מדוע הפכנו לבעלי עניין באי.אל.די

לפני זמן קצר יצא דיווח שקרן הגידור שלנו הפכה לבעלת עניין בחברה קטנה בשם אי.אל.די.(מעתה תכונה: ‘אלד‘) מה שעוד יותר מעניין זה שבפרויקט כל המניות שפורסם בסך הכל לפני שלושה שבועות אי.אל.די אפילו לא עברה שלב (למרות שב-2019 כן)! אז מה גרם לנו לא רק להשקיע, אלא אף להיכנס כבעלי עניין? אז תשובה מלאה, בסגנון של המאמר על נקסטקום, תיקח לי שבוע-שבועיים לכתוב וזו תקופה עמוסה, בכל זאת אתן התייחסות קצרה.

תירגול קטן – קיראו את המאמר הבא לפני שאתם בודקים את שווי השוק של אלד ונסו לנחש בכמה היא נסחרת. ייתכן שתופתעו.

אלד פועלת בארבעה מגזרים: תוכנה, ייעוץ, בדיקות תכנה ומיקור חוץ והכשרה. הטבלה הבאה מסכמת את תוצאות החברה בשלוש השנים האחרונות:

שימו לב לצמיחה היפה והעקבית בהכנסות מ-96 מ’ ב-2017 ל-125 מ’ ב-2019. במחצית הראשונה של 2020 ראינו קיטון בהכנסות – לא פלא בהתחשב בתחום הייעוץ הדומיננטי – אך במקביל ראינו דווקא מעבר מהפסד לרווח תפעולי! אני מעריך שהמחצית השניה של 2020 תהיה משמעותית יותר טובה מהמחצית הראשונה. למעשה אני מצפה שנראה צמיחה נאה בהכנסות ב-2020 בהשוואה ל-2019.

בתקופה האחרונה חלו עוד מספר שינויים שאני מאמין שישפרו את תוצאות החברה באופן דרמטי:

 • תחום ההדרכה, שבאופן מסורתי היה תחום בקושי רווחי ועם משמעות אסטרטגית גדולה (שאנשי המקצוע שיתברגו לאחר מכן בעמדות מפתח יכירו את פעילות החברה), עבר שינוי משמעותי לטובה בתקופת הקורונה. עד מרץ 2020 אלד שכרה מכללה בעלות של כמיליון ש”ח לשנה לצורך העברת קורסים. עם פרוץ המגפה החזירה אלד את המבנה (עם התראה של 3 חודשים מראש – כלומר הכל נגמר במחצית הראשונה של 2020) והעבירה את השיעורים למתכונת משולבת של שיעור פרונטאלי בכיתות במשרדים שהוכשרו לכך בבניין הנהלת החברה הקיים (2 כיתות מרווחות שנראות מצוין) כאשר בכל כיתה יש מצלמה ומחשב שמשדרים את השיעור בו זמנית לתלמידים בזום! כיום – 2/3 מהתלמידים מעדיפים בכלל לא להגיע ולחסוך פקקים ומקום בכיתות, ואין שום סיבה לצפות שהמצב יחזור לקדמותו. השכר עבור הקורסים הוא אותו שכר, העלויות פחותות וכולם מרוצים יותר – בעיקר התלמידים.
 • ביוני 2020 דיווחה אלד על זכייה חשובה מאוד – זכייה במכרז ICT או Information and Communication Technology מול משרד הביטחון. התקציב השנתי של המכרז הוא 24 מיליון ש”ח בשנה עם אפשרות למזמין להכפיל את התקציב השנתי.
 • בתחום היעוץ אלד זכתה במכרז של שירותי התעסוקה במסגרת תוכנית “מעגלי תעסוקה” המסייעת למחפשי העבודה להשתלב בעולם העבודה. בשנת 2019 הכווינה אלד 15 אלף דורשי עבודה ב-9 חודשים והתקבלו דיווחי השמה על 9,450. זה היה המצב כשהאבטלה במשק הייתה סביב 4% – ורק ניתן לשער מה יהיו התוצאות כעת כששיעור האבטלה עומד על 22.7%.
 • עוד בתחום התעסוקה החם מספקת אלד שירותי בדיקת עררים בנושא חוק מענק לעידוד תעסוקה – למעשה תפקידם הוא להבנתי לוודא שמי שהגיש בקשה וקיבל מענק לא שיקר או רימה בבקשתו. רק לאחרונה הוסיפה לתחום זה 90 עובדים נוספים עם הכנסות מוערכות בכ-12 מיליון ש”ח בשנה.
 • אלד דיווחה ביוני 2020 על זכייה במכרז בתחום התוכנה עם “השפעה מהותית על התוצאות” החל מרבעון 4 של שנת 2020.

