סיכום הרבעון השני והכרזה על תחרות ההשקעות 2.0!

אנחנו עוד ממתינים לסוף המסחר בארה”ב כדי להכריז על המנצח בתחרות שלומי ארדן נגד העולם, כבר ניתן לומר שנראה שאחרי שהובלתי באפריל ומאי ברגע האחרון עקפו אותי שני משקיעים מוכשרים, והתחרות בפסגה צמודה! נחכה לסוף המסחר בארה”ב ואכריז מחר על מנצח רשמי.

בינתיים, היות והרבעון מתחיל כבר מחר נתחיל את רישום התיקים מעכשיו עד מחר בבוקר!

תחרות ההשקעות- שלומי ארדן נגד העולם 2.0

לאור לקחים והערות בתחרות הקודמת, עדכנתי מעט את הכללים של התחרות כדי שיהיה מעניין וריאלי יותר:

 • 4-6 אחזקות סה”כ, ההחזקות יכולות לכלול מניות, אגרות חוב וכתבי אופציה מסביב לעולם.
 • לאור הביקוש נגביל את כתבי האופציה לכתבי אופציה שנמצאים בתוך הכסף בלבד ועם הגבלה של עד 30% מהתיק בכתבי אופציה .
 • כל אחת מההחזקות תהיה בין 10-40% – כאשר ניירות ערך שונים באותה חברה (מניה וכתב אופציה למשל) נספרים יחד.
 • צאו מנקודת הנחה שהתחרות תימשך כל המחצית השניה של שנת 2020 עם חלוקה ל-2 רבעונים. אחרי סוף הרבעון השלישי תהיה הזדמנות למשתתפים לשנות את הרכב התיק והמנצח הסופי יוכרז בסוף 2020!
 • תגיבו בתגובה לפוסט זה עם התיק שלכם – להשתדל לבחור כינוי ייחודי
 • הדדליין להגשת תיקים יהיה מחר (1.7.20) בשעה 10:30, אז גם אפרסם את התיק שלי ונתחיל לעקוב.
 • תשתדלו לבחור תיקים ריאליים! משאיר את ההגדרה מה ריאלי לכם 🙂
 • בהצלחה!

היות והמסחר בישראל כבר נגמר אני יכול לומר שהתשואה של תיק הבלוג הרבעון היא 44.3%, מה שמביא את תיק הבלוג לתשואה של 15.44% מתחילת השנה.זו הפעם הראשונה שהתשואה של תיק הבלוג עוקפת את התיק האמיתי שלי שעשה רק 14.8% הרבעון ותשואה של מינוס 7.5% מתחילת השנה.

התחרות ביני לבין תיק הבלוג היא תחרות לא פשוטה! מה מנצח, מניות שבחרתי בלי מגבלות קניה ומכירה אך באופן סטאטי או הפעולות האמיתיות עם ניסיונות להוסיף כמה אחוזים בפעולות אקטיביות? מעקב מעניין. מכיוון ששנה שעברה התיק האמיתי שלי עקף את תיק הבלוג בצורה משמעותית אפשר לתת לתיק הבלוג רבעון של נחת.

שוק ההון ברבעון השני

אז מה היה לנו ברבעון השני? ננסה לסכם את הרבעון בכמה תמונות. ראשית – הגרף הבא משווה את ה-NASDAQ (בסגול) המתמקד במניות טכנולוגיה, את ה-S&P 500 (בכחול) שכולל מניות גדולות בארה”ב ואת ת”א 125 (בורוד):

מקור

אגב, דווקא בחודש יוני מדדי ארה”ב היו חלשים בהשוואה למדדים בשאר העולם, אך ישראל החליטה להישאר בליגה גרועה משל עצמה:

Image
[מדד ה-MSCI WORLD בלי ארה”ב מול ה-S&P, ביוני שאר העולם עלה בכ-5% יותר מארה”ב. מהטוויטר של ליאור וידר]

קל לראות שזה היה רבעון בו כדאי היה להיות בארה”ב, אבל האמת היא שהסיפור האמיתי כאן הוא לא הגיאוגרפיה אלא הסקטור, שכן סקטור הטכנולוגיה, ובעיקר הכוכבות גוגל, פייסבוק, אמזון, מיקרוסופט אפל (ויש הכוללים את נטפליקס) שתופסות כבר יותר מרבע ממדד ה-S&P 500 כולו אחראיות לחלק גדול מהביצועים גם במדד הנאסדק וגם ב-S&P, זה משקל חברות הטכנולוגיה הגדולות במדד ה-S&P:

[חלקן של מניות הטכנולוגיה פייסבוק אמזון אפל נטפליקס גוגל ומיקרוסופט ממדד S&P 500]

והפער בביצועים השנה בינן לבין כל השאר עצום:

Image

אז זו הייתה בהחלט השנה של ה-FAAMG, ואך עד כמה התמחור שלהן מוצדק ברמת המכפילים הזו?

מכפילי רווח של חברות ה-FANG, מדוח מחקר של Yardeni research שפורסם לפני שבוע

לי התמחורים נראים דיי נדיבים. קחו למשל את אמזון פייסבוק וגוגל ששולטות יחד בכ-70% משוק הפרסום המקוון- לאחרונה פורסם שגוגל איבדה נתח שוק לפייסבוק בשוק הפרסום, מקור הרווח הכמעט בלעדי שלה, יחד עם הפסדים גדולים בהימורים השונים שלה.

