וידויו של ספקן טכנולוגיה

אני מודה בפה מלא שאני חובב טכנולוגיה. כשקניתי רכב הכי חשוב היה לי שהוא יהיה “חכם” (מסך אנדרואיד מהיר, היברידי, שמירת נתיב, בלימה אוטומטית). אני מסתובב באופן קבוע עם אייפון, אפל ווצ’, איירפודס ואייפד פרו – וכל כמה דורות אני מרגיש צורך עז לשדרג. אני עובד על מחשב גיימרים עם כרטיס מסך חזק – למרות שאני מתשמש במחשב בעיקר לקריאה וכתיבה. מאוד חשוב לי שהכל יהיה מהיר ותמיד יש לי בהישג יד כמה מסכים.

עם זאת, למרות שאני חובב טכנולוגיה, אני לא מאמין גדול בטכנולוגיה. אולי היה ניתן לחשוד בכך לאור הפרויקט שלי לעבור כמו פועל שחור על כל המניות בישראל בעידן ה-Natural Language Processing.

נראה שרוח התקופה מזה זמן רב הוא שהטכנולוגיה תפתור הכל, ושרק עוד כמה שנים (מרחק הזמן הקלאסי בו משתמשים כאן הוא 10 שנים) העולם יהיה שונה לחלוטין. הרכבים יהיו אוטונומיים, אם לא מעופפים, יהיו לנו שבבים במוח, כל העבודות יוחלפו ברובוטים (מלבד אולי משמני רובוטים אני מניח), הסוללות יחזיקו פי 100 יותר זמן וייטענו בכמה שניות, מדפסות תלת-מימד יהפכו את כל התעשיות למיותרות כי נדפיס לנו הכל בבית (את זה שמעתי מדוקטור שמרצה בקורס אסטרטגיה עסקית) ועוד ועוד.

אני שומע את התחזיות האלה בכל מקום – והן מוצגות כמעט כעובדות מוגמרות. מהנדסי עמק הסיליקון בטוחים בהם, בדיוק כמו שבטוחים בהם אנשים ברחוב. למעשה, הדיון כבר עבר שלב ויש שכבר דנים בשאלה מה נעשה אחרי שכולנו נהיה מיותרים.

למרות זאת – ולמרות שאני מסתכן כאן בטעות פומבית ו-Alienation של כמה מקוראיי (בטח לאחר שהבהרתי שאני חובב אפל למרות שאנחנו במדינת סמסונג) אני רוצה להעלות על הכתב שאני לא חושב שאף אחד מהדברים האלה יקרו – לפחות לא בעשורים הקרובים.

Nobody likes a downer

עוד בשנת 2007 אני זוכר שחבריי דיברו איתי על כך שאנחנו נגיע תוך מספר שנים לסינגולריות טכנולוגית – כלומר ניצור מחשב שחכם יותר מאיתנו, שיהיה מסוגל לבנות מחשב יותר חכם ממנו (שכן הוא יותר חכם מאיתנו) וכן הלאה Ad-infinitum. מה שיהפוך את כולנו למיותרים מיידית.

התערבתי עם חבר עוד ב-2015, שסבר שעד 2020 יהיו כבר רכבים אוטונומיים בכל מקום, שגם עד שנת 2030 זה לא יקרה. זאת למרות שכבר אז המכונית האוטונומית של גוגל הסתובבה לה ברחובות.

זה פוגש אותי בכל מקום – אפילו כשהייתי באסיפה של שגריר לפני כמה חודשים היה ברור שרוב המשתתפים לא ממש עוקבים אחרי החברה. זה לא הפריע לכמה מהם “לצלוב” את המנכ”ל על איך הוא מתכונן לכך שלא יהיו נהגים עוד 5 שנים (והוא אשכרה בזבז זמן לענות לשטויות האלה). זה נכון גם בחברות אחרות וגדולות בהרבה.

ב-2017 היו לי ויכוחים עם חברים שהיו משוכנעים שהביטקוין”ישנה את הכלכלה העולמית”, ושהוא עדיף אובייקטיבית על כסף ישן.

כל פעם שאני מנהל שיחות בנושא הזה עם אנשים אני מוצא את עצמי במיעוט. אנשים מגנים על העמדה שלהם שהם עצמם יהיו מיותרים עוד 5 שנים בחירוף נפש כל כך גדול שהיית חושב שאמרתי לישראלי שאפל עדיף על סמסונג. אז למה אני כל כך בטוח?