הצמיחה בהכנסות יחד עם ההתייעלות יכולות להביא לתוצאות מרשימות מאוד. לי נראה שבמחצית השניה של 2019 אלד כבר הגיעה למעשה לנקודת המפנה ברווחיות שנדחתה בכשנה נוכח הקורונה.

עוד נושא שכדאי להכיר הוא כוונתה של אלד להנפיק את חברת הבת שלה, אי.אל.די סופטוור, העוסקת בתחום התוכנה תמורת כ-10 מיליון דולר. סופטוור מפתחת מערכת בשם FavoWeb ומוכרת רישיונות לשימוש בתוכנה שלה המיועדת לניהול מידע פנים ארגוני וניהול אירועים. לי זו נראית כמו תוכנה דיי מרשימה עבור פעילות צדדית ונראה שלאלד כיום פשוט אין את המשאבים כדי לשווק אותה ולהגיע ללקוחות. הנפקה של חברת הבת, ככל ותבשיל, תהיה בונוס משמעותי לא רק מכיוון המזומן אלא גם בפוטנציאל של סופטוור להיות חברת תוכנה משמעותית.

במבט מאזני אי.אל.די מאוד יציבה עם עודף נכסים שוטפים על התחייבויות שוטפות של 18 מ’ ש”ח כאשר הנכסים השוטפים לא כוללים מלאי או נכסים לא מוחשיים אלא ומורכבים כמעט לגמרי ממזומן ומלקוחות – שזה בערך מקביל למזומן לעוד כ-60 יום.

אז בואו נסכם – לאלד יש: 1. עודף מאזני של 18 מיליון ש”ח לטווח קצר. 2.מכירות שאני מעריך בקצב נוכחי מייצג של לפחות 150-170 מ’ עם הרחבת תחום התעסוקה והזכיות החדשות במכרזים והמשך צמיחה קדימה. אני מעריך שאלד תצליח להרוויח, עם המהלכים האחרונים, שיעור רווח תפעולי של 5-10% או כ-10-12 מ’ תפעולי בשנה. בנוסף יש לנו: 3. את הנפקת סופטוור בפוטנציאל – עם כניסה של עשרות מיליונים לחברה.

אגב, בעיניי, אלד היא מטרת רכישה מצוינת לחברות כמו מטריקס. חברות בתחום הזה נרכשות, ככל שבדקתי, סביב מכפיל מכירות 1 – וזה אפילו זול היות והחברה הרוכשת יודעת להפוך חלק גדול יותר מהמכירות לרווח. כמובן שלא נבנה כאן על אקזיט – אבל זו אפשרות שקיימת.

הסיכון העיקרי באלד הוא שהם לא יצליחו להראות רווחים למרות ההכנסות הצומחות. אני התרשמתי שזה לא הכיוון בו החברה הולכת אבל זה בהחלט סיכון.

אז כמה שווה אלד בהתחשב בנתונים האלה? אני אשאיר את החישוב לכם, כמו גם את ההשוואה לכמה אלד נסחרת. אתם יכולים להבין שלדעתנו היא שווה משמעותית יותר.