כמה ימים לאחר מכן פורסם שקוקה קולה ויונילוור יפסיקו פרסום ברשתות חברתיות. הקורונה גם צפויה לפגוע במפרסמים רבים, במיוחד בתחום התיירות וכל אלה יחד עם איומים רגולטוריים שלא נפסקים. האם כל החברות האלה, שגם מתחרות זו בזו וכבר שולטות בשוק, יצליחו לצמוח ברמה שתצדיק את התמחורים האלה?? מדובר בעסקים מצוינים, אבל ממש לא נטולי בעיות! אבל מה אני יודע, זה פחות התחום שלי.

ומה קורה בישראל? אם נסתכל על מדד ת”א 35 נראה שהוא הניב מתחילת השנה מינוס 20%, אך גם כאן , כמו בארה”ב, מניות הטכנולוגיה והביומד התנהגו כאילו המשבר הוא הדבר הכי טוב שקרה להן עם עליות יפות השנה. מנגד, מדדי הנדל”ן והפיננסים בארץ קרובים לשפל בו הם היו במרץ ועם תשואות של סביב מינוס 35% מתחילת השנה (!)

אז במבט ראשון ההסבר של חלוקת הסקטורים והמיעוט היחסי של מניות טכנולוגיה בישראל מסביר חלקית את התת ביצוע של השוק הישראלי, אבל במבט שני, ככל שמצאתי הביצועים של מדדי פיננסים ונדל”ן במדינות אחרות לא ירדו בשיעור אפילו דומה לנפילה הקשה במדד הנדל”ן בישראל. אפילו בארה”ב מוצפת הנדל”ן המסחרי ובסיסה של אמזון מדד מניות הנדל”ן ב-S&P ירד בקושי ב-10% אל מול 35% בישראל. האם יש לכך הצדקה? אני חושב שלא.

נראה שהענף מתמחר איזה ארמגדון לא ברור – הרי המכירות כבר חזרו לרמות הפרה-קורונה והריבית בעולם לא הולכת לעלות בעתיד הנראה לעין מה שיתמוך במחירי הנדל”ן ואף יצדיק שיעורי היוון נמוכים יותר. כתבתי על הנושא היום בדה-מרקר.

המניות בתיק ברבעון השני

זה היה התיק שלי לתחרות:

שם הניירמחיר בתחילת רבעון שני 2020אחוז מהתיק
שוהם אפ 1320.8 אג'45%
רני צים265.5 אג'30%
אקסל אפ 916.4 אג' 20%
ערך פיננסים2500 אג'5%
סה"כ100%

התיק היה מורכב משוהם וערך פיננסים (אשראי חוץ בנקאי), רני צים (נדל”ן) ואקסל (תקשורת), כך שבהחלט התיק שלי היה (מלבד אקסל) בסקטורים הלא נכונים, אבל זה רק הסיפור שסיפרו המניות! מבחינת ביצועים עסקיים, לעומת זאת, הסיפור היה שונה לגמרי.

רני צים

נתחיל מהחברה שנראית במבט ראשון חשופה ביותר למשבר – רני צים. כולנו זוכרים את הסגרים של מרץ-אפריל בהם הכל היה סגור, אם כך טבעי לחשוש מפגיעה דרסטית במכירות הקמעונאיות ובקושי לגבות את דמי השכירות. בהתאם, שווי השוק של רני צים ירד מכ-620 מ’ בינואר 2020 ל-350 מ’ היום, ירידה של 270 מ’ ש”ח, אך מה הנזק שנגרם לחברה בפועל?

רני גייסה 115 מ’ בדיוק בזמן לפני הקורונה וכשצירפתי את רני לתיק בתחילת הרבעון ציפיתי כי העובדה שהמרכזים של רני הם מרכזים פתוחים ושיהיו יותר ישראלים בארץ שהיו אמורים להיות בחו”ל תביא לנזק מינורי ברני. באחד הסרטונים הערכתי שהנזק יהיה להערכתי במספר חד ספרתי של מיליונים. האם טעיתי? האם התברר שהחנויות לא משלמות שכירות והכל שחור?

אז דוח הרבעון הראשון סיפק לנו הצצה למה שקורה בחברה נכון למאי 2020: “הערכת החברה, כי סך הפגיעה הצפויה בהכנסות הקבוצה ממרכזי המסחר החל מחודש מרץ ועד ליוני 2020 כתוצאה ממשבר הקורונה ומההקלות נאמדת בכ- 3.3 מיליון“.

נתון זה פורסם עם הדוח במאי ומאז אגב אני מעריך שהמצב אף השתפר והנזק הצטמצם, נעלם או אף התהפך – המכירות למ”ר במרכזים פתוחים גבוהות יותר ממה שהיו לפני הקורונה ובהחלט ייתכן שהרווח של רני היום יהיה גבוה יותר מאשר לפני הקורונה! שוכרים רבים שהתעקשו בקורונה לעבור למודל של תשלום לפי אחוזים מהפדיון מוצאים את עצמם משלמים יותר. האמת שהגידור של רני לקורונה פשוט מצוין-כל עוד הקורונה נמשכת ויש פחות טיסות כסף שהיה אמור להיות בחו”ל יישאר בארץ, וקונים שהיו בקניונים עוברים למכרזים פתוחים.