לקפל כביסה זה קשה משחשבתם

אז למה אני חושב שזה לא יקרה? שרכבים לא יסעו ללא נהגים? שלא נוחלף בעבודות שלנו?

הסיבה פשוטה – אני רואה מה טכנולוגיה יכולה לעשות – ואני לא כל כך מתרשם.

ניקח את Waze – אחת ההשראות העיקריות לפוסט הזה.
Waze שייכת ל-Alphabet – אותה ענקית טכנולוגיה שלכאורה מובילה את המירוץ לרכב אוטונומי עם Waymo.

כל בוקר מחדש Waze אומרת לרבים מאיתנו שנגיע לעבודה תוך חצי שעה, רק כדי לשלוח לי 30 הודעות של “חל עיכוב” וכמובן שההגעה תהיה באיחור של שעה וחצי.

אני גם רואה את Waze ממליץ לי לעקוף פקק דרך רחוב צדדי, רק כדי שעצם ההמלצה עצמה תיצור פקק של 100 רכבים ברחוב צר שכל נהג מונית היה יודע להימנע ממנו.

אני גם רואה את Waze, מדי פעם, שולח אותי במסלול שברור מאליו שהוא לא יותר מבאג במערכת (לפנות ימינה, להמשיך קילומטר, לעשות פרסה לחזור קילומטר ולפנות ימינה כאשר בסך הכל רציתי להמשיך ישר.

איך זה יכול לקרות עם כל המתכנתים הטובים בעולם עם המשכורות הטובות בעולם? כל הביג דאטא, משין לרנינג ושאר באזז-וורדס?

Tasks

וכל זה בתכנה פשוטה יחסית שאפילו לא פוגשת את העולם האמיתי. וויז לא צריכה להזיז כלום, אין יותר מדיי משתנים מלבד כמות הרכבים בכל מקום – ועדיין אי אפשר לסמוך עליה.

הייתם סומכים על וויז עם החיים שלכם? התשובה היא חד משמעית לא – לא עכשיו ולא בעוד 20 שנה.

מעבר לכך, אני אפילו לא בטוח שוויז של היום טוב יותר במובן כלשהו מוויז של לפני 10 שנים (מלבד ה”שדרוג” בכמות הפרסומות).

עכשיו בואו נוסיף לזה את העולם אמיתי.

נשאל שאלה מקדימה- שמתם לב לכך שלא קיימת מכונה שמקפלת כביסה? קצת מוזר לא? איך יכול להיות שמטלה כל כך ידנית ומעצבנת, וכל כך פשוטה לבני אדם (אם תשאלו את אשתי היא תגיד לכם שהכוונה היא לבני אדם שהם לא אני) לא נעשית על ידי רובוט, גם בחברות המובילות בעולם?

הסיבה לכך היא שזה מאוד, מאוד קשה להפגיש בין טכנולוגיה לעולם האמיתי.

תחשבו על זה- איפה אתם פוגשים טכנולוגיה שממתממשקת לבד עם העולם הפיזי? אפילו המעליות האלה שמאפשרות ללחוץ על הקומה מחוץ למעלית – דבר דיי פשוט – בקושי מתפקדות.
במשרד הקודם בו עבדתי שהיה בנין חדש מאוד בכל רגע נתון לפחות מעלית אחת מתוך שלוש הייתה בתיקון ובבנין של 7 קומות היית יכול לחכות רבע שעה למעלית. הייתה הסכמה גורפת בין העובדים שמעלית “טיפשה” עם כפתורים בפנים הייתה עדיפה בהרבה.

עוד ממשק כזה שפגשתי הרבה כעורך דין הוא מכונות צילום -גם כן לכאורה עניין דיי פשוט – אתה שם דפים בערימה מסודרת והיא מוציאה את הדפים עם דיו עליהם – נו ביג דיל – ומכונות כאלה עולות יותר מ-10,000 ש”ח. לא צפויות בעיות, נכון?


בוא נגיד בעדינות שכל מתמחה במשרד עורכי דין שמכבד את עצמו הוא חצי טכנאי מכונות צילום. מספיק שבטעות אחד הדפים היה מקומט ממה שהמכונה “מוכנה לעבוד איתו” כדי שתהיה צריך לפרק ולהרכיב מחדש מכונה של חצי טון. אין עורך דין או מתמחה שאין לו בחיוג מהיר את טכנאי מכונות הצילום ותהיו בטוחים שזה אחד ממקורות הלחץ הגדולים העבודה הזו.

