plus500 logo

Plus500 – האם עדיין מעניינת אחרי העליות?

רקע

לפני כשנה וחצי נתקלתי בחברת Plus500 הנסחרת בלונדון. החברה הייתה זולה להערכתי אז קניתי מניות בכ-450 פני למניה. נכון לכתיבת שורות אלה המניות נסחרות סביב 1,650 פני למניה, וזאת לאחר שהחברה חילקה 180 פני כדיבידנדים מאז שקניתי אותה. כלומר, תשואה כוללת של 305% בשנה וחצי. לאחר עליה כזו, האם עדיין שווה להחזיק במניות החברה?

plus500 logo

אודות Plus500

פלוס500 הוקמה על ידי שישה בוגרי טכניון בשנת 2008. מנכ”ל החברה הוא אסף אלימלך שגם הוא משלנו (אם זה חיובי או שלילי – תחליטו אתם 🙂 )

פלוס500 מספקת מערכת מסחר ללקוחותיה בה הם יכולים לסחור במגוון רחב של נכסים באמצעות “חוזי הפרש” (Contract of Difference או CFD). מדובר בחוזה שמאפשר לקונה להנות מעליה או ירידה במחיר של נכס בסיס בתמורה לתשלום פרמיה.

plus500 מציעה חוזי הפרש על יותר מ-2,200 נכסי בסיס. היופי בעבודה עם חוזי הפרש הוא שניתן להמר על נכסים שקשה מאוד לאחסן (נפט) ועל נכסים שמסובך/מסוכן לקנות, כמו למשל ביטקוין ושאר מטבעות הקריפטו, שאף עליהם ניתן לרכוש CFD.

נכסי הבסיס בהם ניתן לסחור - Plus500
קטגוריות נכסי הבסיס בהם ניתן לסחור – Plus500

Plus500 פועלת במעל 50 מדינות (וכל הזמן נכנסת לאזורים חדשים), ניתן לסחור מהמחשב, באמצעות אפליקציות, טבלטים ואפילו באמצעות Apple Watch. ל- Plus500 רישיון לפעול ויש עליה פיקוח בישראל, בריטניה, אוסטרליה, קפריסין, ניו-זילנד, דרא”פ וסינגפור באוגוסט הקרוב צפויה להיכנס רגולציה חדשה של ה- European Securities and Markets Authority – EMCA,  החברה הודיע שהיא לא מעריכה שתיפגע ממנה באופן משמעותי, אך הדבר עדיין מצוי בבחינת ההנהלה.

(למידע נוסף אודות הרגולציה החדשה לחצו כאן)

בגלל ש-Plus500 היא כיום אחת החברות הגדולות בתחום ה-CFD הרגולציה הופכת עבורה ליתרון. באופן כללי רגולציה מועילה לשחקנים הגדולים שיכולים להתאים את עצמם, בעוד ששחקנים קטנים מתקשים לעמוד בקצב.

הכנסות החברה

הכנסותיה של Plus500 צומחות בקצב מסחרר, יחד עם צמיחה אדירה במספר הלקוחות הפעילים:

פלוס500 פיננסים

שיעור הצמיחה הממוצע של ההכנסות עומד בין 2012 ל-2017 על לא פחות מ-40%. שיעור הצמיחה הממוצע ב-EBITDA עומד על 49.7% ושיעור הצמיחה ברווח הנקי – על קצת יותר מ-50%.

החברה מחלקת בשנים האחרונות 100% מהרווח הנקי שלה לבעלי המניות, הן באמצעות דיבידנדים והן באמצעות רכישה מחדש של מניות. החברה נכנסה לאחרונה לדרום-אפריקה ולסינגפור.

השאלה החשובה היא, כמובן, לכמה צמיחה ניתן לצפות בעתיד. החברה צמחה בעבר בין השאר באמצעות כניסה לעוד ועוד מדינות אך ניתן לצפות שחלקן של המדינות החדשות ילך ויקטן עם הזמן.