אלה הנתונים על השימוש בכרטיסי אשראי ביוני לעומת תקופת הפרה קורונה – ובמרכזים פתוחים בפרט המצב אף יותר טוב. מלבד מלונות ותעופה – אנחנו רואים עליה בכמעט כל הקטגוריות!

Image
[נתונים – הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה]

בנוסף אנחנו יודעים שהפרויקטים של רני מתקדמים לפי התוכנית . אם אני מסתכל לשנת 2022 אני רואה את אותו NOI לו ציפיתי, ואף יותר. רני צים שמובילה את המרכזים במגזר הערבי ומצליחה לסגור עסקאות שאף חברת נדל”ן אחרת לא יודעת להניב (ותשואות בהתאם) נסחרת היום הרבה מתחת להון העצמי של 422 מיליון או 487 מיליון בהתעלם ממסים נדחים- וזה עם נכסים רבים שרשומים בשווי עלות או לפני השבחה. רני יכולה להערכתי להציג בעקביות תשואה של עשרות אחוזים על ההון העצמי, שנה אחר שנה. רני גם הצליח לשעבד היום את הנכס החדש בנוף הגליל ולהכניס 50 מ’ ש”ח לקופה!

אז אם הנזק הוא לכל היותר כמה מיליונים בודדים בהכנסות בדיוק כמו שציפיתי, וגם זה בספק גדול, אם המכירות השתפרו לעומת התקופה לפני הקורונה , קונים באים בהמוניהם למרכזים הפתוחים וכל עוד יש קורונה יש עוד כמה מיליוני ישראלים בארץ עם כסף לבזבוזים . במקביל הריביות בשוק ירדו עוד יותר ועם הזמן גם שיעור ההיוון ירד בהתאם- אז לאיפה נעלמו 270 מיליון של שווי בבורסה?? אני בהחלט לא יודע, והמחיר לפיו רני נסחרת היום נראה בעיניי מצחיק.

אשראי חוץ בנקאי

קפיצה קטנה לחברות בענף החוץ בנקאי – שוהם, אס.אר אקורד ומלרן. בתחילת המשבר ראינו ירידות חדות באג”ח של שוהם ומלרן והשוק כאילו שיקף ציפיה לחובות מסופקים בהיקפים עצומים. מה קרה בפועל? אז שוב, בעוד הבנקים “הבטוחים” הציגו הפסדים, דווקא בענף החוץ בנקאי אף לא אחת מהחברות לא הציגה הפסד רבעוני, שלא לדבר על סכנה כלשהי לתשלום החוב.

שוהם ואס.אר היו החברות היחידות בענף שהגדילו את תיק האשראי שלהן ברבעון הראשון, אך הרווח הוסתר על ידי הפרשות עתידיות לחובות מסופקים באחוז גבוה יותר ליתר ביטחון ובשל אי הודאות. אז אם נעבוד בשיטה הקודמת – גם שוהם וגם אס.אר איבדו מאות מיליוני בשווי השוק, איפה אנחנו רואים את הנזק הזה? כמו במקרה של רני הנזק שמתבטא עד עכשיו בהפרשות לחובות מסופקים הוא לכל היותר כמה מיליונים בודדים.

מהצד החיובי -אם לפני כמה חודשים כל כמה ימים הייתה חברה חוץ בנקאית חדשה נכנסת למשחק והבנקים לא רצו לוותר על שקל היום מתחרים סוגרים דלתות, הבנקים עברו למגננה וזהירים עוד יותר מהרגיל, התעריפים עלו דרמטית, ההיצע ירד והביקוש עלה. כמו בכל משבר, השורדים מוצאים את עצמם בעולם עם הרבה פחות תחרות. אם כדי להגיע למצב הזה שילמנו בכמה מיליונים של הפרשות וקצת עיכובים- אני חושב שזה בהחלט שווה את זה והשפעת הקורונה היא חיובית בנטו לחברות האלה! שוהם ואס.אר היום הן בעולם טוב יותר ותחרותי פחות מהמקום בו הן היו לפני הקורונה.

רפק

רפק גם היא חברה שנכנסה למשבר חזקה לאחר גיוס הון וגם עבורה, היות וההכנסות שלה הן בעיקר ממכירות חשמל, הנזק של הקורונה היה מינורי עד לא קיים. בכל זאת, במהלך הקורונה רפק ירדה בסביב 50% ולעתים קרובות השתמשתי בה כדוגמה לכמה הירידות היו לא מבחינות, אלא שבניגוד לחברות אחרות השוק הבין בחודשיים האחרונים את טעותו והעלה את רפק לשיאים חדשים.

אקסל

נקפוץ לאקסל, הכוכבת של הרבעון בתיק. עשיתי סדרת סרטונים על אקסל, ובאחרון סיכמתי את מחשבותיי על החברה והדוח הרבעוני. כפי שהסברתי, הדוח הרבה יותר טוב משנראה. מעבר לכך – נראה שקיבלנו שר תקשורת שרוצה להזיז דברים, וההשפעות החיוביות על אקסל יופיעו להערכתי בזמן הקרוב.