אז הדבר המטומטם הזה ינווט לו בכבישי ישראל בעצמו, יקבל החלטות שחיי אדם תלויים בהם בכל שניה ושניה וכל פעם שמישהו ימות נחכה לעדכון תוכנה? (היי אולי גם יוסיפו לנו עוד מסכים להציג פרסומות תוך כדי). בקיצור, לא נראה לי.

אגב, רובוט מקפל כביסה, שנראה יותר כמו מדפסת גדולה, הוצג בתערכות CES 2019 ותרשו לי לנחש שהוא יהיה סופר יקר, לא יעבוד רוב הזמן וידרוש טכנאי בסטנדביי של 24/7 בחנות.

Technology almighty

אין לי בעיה להיות מיעוט, כל עוד אני מאמין שאני צודק. זו במידה רבה הסיבה שאני עוסק בהשקעות (לפעמים אני חושב שהרווח הכספי הוא רק תוצאת לוואי..). מה שמתסכל אותי בויכוחים האלה זה שלא משנה כמה פעמים אני צודק, כשאני אדבר עם נהג המונית הבא 10 שנים אחר כך הוא יגיד לי אוקיי, אבל 10 שנים מעכשיו זה יקרה” או “גם אם זה לא יקרה, הדבר ההזוי האחר יקרה”.

הסיבה לכך היא אמונה בטכנולוגיה שדומה לאמונה דתית – הטכנולוגיה יכולה לעשות הכל. הטכנולוגיה רואה כל מה שאתה עושה, הטנולוגיה אוהבת אותך, ובמקומות מסוימים הטכנולוגיה גם שופטת ומענישה אותך.

בוא נגיד שבמובנים רבים אני מעדיף להיות אולד סקול.

Image result for love robot"

Print Friendly, PDF & Email

27 מחשבות על “וידויו של ספקן טכנולוגיה”

 1. שלומי

  שלום שלומי.
  ראשית אני מאוד אוהב לקרוא את הפוסטים שלך.

  בנוגע למכונית אוטונומית – הדבר ממש מעבר לפינה (בתור אחד שעוסק בתחום) וזה אומר מספר שנים.
  אני חושב שהסקת מסקנות מ WAZE אינה מקשפת את הטכנולוגיה שעליה עובדים קשה בימים אלו – CV2X.

  תוכל להתעדכן בקישור הבא:
  https://www.qualcomm.com/invention/5g/cellular-v2x

  בברכה

 2. עומרי ולורט

  הפוסט הזה לא “יזדקן” טוב… 🙂

  לגבי המכונית האוטונומית – לא מפתיע אותי מה שתיארת מאסיפת שגריר, אבל אין אנליסט רציני אחד או מנכ”ל טכנולוגיה רציני שטוענים שזה יקרה בעוד 5 שנים. הבון טון הוא 15-20 שנה. כשאתה מותח קו ליניארי זה מאוד הגיוני, תקרא קצת על ההתקדמות של WAYMO. ואני בכלל לא מדבר מה יקרה אם ההתקדמות לתע תעשה קפיצה לוגריתמית, כמו שלעתים קורה.

  לגבי WAZE – התלונות שלך מזכירות את התלונות של אבא שלי 🙂 החסמים שווייז ומאפס הסירו בפני אנשים ששונאים וגרועים בלנווט (כמוני), הקלות שהן הכניסו לחוויית הטיול בחו”ל, הקהל שהן מזרימות לעסקים שנמצאים במיקומים לא מרכזיים או בפריפריה – אנחנו מדברים על טריליוני דולרים שמונעים באמצעות היישומים החינמיים הללו מדי שנה.

  לגבי ההשפעה של AI בפועל, בהווה, הנמוכה לדעתך שאתה גוזר ממנה לגבי העתיד – אתה טועה. יש יישומים שכבר ייתרו מיליוני משרות. במקביל נוצרו עוד הרבה יותר משרות חדשות – כי ככה קפיטליזם עובד. ג’ייפי מורגן חסכו מאות אלפי שעות עו”ד בשנה עם מערכת AI שפותחה עצמאית. גוגל העבירו את כל הדאטא סנטרס שלהם לשליטה מלאה של AI על הקירור, ללא מגע מהנדס או מפעיל אחד. חברת XERO האוסטרלית מציעה יישומים למנהלי חשבונות שמנצלים את זה שמעל 90% מהפעולות בתחום הן חוזרות. וכן הלאה.