האפליקציה

אני אוהב לבחון אפליקציות של חברות שאני משקיע בהן. אפליקציה זה משהו שקל מאוד לטעות בו גם כשמושקע בו כסף רב (למשל אפליקציית נט-המשפט המזעזעת שהושקעו בה מיליונים רבים). כל מיני בירוקרטיות, דרישות סותרות של מנהלי דרג ביניים ממפתח האפליקציה שחייבים לבקש איזה פיצ’ר כדי להראות שגם הם תרמו משהו. אני חושב שכשחברה מצליחה להוציא אפליקציה שהלקוחות אוהבים (ועוד מוציאים בה טונות של כסף) זה מעיד על תרבות טובה שמצליחה לעמוד בקצב של הדור הצעיר.

Plus500 מדווחת שרוב הלקוחות החדשים בשנת 2017 הגיעו באמצעות המובייל. החברה מתגאה בדו”ח השנתי בכך שהאפליקציה שלהם מדורגת הכי גבוה מבין מתחרותיה – האפליקציה שלהם מקבלת דירוג של מעל 4 כוכבים בגוגל פליי של גוגל ובאפ סטור של אפל. על פי אתר הסטטיסטיקות App Annie יש לחברה בגוגל סטור לבד מעל 5,000,000 הורדות. כדי להבין כמה האפליקציות קריטיות לצמיחה בהכנסות , ראו כאן (גם אני לא מבין למה הם בחרו בגוונים של כחול לכל הקטגוריות..):

פלוס500 - הכנסות לפי מכשיר

 

טירוף הביטקוין

החברה נהנית בחודשים האחרונים מהשיגעון התורן – מטבעות קריפטו. קניה של ביטקוין ודומיו דורשת התעסקות מסוימת ויכולה ליצור תסבוכות מס. מהבחינה הזו, השקעה באמצעות חוזים ב-Plus500 היא הרבה יותר פשוטה למי שבטוח שביטקוין זה הדבר הגדול הבא.

2017 הייתה שנה מדהימה עבור מטבעות הקריפטו, אך מאז תחילת 2018 כולם חוטפים בראש עם ירידה ממוצעת של 63% מתחילת השנה, עובדה שעלולה לפגוע בתוצאות של Plus500, אך באופן מוגבל שכן החברה דיווחה שנכון לסוף 2017 מטבעות הקריפטו מהווים פחות מ-15% מהמסחר.

בזמן ששנת 2018 פחות טובה עבור מטבעות הקריפטו החברה נהנית מעלייה בתנודתיות בשוק המניות לעומת שנת 2017. plus500 מרוויחה מתנודתיות ושנת 2017 הייתה השנה הכי פחות תנודתית מאז 1964. נראה שב-2018 השוק חזר להיות תנודתי הרבה יותר. 

כמה החברה שווה?

שווי השוק של החברה עומד כיום על 1.8 מיליארד פאונד. מכיוון שהנתונים הכספיים מפורסמים בדולר נמיר את שווי השוק ל- 2.35 מיליארד דולר.

החברה מדווחת פעם בחצי שנה בלבד ולכן הנתונים הכספיים האחרונים שיש לנו הם עבור סוף 2017. לחברה מזומנים בסך 240 מיליון דולר ואין לה חוב.

ה-EBITDA של החברה עמד ב2017 על 253 מיליון דולר – מכפיל EBITDA של 8.3.  הרווח לשנת 2017 עמד על 200 מיליון דולר – מכפיל רווח של 11.75 או 10.55 בנטרול מזומן.

על פי מדדים אלה החברה מתומחרת עדיין על הצד הזול לחברה ממוצעת, וזולה מאוד לחברה מצוינת כמו Plus500.