לסיכו

גם בחברות כמו לסיכו אני לא רואה השפעה גדולה – להיפך. אני שומע מכיוונים רבים שהממשלה מתכוונת דווקא להאיץ את ההשקעה בתשתיות כאמצעי להאיץ את המשק. בכל זאת לסיכו ירדה מאוד ונסחרת בכמה עשרות אחוזים בלבד מעל המזומן שלה.

אז מה הלאה? אם אני טוען שהמחירים היום בחברות בתיק נמוכים מאוד – אך מתי, אם בכלל, נראה תיקון?

אז עד הדוחות של הרבעון הראשון קיויתי שברגע שיראו שרני צים כמעט ולא נפגעה ושהחובות האבודים בחברות החוץ בנקאיים אינם גבוהים תהיה רגיעה, אך בפועל זה לא קרה. אולי זה מכיוון ש כסף רב יצא מהארץ (אלטשולר ואלה שמחקים אותו) ואלה שנשארו הקטינו חשיפה למניות, אך נראה שהשוק לא ממש מתעניין בדיווחי חברות! כמעט כל הדוחות של החברות שאני עוקב אחריהן התקבלו באדישות תמוהה.

אז למה אנחנו מחכים? לדוחות רבעון שני? שלישי? חיסון לקורונה? אני לא חושב שאנחנו ממש מחכים לאף אחד מהם. יום אחד, לדעתי בחודשים הקרובים, הדברים פשוט ישנו כיוון ויהיה קשה לייחס את זה לאירוע כלשהו. בינתיים, אנחנו משקיעים בעסקים טובים שמרוויחים וצומחים עם קורונה או בלי קורונה ולא עוצרים בהמתנה שהשוק יעריך אותן אלא הערך הפנימי שלהם עולה כל הזמן.

אז אם נסכם: מבחינת תוצאות פיננסיות – אני מרוצה מהתוצאות של החברות בתיק, כולם הראו שגם ברבור שחור כמו הקורונה לא מנער אותן והן יצאו מהמשבר מחוזקות. לגבי המניות – נאלץ לחכות! כל עוד החברות בכיוון הנכון (ועוד צומחות)זה יגיע בגדול.

ברבעון השני חקרתי עשרות חברות, והוספתי כמה מהמעניינות שבהן לרשימת מעקב צמודה. בכל זאת יש לומר שבמחירים האלה קשה להתחרות בחברות בתיק.

מחר בערב אני מתכנן לעשות שיחת זום סיכום רבעון לשאלות ותשובות, כנסו לקבוצת הטלגרם שם אשלח קישור.

לחצו כאן כדי לקרוא את הפטור מאחריות
כל המוצג באתר זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו יועץ השקעות ואינו מנהל תיקים ואינו מציג את המידע בתור שידול או השפעה או בקשה או הצעה לקנות או למכור או להחזיק את ניירות הערך המוזכרים באתר. אין לראות במידע באתר הצעה או שידול לקנות או למכור או להחזיק כל נייר ערך או מכשיר פיננסי אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. על כל משקיע להשלים בדיקה משלו לניירות הערך הנידונים. לפני ביצוע השקעה, על הקורא לבדוק השקעה זו עם היועץ הפיננסי שלו, עו”ד, ויועץ המס כדי לוודא שהשקעה זו מתאימה עבורו. לכותב עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך המוזכרים והוא עשוי למכור או לקנות את ניירות הערך המוזכרים מבלי להודיע על כך מראש. השקעה במניות היא מסוכנת ועשויה לגרום להפסד כל ההשקעה. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה, עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית לכל פעולה בה ינקוט בהסתמך על המידע באתר זה.
Print Friendly, PDF & Email

83 מחשבות על “סיכום הרבעון השני והכרזה על תחרות ההשקעות 2.0!”

 1. אסף רביד

  אחלה כתבה כמו תמיד!
  התיק שלי:
  אופקו הלת׳ בדולרים (דואלית) 25%
  מודרנה 25%
  SPY 25%
  GLD (זהב) 25%

 2. אורן הס

  אשמח להצטרף לתחרות 🙂
  התיק שלי, האסקי

  שוהם 25%
  רני צים 20%
  מלרן 15%
  אקסל 10% אופציות
  גזית גלוב 10%
  ברקשייר 20%

 3. מידן לוי

  מטריקס 25 אחוז, רני צים 10 אחוז, רפק 10 אחוז, אקסל 10 אחוז, אנלייט אנרגיה 25 אחוז, crowdstrike holdings 20 אחוז

    1. מונגי

     40% us global jets etf
     35% תמר פטרוליום
     15% דלק קבוצה אגח יג
     10% אספן גרופ

 4. אקסל אפצ 9 -30%
  אקסל – 10%
  שהם ביזנס – 40%
  רני צים – 10%
  לסיכו – 10%

 5. רונירף

  היי. התיק שלי, בחלקים שווים:
  רובוגרופ
  אי אל די
  אנדימד
  Cthr (צארלס אנד קולבארד)

  מחזיק בהכל חוץ מרובוגרופ.