  1. שלומי ארדן

   או סוף סוף תגובה נחרצת. נקבע לחזור לפוסט ולתגובה עוד 5 שנים סבבה? או שאתה רוצה 15-20?
   בכל מקרה אם אתה צודק לא יהיה לנו הרבה מה לעשות במהלך היום.

   1. עומרי ולורט

    כמו שאמרתי, רכב אוטונומי רמה 5 בעוד 15-20 שנה זה מה שאומרים חוקרים רציניים. על מה שאיזה מישהו זורק באסיפת שגריר אין לי שליטה, 5 שנים לא נאמר בשום מקום שמכבד עצמו. לא הייתי מבטל את ההישגים המוכחים של Waymo נניח בגישת – כלבים נובחים והשיירה עוברת.
    לגבי מקומם של עובדים – משרות חדשות נוצרות יש מאין. מנהלי סושיאל מדיה נניח, אנליסטים בארגוני ותעשיות ספורט, צונאמי של מדריכי יוגה/כושר/פעילות פנאי אחרת, שמעתי על מקצוע לאחרונה – מטמיע ומאתר אפליקציות פרודוקטיביות לעסקים קטנים ובינוניים.

    אגב אני משתמש באנדרואיד סיני בן שנתיים 🙂

   2. אשראי המאמין

    כתבה עם אמנון שעושע שאין ספק שהוא מומחה בתחום המכוניות האוטונומיות, גם בזכות העשייה בעולם האמיתי (מובלאי) שמצילה חיים.
    https://www.themarker.com/technation/.premium-1.9441086
    יש היום מכוניות (טסלה) שנוסעות לבד, אולי לא ברמה 5 אבל כל עדכון תוכנה \ חומרה מקרב אותנו לשם.

 3. אני מסכים איתך – וגם לא מסכים איתך.
  דוגמא יפה ששמעתי היא ה GPS.
  המציאו אותו בשנות ה 70 למטרות צבאיות, שימושים אזרחיים התחילו בשנות השמונים, ו הוא היה אופרטיביבצורה מלאה רק בשנת 95.
  הדיוק שזמין למכשירי GPS אזרחיים השתפרה עם השנים, וכמובן הגודל שלהם קטן מאוד.
  היום כל אחד מחזיק אחד כזה בכיס, והוא בסיס להרבה תוכנה כמו WAZE.

  זאת אומרת, נכון שלקח הרבה זמן ל GPS לכבוש את העולם, אבל האפליקציות שלו גדולות בהרבה ממה שחשבו כשהמציאו אותו – אף אחד לא חשב שלכל אחד יהיה כזה בכיס, והוא יכול להזמין מונית בעזרתו.

  אני חושב שזה אפקט טכנולוגי שקורה הרבה – לטכנולוגיה לוקח הרבה זמן, אבל כשהיא מגיעה היא משנה את העולם הרבה יותר ממה שציפו.

 4. זו הכתבה השנייה שלך שאני קורא ונהנה לקרוא, אני לא מסכים עם כל מה שכתבת אבל התרשמתי מאיכות מהכתיבה.

  1. שלומי ארדן

   תודה א, אם נהנית מ-2 מתוך כמה עשרות שפרסמתי אני צריך לעבוד עוד על הכתיבה 🙂

 5. אחלה פוסט שלומי. בתור גילוי נעות עד לפני שנתיים עבדתי בחברה שפיתחה תקשורת פנימית לטסלה למערכות האוטומטיות שלהם. כמות הבעיות והחלטות שצריך לעבוד עליהם בזמן אמת היא עצומה וזה צריך להיות באפס תקלות. אני חושב שאנו נראה את המכונית האוטונומית סביב 5-10 שנים אבל לא בטוח שזה יהיה אוטונומי לגמרי. לא מדמיין מערכת שנוסעת במהירות 120 קמייש וצריכה לקבל החלטות. זה יצריך אפס תקלות בכל המערכות האלקטרוניות ומאוד ייקר את הכל המערכות האלקטרוניות של הרכב. אני לא רואה כדאיות כלכלית פה
  ליצרניות . בהחלט חושב שאפשר להגיע לפיצירים סמי אוטומטיים כמו נהיגה בפקק, חניה….