יש לציין כי התוצאות שהחברה פרסמה לרבעון הראשון לשנת 2018  היו לא פחות ממדהימות. EBITDA של 237 מיליון דולר ברבעון – כמעט כמו ה-EBITDA של כל שנת 2017. נראה שהתוצאות קשורות לעניין מטבעות הקריפטו. מכיוון שמדובר בתוצאות מאוד חריגות, בשלב זה אני בוחר להיות שמרן ולהניח שמדובר בעניין חד פעמי, אבל בכל זאת כדי לסבר את האוזן – ההכנסות עלו ב-284% מרבעון קודם, מספר הלקוחות הפעילים קפץ ב-204%, ההכנסה פר משתמש עלתה מ1,080 דולר ל-1363 דולר במקביל לכך שעלות רכישת משתמש חדש ירדה מ-907 דולר ל-502 דולר. אפילו אם רק חלק מהטוב הזה יישמר זה מדהים.

בנוסף, לפני פחות מחודש הוציאה החברה הודעת עדכון בה כתבו שלאור תנודתיות בשווקים הרבעון הראשון של שנת 2018 היה חזק במיוחד, ועל אף שהשוק נרגע מאז התוצאות ממשיכות להיות מעבר לציפיות ההנהלה. כלומר, יש סיבה טובה לצפות ש-2018 כולה תהיה חזקה. אין לנו מספרים ספציפיים אבל זה בוודאי סימן חיובי.

לסיכום, נראה שבמקביל לעליות גם שווי החברה עלה משמעותית ועדיין יש “בשר” לעליה במחיר המניה. כמובן שיש להתחשב בסיכונים ובעיקר הרגולציה בשוק האירופי שיכולה להזיק (אך, כאמור, עלולה גם להועיל) ל-Plus500. אני בינתיים ממשיך להחזיק.

מחשבה לסיום – האם מדובר בעסק לא מוסרי?

התחום בו החברה פועלת נמצא תחת ביקורת ציבורית, ובצדק. יצא לי לפני מספר חודשים להיפגש עם בכיר לשעבר בחברה לא קטנה שפועלת באותו התחום (שקורץ לישראלים משום מה).

בכל אופן הוא אמר לי מהן הכנסות החברה, בתמימותי שאלתי אותו מהם הרווחים ולא ההכנסות. לטענתו מהרגע שלקוח הפקיד כסף בחשבון החברה ניתן להגיד שהכסף הוא כבר אז רווח של החברה. המספרים שהלקוח יראה על צג המחשב הם תיאורטים לחלוטין. לא יותר ממשחק (דיי גרוע).

“ומה קורה אם לקוח רוצה למשוך את הכסף”? החברה תערים עליו קשיים אינסופיים, ובמידת הצורך תביא באופן אקטיבי ל”איפוס” של הלקוח.

מה הכוונה באיפוס? הם אומרים ללקוח שכדי למשוך את הכסף עליו להגיע למספר מסוים של פעולות (לעתים מציעים לו בשל כך גם “בונוס” בדמות כסף נוסף לחשבון). עכשיו, כשהלקוח סוחר, פשוט דואגים לאפס אותו. לא משנה על מה הוא יהמר, הוא יפסיד. בגלל שההימורים הם במינוף גבוה זה גם לא דורש מניפולציה גדולה – מספיק להציג לאדם שממונף 1X100 ירידה של אחוז בשער הדולר (אפילו לשבריר שניה) כדי לאפס אותו.

אני בטוח ההתנהלות השערורייתית הזו משותפת לחברות נוספות בתחום. עם זאת, אני סבור ש-Plus500 מתנהלת בצורה הגונה הרבה יותר, הן בשל המינוף הנמוך יחסית שהם מציעים (עד X20) והעובדה שהיא לא מציעה אופציות בינאריות, הן בשל כך שהלקוחות לא נעלמים בקצב גבוה כמו שהייתי מצפה מחברה ש”מאפסת” את הלקוחות שלה. אני רוצה להאמין שעם הזמן והתגברות הרגולציה החברות הבעייתיות יותר שנותנות לענף הזה שם רע ייעלמו. כמו הבדיחה הידועה על עורכי דין, מדובר סך הכל ב-99% בעייתיים שעושים שם רע לכל השאר.