  הזוכה באלוף האלופים מקבל חולצה ותקליט? 🙂

  1. שלומי ארדן

   חחח האמת שצריך לחשוב על איזה פרס! אני אבקש מהקרן לממן 😉

 6. דניאל הלוי

  התיק שלי :
  אקסל אפ 9 25%
  רובוגרופ 25%
  אירודרום 25%
  ברנמילר 25%

 7. 40 אחוז ביונדווקס bvxv
  30 אחוז בואינג ba
  15 אחוז מניית בית הזהב
  15 אחוז מניית iwn תעודת סל מניות ערך

  1. שלומי ארדן

   היי אהרון, שאלה טובה. כתבתי על זה כאן: https://shlomiardan.com/להשקיע-במניות-ישראליות-ובגדול/

   בקצרה – בישראל אני יכול לחקור חברות יותר לעומק מה שאני מצפה שיתבטא בתוצאות, זה הניסיון שלי ויש גם מחקר שתומך בכך.בישראל גם יש מציאות חריגות שקשה למצוא במקומות אחרים, זה שוק מאוד לא יעיל מהבחינה הזו, וכך נוצרות מציאות.

 8. הצלף העיוור

  אנרגיקס – 25%
  אילקס מדיקל- 20%
  קמהדע- 20%
  מור השקעות 20%
  ברן – 15%

 9. אילון

  הי שלומי,
  אם התיקים ניתנים עד מחר ב-10:30 אז המסחר באוסטרליה הלילה נחשב ברבעון המסתיים לא? (ככה זה היה גם החודש, המחיר שהיה אצלנו בבוקר של ה-4/1 היה המחיר הרלוונטי לאוסטרליה), אחרת מי שיבחר הלילה את המניה שעולה הכי הרבה באוסטרליה היא ץיספר לו כמו לפני העליה של הלילה.

 10. ‫שי ‬‎

  התיק של שי-
  10% אודיוקודס
  25% רפק
  20% אופציה שוהם
  15% אופציה אקסל
  10% אנרג׳יקס
  10% שב”א
  10% סלקום

  1. ‫שי ‬‎

   תיקון ?
   התיק של שי-
   15% אודיוקודס
   25% רפק
   15% אופציה שוהם
   15% אופציה אקסל
   10% אנרג׳יקס
   10% שב”א
   10% סלקום

 11. יעקב ורטמן

  יעקב ורטמן

  בחלקים שווים, 20% לכל אחת:

  UIS – Unisys
  XBIT – XBiotech
  NOG – Northern Oil & Gas
  NVAX – NovaVax
  INO – Inovio Parma

 12. גיא ארואסטי

  פרשקובסקי
  קווליטאו
  בי.גי.אי
  שב״א
  סומוטו
  אופל באלנס

 13. מאור אב

  שוהם אופציה – 10%
  שוהם ביזנס – 20%
  אילקס מדיקל – 20%
  אקסל – 15%
  מור השקעות – 15%
  פוורפליט – 10%
  ארד – 10%

 14. כינוי: “סיגר כחול”

  ראלקו
  איביאי בית השק
  נאוי
  גלוברנדס
  קווליטאו
  פרשקובסקי

 15. טל רחימה

  הרכב התיק שלי –
  אקסל אופציה 9 – 10%
  ברנמילר – 30%
  אירודרום – 30%
  רובוגרופ – 30%

 16. דודי ג.

  מפתיע, תחרות צמודה ביותר על המקום הראשון. כרגע אני מוביל ב-0.4% בלבד – מרגיש כמו שמעון פרס ב-1996.

  סכ”ה מה שצפיתי קרה, פלוריסטם וקמהדע הצליחו להשיג “תוצאות מעודדות” בטיפול בחולי קורונה והמשקיעים הצמאים לחדשות חיוביות התלהבו. בימים כתיקונם הרבה יותר קשה להשיג אבני דרך, ולו ראשוניות בלבד, בביו-טק, וגם כשמשיגים לא תמיד יש התרגשות גדולה מזה.

  לסיבוב הבא כולו בסימן קורונה:
  נסד”ק ENZL קרן סל על ניו זילנד, מדינה נטולת קורונה, יש מצב שזה ישתלם לה גם כלכלית. 20%
  נסד”ק EWY קוריאה, כנ”ל 20%
  שלאג 15% העולם עדיין בטרפת מגבונים
  פלרם 15% ח.גלם לפלסטיק במחיר נמוך, ונראה שהשתחלו בזריזות לשוק הצומח של מחיצות פלסטיק
  קמהדע 20% שריד מהתיק המוצלח מהתחרות הראשונה, חברה טובה עם מכירות של ממש (נדיר בביוטק) ועדיין יש סיכוי לבשורות טובות נוספות בענייני קורונה
  שורט ארה”ב PSQ 10%- הגזימו בעליות נוכח המצב

 17. אופיר

  אופיר ויטרק

  טבע 27%
  שוהם 24%
  רני צים 18%
  רפק 10%
  אקסל 8.5%
  אס.אר אקורד 6%
  אלמור חשמל 5.5%

 18. התיק שלי :

  Elastic N.V – 20%
  SEDG – 20%
  אנרג’קס אופ’ – 30%
  פלרם – 15%
  על-בד – 15%

  בתיק יש חברת תוכנה מבטיחה של קוד פתוח , ומלבדה הוא מוטה אנרגיה מתחדשת ( 2 ) וקורונה ( 2 ) .

