סגנון ההשקעה שלי – השקעות עומק

עולם ההשקעות מתחלק לשניים: ניתוח טכני והשקעות ערך. ניתוח טכני זה מה שעושים החבר’ה המגניבים שיושבים מול מיליון מסכים, מסתכלים על עשרות גרפים וקונים ומוכרים פוזיציות לטווחים מאוד קצרים.

השקעות ערך, לעומת זאת, רואות במניה כחלק מעסק. משקיעי ערך מחפשים ניירות הנסחרים מתחת לערכם האמיתי. יכול להיות שמדובר בהון עצמי גבוה מהמחיר בבורסה, מכפיל רווח נמוך, תשואת דיבידנד גבוהה וכו’.

עם הזמן והעיסוק כמשקיע ערך התחלתי להבין עד כמה רחבה ההגדרה. כל מי שיודע להפעיל סקרינר מכנה את עצמו משקיע ערך, כולל אנשים שמעולם לא פתחו דוח. הרי מי צריך דוחות כשיש סקרינרים, SeekingAlpha או דוחות סל סייד שאומרים לך מה לקנות? (כולם, לכאורה, על בסיס “השווי האינטרינזי” של החברה).

אם החלוקה היא לסוחרים טכניים ולמשקיעי ערך, אז איפה נוחתים בספקטרום הזה ה”קוונטים” שבונים רובוטים שיאתרו מניות “זולות” וימכרו אותן ? או אדם שמשתמש באלגוריתם שנבנה על ידי משקיע ערך אחר כדי שינתח כל מניה ומניה ויגיד לו אם היא נסחרת מתחת לשווי שלה? איפה נוחת האלגוריתם עצמו? האם הוא “משקיע ערך”?

לא מתאים לי ללכת לאנשים ולהגיד להם שהם לא “משקיעי ערך” – הם כן משקיעי ערך, בדרך שלהם. למעשה, אין להם ברירה כי לא קיימות יותר מדיי קטגוריות. עבור משקיעי ערך רבים השקעות הן עיסוק משני או אפילו תחביב. מה שמפריע לי זה שחלוקת עולם ההשקעות לשתי קטגוריות היא בהכרח כוללנית מדיי, וכששואלים אותי “מה סגנון ההשקעה שלי”, לענות “השקעות ערך” נראה לי מגוחך וחסר תוכן.

לכן, אני רוצה להגדיר תת-קטגוריה תחת הקטגוריה הרחבה של השקעות ערך: השקעות עומק.

משקיעי עומק אמנם מתחילים את תהליך ההשקעה כמו משקיעי ערך כדי למצוא חברות מעניינות, אבל לפני שהם ישימו שקל במניה הם יחפרו עמוק.

הם לומדים את הדוחות של החברה לעומק – ועל הדרך את הדוחות של כל המתחרים בענף. הם לומדים את הרזומה של הדמויות העיקריות וחותרים להיפגש עם כל מי שמוכן להיפגש איתם. כשמשקיע עומק קורא דוח סל סייד על חברה שהוא חקר הוא מוצא כמה טעויות בכל עמוד והוא יודע בדיוק איפה הטעות בכל תזת שורט שהוא מוצא (והוא מחפש תזות שורט כל הזמן).

לפעמים משקיע עומק ימצא משהו שהשוק פספס לגמרי, ובמקרה כזה משקיע עומק צריך להיות עם הביטחון בניתוח שלו כדי לדעת לנצל את הטעות של השוק ובגדול.

כמות המחקר והאובססיביות הנדרשים כדי להיות משקיע עומק אפילו בחברה אחת היא עצומה ודורשת עשרות עד מאות שעות מחקר ומעקב שוטף ואקטיבי. עובדה זו מחייבת משקיע עומק בעיניי להיות עם מספר חד ספרתי נמוך של החזקות. אם משקיע עומק לא מוצא מספיק מניות מדהימות כדי למלא בהן את התיק – הוא יפזר את השאר בחברות שהן סתם “השקעות ערך”, אך זה לא אידיאלי.

משקיע עומק נמשך לחברות מקומיות, כי זה מקל עליו לחקור על ההשקעות מכיוונים לא צפויים: חבר של חבר שמכיר מישהו, לקפוץ למפעל לראות אם יש אנשים במשרדים, אם המכונה עובדת וכו’ וכו’.

בניגוד לסתם השקעות ערך, השקעות עומק הן Full time job, פשוט אין ברירה. אפילו עם ניסיון העבר שלי מעבר ראשוני על המניות בבורסה לקח לי 500 שעות עבודה, ואפילו לשכיר מאוד חרוץ יהיה קשה לסיים כזה פרויקט בשנה (שעה וחצי ביום). וזו רק ההתחלה של העבודה.

נשאלת השאלה – האם השקעות עומק משתלמות בהתחשב בהשקעה? לא לכל אחד. צריך הון להשקיע שיצדיק את ההשקעה מבחינת זמן, וצריך אהבה מטורפת לעולם ההשקעות שתגרום לכם להנות מהעבודה והלמידה כל יום. כל אחד יכול להיות משקיע ערך, אך לא כל אחד יכול להיות משקיע עומק.

אני מאמין שמשקיע עומק שיודע מה הוא עושה יכול להגיע לתשואות גבוהות מאוד וכמעט חסרות קורלציה לשוק.