 

לינקים:

דו”ח שנתי 2017

דו”ח רבעון ראשון 2018

 

גילוי נאות: הכותב מחזיק במניות של חברת Plus500.

נא לקרוא את הפטור מאחריות

Print Friendly, PDF & Email

13 מחשבות על “Plus500 – האם עדיין מעניינת אחרי העליות?”

 1. הי שלומי ברכות על הבלוג.
  אולי פספסתי באחד הלינקים אבל לא ציינת שהחברה הרוויחה הרבה מאוד ברבעון הראשון של 2018 כמעט כמו כל 2017 עם אביטדה של 237 לרבעון הראשון לעומת אביטדה של 45 ברבעון המקביל ו259 ל2017 כולה.כמובן בגלל שיגעון הקריפטו.

  הרווח אולי לא מייצג אבל הדיבידנד יהיה גדול בסוף שנה. ואנחנו יודעים שפלוס תהיה שם להרוויח מכל טרנד שיהיה ולהרוויח הרבה. אני חושב שהחברה זולה מאוד גם היום.
  יהיה מעניין לראות מה יהיה שהתקנות החדשות ייכנסו בתחילת אוגוסט וגם הדוח השנתי ייצא קצת אחרי אז אולי נהיה חכמים יותר לגבי ההגבלות.

  1. שלומי ארדן

   צודק, לא התייחסתי לרבעון הראשון.
   עדכנתי את הפוסט, תודה.

 2. אחלה פוסט.
  אני חושב שהחברה זולה מאוד וקשה לדמיין תזרים תפעולי של פחות מחצי מיליארד דולר ב2018 – כלומר סביב מכפיל 4 לחברה כמעט בלי דרישות קאפקס.
  לכן היא נשארת ההחזקה הגדולה ביותר של הקרן ואף הוספנו מניות לאחר ההכרזה האחרונה של הרגולטור האירופי שהוסיפה הרבה וודאות.

  לדעתי התרומה הכי משמעותית של הקריפטו זו הירידה בעלות גיוס ממוצעת ללקוח. אנשים פשוט מחפשים קריפטו כל הזמן בגוגל והופכים את ההגעה אליהם על ידי חטיבת השיווק המעולה של פלוס להרבה יותר קלה.

  לפלוס יש בריכת לקוחות עצומה כיום, ביחס לשנים קודמות, לעשות ממנה מונטזציה.

  מה שכן, יש תמיד סיכון שרגולטורים נוספים, נניח האוסטרלי, יכריזו על בחינה ברוח אירופה והמניה שוב תחטוף זעזועים בטווח קצר.

 3. לא הייתי מייחס חשיבות רבה מדי לרווח של השנה הקרובה מכיוון שכמות הלקוחות שהחברה הצליחה להביא חריגה מאוד. אני מעדיף להתייחס לרווח של השנה כפי שנועם הציע- דיבידנד חד פעמי. לדעתי זה יכול להיות דיבידנד גדול שיכול להגיע לכ20% משווי השוק שלה כיום. אני גם מסכים עם נועם שיש לפלוס יכולת להרוויח מטרנדים.