  אם הייתי הולך על מחיר זול הייתי נצמד לניתוחים של שלומי ובוחר בשוהם , אסאר ורני צים .

  אבל הרבעון האחרון הוכיח שמה שזול יכול להפוך זול הרבה יותר , ומה שפחות זול יכול עוד להתייקר הרבה . כל שמעניין את השוק זה אופנות , ואופנת האנרגיות המתחדשות ( מוצדק בהחלט ) יחד עם פאניקת הקורונה ( לא מוצדק בכלל, אבל לא שואלים אותי ) יישארו עוד זמן לא קצר.

 19. גלעד רוזבן

  כתבתי עליה באתר שלי. אני מצפה לתוצאות יפות במחצית. זולה ומחזיקה נדלן מניב חבוי יחד עם מאזן חזק מאוד. אם הצמיחה אכן תמשיך היא תעלה משמעותית.

 20. התיק שלי:

  אסאר אקורד
  שווהם ביזנס אופציה 1
  עילדב
  רני צים אופציה 1
  רפק
  פורמולה מערכות

  16.666% לכל אחת

  בהצלחה לכולם!

 21. ‫שייקה‬‎

  שוהם אפ 30
  שוהם 10
  אקסל אפ 30
  אקסל 10
  אלטשולר 5
  רפק 5
  סולאראדג’ 5
  רני צים 5

 22. Eyal Netanel

  בית הזהב
  מישורים
  רני צים
  שוהם
  SH (תעודת סל שורט SP)

  חלקים שווים.

  נקרא לתיק הזה “ניקמת הלוזר”, על שם הביצועים שלי ברבעון האחרון.
  תודה על הבלוג המעניין!

 23. אילון הברזל

  36% ADT.AX
  23% TMQ
  8% AZI.AX
  8% SPA.V
  15% GOLD – אופציה נזילה בכסף – ינואר 2021, סטרייק 20 (מחיר 7.83)
  10% PAAS -אופציה נזילה בכסף – ינואר 2021, סטרייק 22 (מחיר 9.90)

  1. אילון

   אם אסור בעצם פוזיציה מתחת ל-10%, אז מחלק אותן:

   35% ADT.AX
   21% TMQ
   10% AZI.AX
   10% SPA.V
   14% GOLD – אופציה נזילה בכסף – ינואר 2021, סטרייק 20 (מחיר 7.83)
   10% PAAS -אופציה נזילה בכסף – ינואר 2021, סטרייק 22 (מחיר 9.90)

 24. Albert Yaron

  פורמולה מערכות – 15%
  חילן – 15%
  דנאל – 15%
  מיטרוניקס – 15%
  שוהם – 15%
  (Trupanion (trup – ע25%

  תודה על הפרויקט החביב.
  בהצלחה לכולם.

 25. היי שלומי
  eranajo stocks
  FAST – 20 %
  SAND – 15 %
  AU – 15 %
  GLD – 15 %
  SFM -15 %
  BMRN – 10 %
  KRNT – 10 %

  תודה ובהצלחה לכולם

 26. היי שלומי, שכחת לחשב לי דיבידנדים בדוניץ ופלרם. בכל מקרה התשואה מעל 21% והצלחתי לעבור שני שליש מהמשקיעים בצורה יפה. מעלי זה חברה עם 26% ומעלה וכל הכבוד להם. הלכתי על 8 מניות בזמנו ללא כתבי אופציה. חברות עם מאזן חזק לא ממונפות ועדיין עשיתי תשואה יפה. בפועל היה אפשר להשקיע את הדיבידנדים חזרה לתיק.

  1. דודי ג.

   כפי שצפיתי יצאתי שמעון פרס, קמתי בבוקר מקום שני בפער 0.06%.

 27. רונן ס

  התיק שלי:
  הכשרת היישוב – 20
  שגריר – 10
  שוהם אפ1 – 30
  Be – 5
  Amtd – 20
  פרשקובסקי – 15

  1. רונן ס

   ראיתי שאסור אחזקה מתחת ל10%, אז להוריד 5 אחוז בהכשרת היישוב ולהוסיף לbe

 28. 20% – אידיבי פת אגח יד
  20% – אידיבי פת אגח ט
  20% – דלק קב אגח לא
  20% – דלק קב אגח לד
  10% – אגח מירלנד ז

  רפי גולדמן

 29. שלומי ארדן

  אוקיי חברים נעצור את ההרשמה בשלב הזה, נראה שיש נוכחות יפה!
  כנראה שלא הייתי מספיק ברור עם הכלל של עד 30% בכתב אופציה כי יש הרבה חריגות ! נפזר את היתרה מעל ה-30% בין החזקות נוספות או שנמיר להחזקה במניה, אעשה דיון עם חברי אסף ר. אנחנו עוד צריכים לעבד את התוצאות של התחרות הקודמת שהייתה צמודה מאוד!