משקיעי עומק “משתבחים” עם השנים, כי חברה שחפרת בה מאות שעות נכנסת לך עמוק לתודעה, וקל להשלים את הפערים כשהיא חוזרת להיות מעניינת.

אני מניח שהמחשבות שלי על אופן ההשקעה הזה יתפתחו עם הזמן. בינתיים נותר לי להוכיח שהשיטה הזו עובדת בטווח של שנים. את כתיבת שאר הספר “השקעות עומק” נשאיר לאחר-כך 🙂

Print Friendly, PDF & Email

11 מחשבות על “סגנון ההשקעה שלי – השקעות עומק”

 1. קודם כל תודה על שיתוף המידע, הגעתי לבלוג במקרה ומאז אני עוקב אחריו ומרגיש שיש כל כך הרבה ללמוד מהכתיבה שלך!
  רציתי לשאול מאיפה ניתן להשיג דוחות סל סייד וכיצד יכול משקיע עצמאי לפגוש/ להחשף לדמויות עיקריות בחברה?

  1. שלומי ארדן

   תודה דן,

   מה שצריך להבין זה שיש אספקט אנושי בהשקעות.

   אז לגבי ההנהלה – יש כאלה שאם תשיג את המייל של האדם הנכון (אפשר להתחיל מהמייל שמופיע בעמוד של החברה במאיה) פשוט יענו לך. יש חברות אחרות שתהיה צריך להיות יצירתי בדרך אחרת (לסקרן את האדם הנכון, דרך בה אתה יכול לעזור לחברה ולקבוע פגישה, אינסוף דרכים). צריך לראות בזה חלק מהעבודה. הייתה לי תקופה קצרה לפני הצבא בה עבדתי בטלמרקטינג – זה נתן לי המון במובן של “תרים טלפון, תדע מה אתה הולך להגיד, אל תוותר -הכי גרוע יגידו לך לא”.

   לגבי דוחות סל סייד – הם לא זמינים לציבור הרחב אלא נשלחים לגופים מוסדיים ישירות, לכן גם כאן תהיה צריך עזרה וסך הכל תהיה צריך חבר שיש לו גישה לזה ומוכן לשלוח לך. שוב – אנחנו חוזרים לאספקט האנושי.

 2. היי שלומי פוסט מעניין . לגבי השקעות ערך גם אחרי שחופרים עמוק לא תמיד זה מישתקף במניה מבחינתי מניה לאחר ירידות חזקות כמו 30% או 40% ולאחר שני ריבעונים טובים שווה להכנס , לא בודק מכפילים ואתן לך דוגמאות מהריבעון האחרון . פל רם , גניגר, טאואר (לפני כחודש כתבתי לך ששווה לאםוף ותיבדוק איםוא היא היו פלוס 20% ) ויש עוד ,

 3. זהו, זה כל מה שיש: ניתוח טכני והשקעות ערך?
  ומי שמבסס את החלטות שלו על ניתוח טכני בהכרח יושב מול מיליון מסכים ופותח וסוגר פוזיציות במהירות מסחררת?

  תשקיע כמו שאתה מוצא לנכון, ואפילו תמציא לזה שמות בומבסטיים (“השקעות עומק”) – זה נחמד, אבל יש אנשים שמתייחסים ברצינות למה שאתה כותב גם על דברים שאתה לא מבין בהם… תכבד אותם!

  1. שלומי ארדן

   היי ש,
   הצגתי חלוקה נפוצה, פשוטה ואני מודה שפשטנית בעולם ההשקעות (וגם באקדמיה): אלו שמסתמכים על ניתוח של גרפים (“משקיעים טכניים”) ואלו שמסתמכים על הביצועים של החברה (“משקיעי ערך”).
   בהשקעות ערך אני יודע שיש הרבה דרכים שונות מאוד לגשת לשיטה, ואני מניח שזה דומה בניתוח טכני. בכל זאת, לא נוכל לקיים שום שיחה רצינית על עולם ההשקעות ועל מה עובד או לא עובד אם לא נחלק את המשקיעים לקבוצות. אם אני מבין בין השורות של התגובה שלך אינך מרגיש בנוח להיכלל עם משקיעים טכניים מסוג מסוים ואתה בהחלט מוזמן להציע חלוקה בין סוגי משקיעים טכניים שונים. אני בהחלט לא מבין בזה הרבה ואני בשמחה אקשיב ואלמד. באופן דומה בחרתי ביטוי כדי להגדיר את מה שאני עושה.

 4. פינגבאק: סיכום שנת 2019 – עוד שנה מצוינת – השקעות עם שלומי ארדן

 5. פינגבאק: מחשבות על סיכון – הגישה האקדמית מול גישת שלומי ארדן ™ – השקעות עם שלומי ארדן

 6. פינגבאק: עולם ההשקעות כמערכת אקולוגית: על ארנבות, שועלים ונצים – השקעות עם שלומי ארדן

 7. פינגבאק: עולם ההשקעות כמערכת אקולוגית: על ארנבות, שועלים ונצים | השקעות עם שלומי ארדן

 8. פינגבאק: שנה למעבר על כל המניות בישראל - האם יש טעם במעבר מהיר? | השקעות ערך עם שלומי ארדן

השאר תגובה

גלילה למעלה