  אני חושב שלחשוב על הרווח האמיתי של פלוס זו משימה לא פשוטה. לא הייתי מתייחס אליה כחברה במכפיל עתידי של 4 כי הרווח של השנה הוא חריג. מה שכן, היא ללא ספק במכפיל נמוך מהמכפיל שמופיע בגוגל פייננס (12) מכמה סיבות: שנה שעברה פלוס הרוויחה 200 מיליון דולר, אך חלק גדול מעלויות גיוס הלקוחות לא תרמו כלל לרווח, ופלוס לא מהוונת עלויות אלה. משמע העמסנו הוצאה גדולה על ההכנסות של שנה שעברה, מה שאומר שהרווח האמיתי של השנה שעברה צריך להיות גבוה יותר, אני מניח שבאיזור הכמה עשרות מיליונים בודדים (לדעתי 20-30 מיליון, הכפלת מספר הלקוחות החדשים ברבעון האחרון בעלות הממוצעת המשוערת). אם נסתכל על החברה וננסה להוציא את השפעות הקריפטו (מכיוון שזה לא יחזור על עצמו) נוסיף את העלויות ונקבל רווח של 210-230 מיליון עבור השנה שעברה. בנוסף, פלוס צומחת בכמה עשרות אחוזים בשורת ההכנסות, ואם נהיה שמרניים וניקח צמיחה של 30% לשנה הקרובה (הצמיחה האמיתית ללא קריפטו כנראה גדולה יותר בגלל הרשיונות החדשים וכו’), נגיע לרווח של 273-299 מיליון (“מופשט קריפטו”, עד כמה שניתן) עבור 2018.

  הסיבה להתעלם מהקריפטו ולא להתייחס לזה כפי שעומרי רשם (“לדעתי התרומה הכי משמעותית של הקריפטו זו הירידה בעלות גיוס ממוצעת ללקוח. אנשים פשוט מחפשים קריפטו כל הזמן בגוגל והופכים את ההגעה אליהם על ידי חטיבת השיווק המעולה של פלוס להרבה יותר קלה.”) היא שדברים השתנו משמעותית.
  יש שינוי מדיניות בגוגל וגם בפייסבוק. המדיניות החדשה אוסרת על פרסום מוצרים הקשורים לקריפטוס, אז החגיגה הסתיימה במובן הזה. יש הקשחה נוספת במדיניות של גוגל ביחס לCFDs בפרט, ללא קשר לקריפטוס, שמחייבת את החברות והאפילייטס שלהן להשיג רישיונות מהרגולטורים במדינות הרלוונטיות. עבור פלוס שכלי הפרסום העיקרי שלה הוא פרסום מקוון זה עלול להיות מכשול לטווח הקצר מכיוון שאין לה את כל הרישיונות הדרושים (כמו למשל ברוסיה והונג קונג בהם היא פועלת אך ללא אישור רגולטורי-עד כמה שאני מכיר). זאת אומרת שגוגל מחייבת את פלוס ללכת לרגולטורים מקומיים ולהשיג אישורים כדי להמשיך ולפרסם אצלה, למרות שהרגולטורים עצמם לא חייבו את פלוס עד עכשיו לקבל אישור (כיוון שיש לה אישור מרגולטורים של מדינות זרות). ניתן לקרוא עוד בלינק הבא:
  https://support.google.com/adwordspolicy/answer/7648803?hl=en&ref_topic=29265

  לגבי מוסריות התחום- היה על זה דיון מעניין בבלוג של אסף. איו ספק שיש כאן דיון. אבל ההשוואה לחברה של הבחור שפגשת לא מוצלחת בכלל כי אתה מתאר מרמה/הונאה. על פי מחקר שערך הFCA הבריטי בתחילת תהליך השינוי הרגולטורי הוא מצא ש82% מהלקוחות מפסידים- זאת אומרת ש18% לא. בנוסף, יש עליהם חובת Best Execution שנבדקת על ידי הרגולטורים ושוללת התנהגות כפי שכתב לך הבחור בטוויטר. ההתנהגות שהצגת על איפוס כספים היא פלילית, האם החברה בפיקוח של רגולטור?

  בהצלחה בבלוג החדש!

  1. שלומי ארדן

   מעניין, תודה.

   אם הייתי יכול לשאול את החברה שאלה הייתי רוצה לדעת כמה “דביקים” הלקוחות. אחרי שמשיגים לקוח – הוא נשאר חודשים/שנים? אם הייתי יודע שהם נשארים לטווח ארוך קשה מאוד למצוא דרך הערכת שווי לפיה החברה לא זולה מאוד.