 30. גם אם לא יחשב כי עצרת אשמח לכתוב בשביל לדעת אם צדקתי בהמשך..
  משה
  שוהם 15
  אלטושלר 20
  מור 20
  אנלייט 15
  Nkla 15
  דוניץ 15
  רני צים 10
  אודיודוקס 10

  1. שלומי ארדן

   יש לי פוסט מוכן עם הכל שרק מחכה לתוצאות של התחרות, ציפיתי לפרסם לפני שעה פלוס אבל אני ואסף עוד מעבדים את התוצאות של התחרות שהייתה בסוף כל כך צמודה שאנחנו חייבים להיות מדויקים לרמת שער הדולר 2 ספרות אחרי הנקודה או כל שטות אחרת..

   שלחתי בבוקר את התיק שלי כבר לגלעד רוזבן שלא יהיו חששות ל”משחקים”- אני כבר יכול לומר שהוא מורכב משוהם אפ, רני, אקסל ורפק- מעריך שאפרסם בדקות הקרובות.

 31. דורון אראל

  אם עדיין אפשר להכנס לתחרות אז התיק שלי הוא כזה:
  רימוני
  שוהם
  רני צים
  מישורים
  בנק פועלים

  חלוקה שוווה

 32. אהרון

  אני לא זמין יותר מידי בימים אלה ובקושי יש לי זמן להיכנס. רק כרגע נכנסתי לבלוג ואני מעלה את התיק שלי לרבעון שלישי בעת זו אחרי שיום מסחר אחד עבר ומבחינתי שהחישוב יהיה מה-2.7 אם זה בסדר (הבנתי גם שהיו כאלה ששלחו היום במהלך המסחר ככה שיש הקלות ?)

  וואיטסטון 25%
  בי גי איי 30%
  גו די אם 30%
  קנביט 10%
  דקמא קפיטל 10%

  נ.ב
  לא יודע אם אפשרי לנצח בתחרות ההשקעות רבעון שני רצוף אחרי תשואה של 59% מעל כולם ברבעון השני. אך אנסה לתת פייט ?

 33. אהרון

  הנה הגיעה הודעת המיזוג של גו.די אם שחיכיתי לה – ביצת ההפתעה נפתחה ומדובר בחברה מצוינת כפי ששאפתי שיכניסו לחברה – בשם “תיגי”.

  מדובר בחברה בתחום האנרגיות המתחדשות עם טכנולוגיה מהפכנית. שמח שגו.די.אם אצלי היא הגדולה שבהשקעותיי בתיק 30%.

  שיהיה בהצלחה לכולם.

 34. אהרון. אל תכעס 🙂
  אהבתי את התאוריה שלך.
  והלכתי בעקבותיך לנסיון. בי גי אי. גו די אם. וויאטסטון.
  עשיתי את זה בקטנה. כולם יחד חלק קטן מהתיק שלי.
  אני פשוט לא מפסיק להתלמד, ואוהב לנסות תיאורית שעושות לי שכל.

  מה אתה חושב לגבי המכירה של גו די אם עכשיו.
  למכור, או לחכות למיזוג בפועל?
  שוב, המטרה שלי בעיקר ללמוד את השיטה שלך.
  תודה רבה!

 35. אהרון

  יוסף היי ערב טוב 🙂

  שמח מאוד באופן אישי שאוהבים ומעריכים את השיטות שלוקח לי לפתח במהלך הרבה זמן של מחשבה והתנסויות.

  באופן כללי אני לא יכול לייעץ לך או להגיד לך לקנות או למכור כי זה מנוגד לחוק…אתה יודע…
  אך אני כן יכול לספר לך באופן אישי את איך שאני הולך לפעול ורואה את פני הדברים. זו אגב דעתי האישית ואין כל המלצה לאף אחד. אני מאמין במהלכים שאני עושה באופן אישי והסבלנות משתלמת בסופו של דבר.

  הקדשתי אתמול שעות של חיפושים וקריאת מידע על חברת “תיגי” המתמזגת לתוך “גו.די.אם”.

  אני מאוד אוהב את מה שראיתי, זו חברה עם מערכות חימום (אי בזבוז אנרגיה בניגוד לרוב המערכות הקיימות כיום) במקומות שונים בארץ ובעולם, אפילו ברמת הגולן ובמדגרה של עוף טוב יש להם מערכת וגיליתי שאפילו בקור הגדול של סקנדינביה בנורבגיה הם מוכרים מערכות 🙂

  מדובר בחברה מצויינת לטעמי ואם תשים לב לשוויים של חברות בתחום שלטעמי פחות מתקדמות ומהפכניות מתיגי אז תראה שוויים של מאות מיליונים-מיליארדים (על אוגווינד חברת אנרגיה מתחדשת בתחום שונה-מתמחרים במעל 2 מיליארד שקלים ולדעתי תיגי חברה הרבה יותר מבטיחה).

  תיגי כרגע שווה על פי היציקה לתוך גו.די.אם במועד ההודעה 60 מיליון שקלים בלבד! אחרי העליות זה בערך 80-90 מיליון. אתה יכול להבין את דעתי על השווי כרגע של גו.די.אם לעומת הפוטנציאל והשווי האמיתי של תיגי בהשוואה לשאר החברות בתחום שפחות טובות ונסחרות פי כמה וכמה מגו.די.אם.

  אגב תיגי גם זכתה בתחרות העל של אנרגיות מתחדשות בגרמניה לפני כמה שנים שהתחרתה מול 100 חברות שונות. בתחרות הייתה גם סולאראדג’ ככה שניתן להבין את הפוטנציאל של תיגי (גו.די.אם)….