 6. היי שלומי.במיקרה קראתי על חברת אלון חיפושי גז נייר 1117688 המניה ירדה השנה 35% עברתי על הדוחות שלה וההכנסות רגילות נסחרת במכפיל 4.8 בדקתי תשואה להון ממוצע חמישה רבעונים אחרונים של 11.2 החברה נסחרת בשווי של 314 מיל הון עצמי 192 מיל.השוואתי אותה מול כהן פיתוח שניסחרת במכפיל 17 תשואה על ההון ממוצע חמישה רבעונים 5.7 . שווי 525 והון עצמי של 92 מיל שמתי לב שילין לפידות קונים .האם פיספסתי משהו

  1. שלומי ארדן

   גם לדעתי שווה להבין מה קורה באלון – אבל עוד לא התעמקתי

 7. שלומי ארדן

  מאוד מעניין לעקוב אחרי אלון מאסק בכל הקשור לרכבים אוטונומיים – לפני שנתיים הוא טען שהרכבים כבר לא צריכים נהג והוא שם רק בגלל ״רגולציה״ שעד סוף 2018 תוכל להזמין ״רובוטקסי״ מכל מקום בארה״ב. בשיחת המשקיעים האחרונה הוא דיבר אחרת – מסתבר פתאום שגם היום טסלה לא מסוגלת לעשות מה שאילון טען שהיא מסוגלת עוד ב2016.

  https://mindmatters.ai/2019/11/elon-musk-walks-back-full-self-driving-claims/

 8. “כל העבודות יוחלפו ברובוטים (מלבד אולי משמני רובוטים)” בסוגריים בדיוק טמונה הבעייה!
  אז במקום שגריר לרכב שנתקע בגלל שמן גיר יבוא טכנאי שלהם לבעיית חשמל כזו או אחרת.
  כפי שאמרת אין סיכוי שבעתיד הקרוב הכל יהיה אוטונומי מכיוון שלדברים הכי קטנים (לקפל כביסה) עדיין רחוקים מפתרונות…
  מה שכן, העולם נהיה יותר ויותר טכנולוגי וחייבים ללכת לכיוון הזה, אם לא ללמוד הנדסה אז לפחות שחצי מלימודי המשפטים יעסקו בסוגיות טכנולוגיות…
  תמיד כיף לקרוא כשאתה כותב…

 9. אני חושב שלומי שצריך להבדיל בין היכולת של אנשים לנבא מה יהיה (״יהיו מכוניות אוטונומיות״) לגביי היכולת לנבא מתי זה יקרה.

  שווה לקרוא אם עוד לא יצא לך את ״השולטים בעתיד״ של וזאנה ואת הספר השני של יובל הררי ולחשוב אם אתה מסכים איתם באופן כללי או לא. ביל גייטס להבדיל פיזר לאורך השנים הרבה ׳נבואות׳ לגביי אימוץ טכנולוגיות ופגע בהרבה מהן, יש על זה הרבה באינטרנט. צריך להתחשב גם באלמנט הנבואה שמגשימה את עצמה – ככל שיותר אנשים חושבים שיהיו מכוניות אוטונומיות ככה יותר אנשים עובדים על לגרום לזה לקרות. לגביי הזמן שייקח לנו כדי להגשים כל נבואה – זה כבר הרבה יותר קשה ובזה אנשים מפספסים בענק. אין לרוב האנשים שום יכולת לנבא אם דבר כזה או אחר יקרה תוך חמש שנים, עשר או עשרים.

 10. מיכה ברשפ

  הי שלומי
  אני בא מההנדסה, הרצאתי 20 שנה באקדמיה במדעי המחשב (כעת בגיל פנסיה). הרצאותי היו בלימוד כל שפות התוכנה, וטכנולוגיות אינטרנט שהיו בזמנן בחזית הטכנולוגיה.
  כיום אני מרצה על כל נושא הקריפטוגרפיה לעומק מטבעות וחוזים (ביטקוין ואיתריום).
  ותתפלא או שלא , תמיד דעתי היתה כמו דעתך.
  בשורה התחתונה תמיד יהיו תוספת אנשי תחזוקה שיתחזקו את תוספת הטכנולוגיה.
  וגם אני עם בני (ראה אתרו) , התערבתי שהטכנולוגיה לעולם לא יכניסו את האנשים לאבטלה , אלא תמיד היא תצטרך אנשים שיגדירו וימציאו אותה, ומיוחד יתחזקו אותה.
  בהתערבות כל שנה הוא מרחיק את היעד לעוד מספר שנים קדימה 🙂 .

