממוצע גבוה מהגדולות.

זה המצב בארצות הברית, אך מה עם ישראל? אז אין לי גרף מוכן אך ממעבר שוטף נראה שגם כאן אנחנו בתמחורים הנמוכים ביותר שהיו מזה שנים. אם ניקח דוגמה פשוטה וקלה לניתוח– שוהם נסחרה בתחתית של מרץ 2020 עם כל החששות לחובות אבודים בשווי של 175 מ' עם רווח רבעוני של 3.5 מ' -סביב מכפיל רווח 12.5. כיום היא נסחרת בשווי של 295 מ' על רווח רבעוני של 8.4 שזה *משמעותית* יותר זול מהתחתית של 2020, שלא לדבר על אקסל, בוני התיכון ואח'. ניתן להציג דוגמאות דומות כיום בכמעט כל תחום.

בהחלט לא תקופה קלה בשוק אך כך זה תמיד מרגיש דווקא כשהשוק זול. אני רואה סיבות טובות לאופטימיות.
הודעה מעניינת מאוד של טראקנט(י.ע.) - חתמה על הסכם עם Rentar שפיתחה מכשיר שמפחית צריכת דלק של משאיות וכלים כבדים ב-3-8% ופליטת מזהמים בעד 20%.

משאית ממוצעת צורכת סולר בכ-60,000 יורו בשנה ופולטת כמעט 200 טון בשנה. החיסכון בעלות סולר הוא ברור וגם את ה-20% שנחסכיפ במזהמים אפשר למכור ב-85 יורו לטון כך שיש כאן החזר השקעה משמעותי באלפי יורו בשנה לכל מכשיר (כרגע אין נתונים לגבי עלות יחידה אך ניתן להבין את התועלת)

להבנתי השת״פ הוא בכך שהמכשיר עצמו חוסך דלק ופליטות והתוכנה של טראקנט מראה לו כמה בדיוק הוא חסך פלוס תעודה ירוקה שמאפשרת זיכוי כך שהשילוב נראה מצוין

קישור להודעה:
https://mayafiles.tase.co.il/rpdf/1457001-1458000/P1457542-00.pdf

וובינר ספציפי על זה מחר ב-11:30:
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_1d2VHbGLRz6Rk3507osHOQ
בהמשך לסקירה של שוק הנדל"ן למגורים ולוובינר עם חנן מור - היום ב-20:30 תומר קורנפלד ואני נארח את חברת מגוריט בשיחה על שוק השכירויות והדיור

1. כיצד תשפיע עליית הריבית והאינפלציה על השוק?
2. האם מחירי הדיור ימשיכו לעלות?
3. דוגמאות (אמיתיות) להשתוללות המחירים בשוק הנדל"ן למגורים.

במפגש יקחו חלק:
יו"ר מגוריט - עו"ד ארז רוזנבוך
מנכ"ל מגוריט - מתי דב
סמנכ"ל הכספים של מגוריט - תומר צבר

רישום לוובינר:
https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZ0pduGqrzkvEtT0mm86QKQCaI3io-oefMFq

בנוסף וכדי לקבל זווית נוספת, ביום חמישי בערב נארח לוובינר את יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל אאורה, לזווית נוספת על שוק הדיור ובפרט שוק ההתחדשות העירונית. פרטים נוספים בקרוב!
הוובינר של טראקנט (י.ע.) היה מעניין מאוד ואפילו דרמטי, נקודות חדשות:

-אינטגרציה עם לוגפיי מתקדמת, צפי ל-1.9 מיליון משאיות במערכת עד סוף השנה

-הודעה משמעותית אחרונה -צבא ארצות הברית נמצא בשלבי בדיקה של המערכת

-העסקה האחרונה באה במטרה לביא את טראקנט לאיזון פיננסי ואפילו רווח *עוד השנה*

-הפיתוח של רנטאר – מכשיר שיודע להפחית בצריכת דלק ופליטות. הושקע בפיתוח מעל 150 מ' כולל על ידי צבא ארה"ב. רנטאר פנו לטראקנט כי הפתרון משלים ומראה ללקוח כמה דלק פליטות ודלק נחסך, יש לטראקנט בלעדיות.
-מחיר מכשיר – *4,000 דולר ליחידה* בריווחיות נאה

-טראקנט יכולה עם מכירה של 1,500 יחידות בשנה בלבד להגיע לאיזון תפעולי. כמות לא גבוהה בהתחשב במספר ארגוני התובלה איתם טראקנט עובדת, צפי למכירה של 10,000 יחידות עד סוף השנה הבאה כך שהריווחיות יכולה להיות משמעותית

-החזר השקעה קצר מאוד ללקוח – מגיע אפילו לפחות משנה

-מי שמשתמש במכשיר יקבל בסוף הנסיעה תעודה על החיסכון בפליטות גם של המכשיר וגם של האופטימיזציה של טראקנט עצמה. הלקוח יכול למכור את החיסכון ב-85 יורו לכל טון שנחסך (בערך 2.5 טון לחודש) בנוסף לחיסכון בדלק של עד 6,000 יורו בשנה.

-רכבים רלוונטיים להתקנה – רכבים צבאיים, משאיות, אוטובוסים, פינוי אשפה ועוד. אפילו רק בישראל מדובר בעשרות אלפים. מתאים לכל רכבי דיזל ועבדים על פיתוח גם למוניות. עליית מחירי הדלק דוחפת לקוחות לחפש פתרונות.

-מעריכים שהחברה תגיע לריווחיות אפילו השנה ושלא ידרשו לגיוסי הון נוספים

הסיכוי הממשי להגיע לרווח משמעותי בשנה הקרובה הוא בעיניי הפתעה חיובית משמעותית מאוד - אם האיזון הוא ב-1,500 יחידות אז מתמטית 10,000 יחידות זה רווח של עשרות מיליונים בשנה..

שיהיה לנו בהצלחה!