  לדעתי יש סיכוי גבוה שהיא תמשיך לעלות יפה ביום ראשון ולהצדיק את שוויה מבחינה פונדמנטלית.

  אגב אני רואה שאתה גם רווה נחת מחברת בי.ג’י.איי 🙂
  שמת לב שהתעוררו שם אצל רמי לוי? בימים האחרונים אני מזהה ביקושים מאוד גבוהים בשערים עולים ואני משער שמשהו מתפתח שם וגם לשם ייצקו חברה בקרוב על פי לוחות הזמנים שרמי לוי חייב לצקת פעילות.

  אני מאחל לך הרבה בהצלחה ושתרוויח הרבה. שכולנו נרוויח הרבה 🙂

  שבת שלום לכולנו

 36. גיא ארואסטי

  היי אהרון
  אני גם פריק של המניות הקטנות ומשקיע גם בגו.די.אם ובי.גי.אי ומאוד נהנה לעקוב אחרייך .
  האם מצאת עוד מניות קטנות שתואמות את האסטרטגיה שלך במהלך התקופה ?
  אשמח לשמוע ,תודה .

 37. אהרון

  גיא היי
  מה נשמע?

  באופן אישי אני מגדיר את המטרות שלי טרם קבלת החלטת ההשקעה ולאילו טווחי תשואות אני שואף בניירות שלי.

  זה אולי יישמע טיפה מופרז אך בתור סורק אנושי של השוק הישראלי וכמעט שום דבר לא בורח לי מהרדאר 🙂 אינני מוצא בשלב זה (יכול להיות שבעוד מספר חודשים אני כן אמצא) עוד חברות בבורסה בארץ למעט ה-3 האלה (גו.די.אם, וואיטסטון ובי.ג’י.איי) שיכולות להעניק לי תשואות תלת ספרתיות גבוהות כפי שאני מכוון אליהן (והכי חשוב שברמת בטיחות וסיכון מאוד מאוד נמוכות).

  אם היו כאלה נוספות אני מבטיח שהייתי כותב עליהן ומשתף ושוקל בעצמי להיכנס אליהן. זו הייחודיות של החברות האלו שאני מחפש, מספר קריטריונים חשובים שאני לא זז מהם. ולכן הן מעטות בבורסה בארץ וייחודיות.

  שים לב גם על זהות בעלי השליטה של שלושת החברות האלו – מדובר באנשים משכמם ומעלה שמחפשים בנרות חברות מיוחדות עם פוטנציאל ענק על מנת לצקת לבייבי שלהם. אני יודע למשל שהנהלת גו.די.אם (חגית להב ומשפחת טנוס) מחפשים חברה איכותית סביב שנה וחצי לצקת לתוך גו.די.אם והם לא התפשרו על פחות מכך.
  שמח שזה סוף סוף הגיע.

  גם רמי לוי (בעלי השליטה של בי.ג’י.איי) ועדי צים (בעל השליטה בוואיטסטון) הם אנשים רציניים ואני מצפה מהם בתקופה הקרובה להביא לתוך החברות שלהם חברות ברמה גבוהה ואת התוצאות אני מצפה לראות בתשואה שאשיג.

  אני מודה שזו תיאורית השקעה פחות קונבנציונאלית כי מעל 90% מהאנשים יעדיפו לשים את כספם בטבע, מיטרוניקס ואלביט מערכות. אך אני באופן אישי לא מוצא עניין בהשקעות השכיחות הללו שהסיכון כרגע עולה על הסיכוי במצב השוק הבועתי (בעיקר בארה”ב ואירופה).

  יאללה שיהיה בהצלחה חברים 🙂

  1. שלומי ארדן

   אהרון מרתק לעקוב ותודה על השיתוף! אגב מה אתה עושה כשאין מספיק ביצות הפתעה בשוק? משקיע רק בקיימות או גם בחברות אחרות?

 38. אהרון,
  תודה על ההסברים המפורטים.
  ממש מעניין.
  אני כבר 8 שנים בשוק ההון, משקע ערך בצורות שונות.
  והכוון שלך חדש לי לגמרי, ומעניין!
  אם כי מזכיר קצת את באפט בתחילת דרכו עם ה’בדלי סיגרים’.

  2 הערות:
  1. תיגי:
  אתה בעצם משלב כאן את שיטת “ביצת ההפתעה” עם השקעת ערך קלאסית בשלב השני.
  עצם זה שאתה בוחר להישאר עכשיו, זה אסטרטגית השקעה בפני עצמה.

  2. לגבי בי. גי. אי. יש כתבות בכמה מקומות על כך שרמי לוי מתכנן להנפיק ב2021 את כל הנדלן שלו,
  תחת רמילוי נדלן לפי שווי של 3 מליארד.
  החשיבה שלי אומרת, שאין סיבה שיעשה הנפקה עם כל המשתמע מכך,
  כשבמקביל יש לו חברה שמחכה לתוכן. לא?

  שוב תודה, ושבוע טוב!

  1. ועוד הערה לגבי תיגי:
   להבנתי, הם עוסקים בנושא של חימום מים – קולטים לדודי שמש,
   ולא באנרגיה סולרית של ייצור חשמל.

השאר תגובה

גלילה למעלה