 11. פינגבאק: כל המניות בישראל – ט', י', כ' - השקעות עם שלומי ארדן

 12. מיכאל ל.

  1. אני מכיר קצת את התחום של נהיגה אוטונומית, וחושב שאתה לא מודע (בפוסט הזה לפחות) להבדל בין המאמץ שמושקע באפליקציה שהיא קריטית לבטיחות לכזו שאיננה.
  2. אני לא יודע מתי אוטונומיה דרגה 5 תגיע, אבל מאוד מקווה בשביל משקיעיך שהתיק שלך לא נבנה מתוך הנחה שהיא לא תגיע אף פעם. כמו שזה יכול לקחת יותר זמן משכולם חושבים, זה גם יכול לקחת פחות. אפילו אם אתה בסך הכל צודק וזה ייקח הרבה זמן – אני לא חושב שיש לך דרך לקבוע. זו נטו ספקולציה.

  אגב, היום כבר לא לוקח צוות מחקר ו-5 שנים לזהות ציפורים. זיהוי אוטומטי של אובייקטים בתמונה השתפר מאוד (מאוד) ב-15 השנה האחרונות.

  1. שלומי ארדן

   תודה מיכאל!
   אני בוודאי לא מבין את פרטי הפרטים (או אפילו את הפרטים..) של נהיגה אוטונומית, המבט שלי הוא “ממעוף ציפור” – אני פשוט רואה שהדברים האלה נוטים להיתקע. הטכנולוגיה משתפרת והכל נחמד אבל תאכלס – שום מכונית אוטונומית לא תיקח אותנו לשום מקום בזמן הקרוב, שום רובוט לא ינקה לנו את הבית כמו שחלמנו כבר בשנות ה-50, העוזרת הוירטואלית תמשיך לא להבין מבטא ישראלי ושום בינה מלאכותית לא תשנה את חיינו לבלי היכר.

   אין לי ולא תהיה לי השקעה שמהמרת בעד או נגד זה אבל כך זה נראה לי כרגע.

 13. עידו ת

  פוסט נחמד שלומי 🙂
  אשמח להעיר מספר הערות ממקום של כבוד אך חוסר הסכמה.
  1. אני חושב שיש נטייה אנושית להפריז בצפי לשינויים בטווח הקצר ולהמעיט בטווח הארוך היותר. הדבר נראה נכון בסקלות זמן ארוכות וקצרות כאחד. לדוג’, איפה היית (כלכלית,נפשית,משפחתית) לפני שנה לעומת היום? (כנראה במקום דומה?) ואיפה היית לפני חמש שנים? (כנראה במקום שונה משמעותית?). באותו אופן, איך העולם נראה ב-2010 לעומת איך הוא נראה ב-1960? ההבדלים ביחס ל-2010 מרגישים די מינוריים, לעומת זאת ההבדל ביחס ל-1960 הוא דרמטי למדי: אינטרנט, מחשב אישי, טלפון אישי/חכם, רשתות חברתיות, GPS, מיקרוגל, מכונת כביסה, מדיח כלים, טלוויזיות שטוחות, גרפיקה ממוחשבת למשחקים וקולנוע, תחנת חלל ועוד ועוד. טכנולוגיות שבמידה רבה לא דימיינו עדיין לפני 60 שנה. הסיבה לדעתי קשורה קצת לאפקט של ריבית-דריבית. אתה מודע היטב לכח של גידול אקספוננציאלי בתיק שלך, אבל הוא קיים גם ביתר תחומי החיים, בעיקר הטכנולוגיים. מה שנראה היום קטן וראשוני, יכול לפרוץ במהרה עם הצמיחה היא עקבית, אפילו עם צמיחה היא בקצב לא גבוה ברמה שנתית.