   לגבי החברה שציינתי – פעם אחרונה ששמעתי הם מתכננים לצאת מהמשחק לפני הכניסה לתוקף של הרגולציה החדשה בשוק האירופי, שזה טוב (לעולם).

  2. את כל מה שפירטת יפה לגבי ייצוגיות הרווח אפשר פשוט להכניס לשיקולים לגבי איזה מכפיל אתה נותן לה…

   הם עכשיו כנראה מתחת למכפיל 4 EV/Ocf על 2018. בהסתכלות קדימה – מגיע להם כנראה משמעותית יותר מזה.

   להתייחס ל2018 כמו פאטה מורגנה זו פסימיות יתר לגבי חברה עם גמישות, עם מצוינות תפעולית ושיווקית, שיש לה עכשיו המון מה”דלק” העיקרי שלה – מצבורי משתמשים חדשים. חשוב לדעתי להבחין בין שמרנות בריאה לפסימיות יתר.

   לגבי מדיניות גוגל ופייסבוק – שים לב שפייסבוק הכריזו השבוע שהקריפטו חוזר לפרסם אצלם, תחת תנאים. פייסבוק וגוגל היו תחת scrutiny לאחרונה, אבל זה חברות שמחויבות לצמיחה חזקה. בנוסף, כמו עם הרגולמיה, לפלוס כשחקן מתוחכם וגדול יש יתרון.
   גוגל ברוסיה פחות חזקה אגב מבשאר אירופה בגלל יאנדקס.

 4. שלומי ארדן

  טוב אז פחות מ-24 שעות לאחר פרסום הפוסט החברה יוצאת בהודעה על רבעון שני חזק מהצפוי ועולה ב-10%. תענוג.
  https://goo.gl/tB6Uyb

  מבטיח שלא היה לי קשר לזה 🙂

 5. פלוס500 התהפכה לגמרי על המשקיעים עם אזהרת רווח לא צפויה בהנתן הדיווחים הקודמים וההתיחסות של ההנהלה לרגולציה.
  פתאום המכירה של המייסדים מקבלת גוון ברור, הכל כמובן בדיעבד.
  יש לך אולי אינסייטים לגבי 2020?

  1. שלומי ארדן

   היי אסיף,
   אני יכול להפנות אותך לגוף בשם ליבריום שמסקר את החברה. לאחר ההודעה האחרונה הם הורידו את התחזית לרווח למניה של 138 פני ב-2019 ורווח של 176 פני ב-2020.
   כרגע המחיר הוא 1050 פני, יש 216 פני למניה במזומן ויוצא לנו מכפיל 6.2 על הרווח הצפוי כרגע ל-2019 ומכפיל 4.7 על הרווח ב-2020. התוצאות של פלוס מאוד מושפעות מהמצב בשווקים וכל מיני אופנות (כמו הקריפטו) אז אי אפשר לדעת במדויק אבל בהנחה שהם ימשיכו לצמוח ולגנוב נתח שוק בשנים הקרובות הם יעשו יפה.

 6. תודה שלומי,
  אני מקווה שאתה לא בונה עליהם כי הבעיה עם ליברום היא שמיד לאחר הדוח הם עדכנו מטה את מחיר היעד ל2019 בכמעט 40% והם מסקרים את החברה מיום הקמתה. עם כזה מרווח בתחזיות אני לא בטוח כמה המספרים שלהם משקפים,במיוחד לאור העובדה שאין מידע חדש פרט לאזהרת הרווח מהתחזית הקודמת.
  ההנהלה של פלוס500 גם כן שוב איכזבה, לא ברור מה השתנה מאז הדוח הקודם שבו סיפרה כמה העסק גמיש והפגיעה תהיה מוגבלת, ומאז המייסדים מימשו ואז יצאה אזהרת רווח.

 7. פינגבאק: פלוס500 – לקחת את זהב האינקה לישראל | מתחת לרדאר

השאר תגובה

גלילה למעלה