  2. מאז המהפכה התעשייתית היו תחזיות על התייתרות של בני אדם, אובדן המוני של משרות ואבטלה. תחזיות אלה אכן לא התממשו, ככה”נ בגלל הנטייה של הטכנולגיה לייצר עימה משרות חדשות לפחות באותו קצב שבו היא מייתרת משרות ישנות. במובן זה אתה צודק, ואכן הייתי נזהר מלקחת ברצינות תחזיות מסוג זה. עם זאת, בהחלט משרות רבות התייתרו עם השנים; פעם היה נהג/מפעיל במעלית! או מוקדנית שהייתה צריכה לחבר לך את הקו בשיחת טלפון! ועוד אלפי דוגמאות נוספות. זה שעדיין יש עבודות, לא אומר שעבודות רבות לא נעלמו.

  3. אני חולק על הקביעה שלך שלא תסמוך עם חייך על ווייז. אולי על ווייז ספציפית לא, אבל אתה בהחלט סומך עם חייך על מגוון טכנולוגיות ומכונות. מתי פעם אחרונה עלה בך החשש שהבלמים ברכב שלך פתאום לא יעבדו? או שמעלית שנכנסת אליה תאבד שליטה ותצנח למרתף? אין הבדל עקרוני בין טכנולוגיה שהיא מכאנית לאותן תוכנות ובינות מלאכותיות שאתה מתאר, מלבד הבשלות והניסיון איתן. כפי שהיום אין לך כל חשש להיכנס לרכב ולנסוע איתו 120 קמ”ש כשכל חיי הנוסעים תלויים באמינות המכאנית שלו, אין לי ספק שכשהטכנולוגיה של נהיגה אוטונומית תבשיל, תסמוך גם עליה בדיוק באותה מידה מבלי אפילו לשים לב. לגבי מתי זה יקרה? ייתכן שיותר מאוחר ממוקדם, אך בהקשר זה אחזיר אותך לנק’ 1 לעיל.

  חג שמח 🙂

 14. נבואה ניתנה ל...

  מחזיק אצבעות למי שמביע דעה לא פופולרית (בתנאי שיש לך טיעון טוב).
  “מה שהיה הוא מה שיהיה” זה הנבואה שהכי כדאי מתמטית להציע, אבל זה לא אומר שלפעמים יש שינוים מהמצב הקיים.
  השוק מתמחר את העתיד, לא את ההווה ולא את העבר, כמה בעתיד? תלוי כמה אורך רוח יש לך.
  העתיד של חברת מזון הוא לא משהו (אין הכפלות)וגם אם יצליחו להמציא מוצר חדש זה לא ישנה את העולם משא”כ טכנולגיה כמו אינטרנט או רכב אטונימי אפשר לשכפל את ההצלחה בצורה מעריכית ולא ליניארית (ריבית דריבית).
  כשזה קורה, זה מהר ובהכפלה של 15 – 30, לא סתם מניות טכנולגיה מתומחרות במכפילים גבוהים (חוץ מהריבית הנמוכה).
  לסיכום:
  מניות\ דעות\ אנשים נמדדים במעשים (כמה כסף אתה מוכן להשים על הטענה \דעה שלך)
  אם אתה מאמין שטכנולגיה תפסיק לצמוח בצורה מעריכית, תמכור PUT על נאסד”ק.

  אחד מהשיקולים שלך לבחירת מניה הוא האם יש אפשרות להכפלה?
  בסקטור הטכנולגיה יש גם פי 30, והשוק גם מתמחר את זה כך (השוק יקר), אבל זה לא אומר שהוא לא יהיה עוד יותר יקר בעתיד, ואם זה לא היה נכון (שטכנולגיה צומחת אלא נשארת די במקום) השוק היה מזהה את זה והנאסד”ק לא היה איפה שהוא היום.

  אם היה לי אומץ (לא למכור בירידות)הייתי שם משקל רב על מניות מסקטור הטכנולגיה.

  1. שלומי ארדן

   אתה צודק ועסקי טכנולוגיה יכולים להיות סופר איכותיים – הבעיה היא שהסוד הזה כבר גלוי לכולם, אלא שעדיין יש חברות סופר איכותיות גם מחוץ לתחום התוכנה שמתומחרות מאוד בזול. אגב – אני בדיוק עושה מחקר על חברה כזו. מחפש איפה הקאצ’ ומקווה שלא אמצא!

השאר תגובה

גלילה למעלה