הערה לסיום 1: כפי שכתבתי אנחנו בעלי עניין בפעם הראשונה באלד – ואנחנו לוקחים את המעמד ברצינות. בכוונתנו לעזור לחברה היכן שניתן בתקשורת עם שוק ההון, בין אם באמצעות מצגות, וובינרים, איגרת למשקיעים, דיווח רבעוני – אנחנו בעד.

הערה לסיום 2: -למרות שממש לאחרונה פרסתי את כל הקלפים על השולחן בפרויקט כל המניות בישראל כבר עכשיו יש לי כמה רעיונות מעניינים מאוד שפספסנו במעבר הראשון. פשוט אין על הבורסה בישראל! נראה ש-2021 תהיה לא פחות מעניינת ורווחית מהשנים שקדמו לה.

הכותב בעצמו ו/או באמצעות קרן ארביטראז׳ ואליו מחזיקים במניות אי.אל.די.
האמור אינו מהווה הצעה להשקעה בנייר ערך או הזמנה להשקעה בקרן.
התוכן כפוף לתנאי השימוש באתר.

Print Friendly, PDF & Email

36 מחשבות על “מדוע הפכנו לבעלי עניין באי.אל.די”

 1. היי שלומי,
  מה עם זכויות מיעוט?
  נראה שלפי הדוח ל 9 חודשים יש הפסד שמיוחס לבעלי המניות של אלד לעומת רווח לזכויות המיעוט.
  האם אחרי כל מה שתיארתם אתם בטוחים שהריווחיות של אלד תהיה אמיתית והיא תצליח לשמור על כוח הרווח שלה?

  1. שלומי ארדן

   אתה צודק איתי – אחדד זאת.
   אני חושב שאלד הגיעה לנקודה בה היא יכולה להגיע לרווחיות מרשימה- המצב מאפשר זאת וההנהלה מסוגלת לעשות זאת. האם אנחנו צודקים? נגלה עם הזמן!

 2. אחד שלא יודע

  שלומי, אתה מתעלם לדעתי מהעובדה שאם החברה תמשיך “לעבוד מרחוק” באמצעות הזום אז הלקוחות בסופו של דבר ישלמו פחות והרווחיות תושפע בהתאם… מה שקרה השנה הוא מאוד נקודתי וחד פעמי… כנ”ל לגבי התיאוריה שלך לגבי המובטלים… מדובר בסיטואציה מאוד נקודתית ולא פרמננטית…

  1. שלומי ארדן

   יכול להיות, אבל אני לא חושב שזה המצב. ברור (או שאני מקווה שברור) שקפיצה במובטלים היא זמנית (ומה זה זמני? זה לא יכול להימשך 3-4 שנים עד חזרה ל-3-4%?) אבל כך גם הפגיעה בתחומים האחרים. בסך הכל יש לנו חברה שצומחת בעקביות בשנים האחרונות.

 3. עידו ת

  תודה רבה שלומי ובהצלחה רבה!
  איכשהו קלעתי לדעת גדולים והתעמקתי בה מאוד לפני כחודשיים.
  אישית זיהיתי פוטנציאל אבל החלטתי שהיא השקעה פחות ודאית מאחרות וויתרתי.

  חייב לציין שני נתונים מדהימים –
  מרגע הפוסט שלך מחזור המסחר קפץ ל-6 מיליון – רבע משווי החברה החליף ידיים היום! ההשפעה שלך פשוט אדירה.
  שנית, עושה רושם שאתה מתעניין בחברות יותר ויותר קטנות (סיעתא ועכשיו אלד).

  אתה בדרך הבטוחה להפוך מקרן גידור לקרן הון סיכון, או אפילו חברת אחזקות כשתתחיל לקנות את החברות האלה במלואן 🙂

  תמשיך להצליח!

  1. שלומי ארדן

   תודה עידו ויפה מאוד!
   אני לא חושב שיש כ”כ מגמת קיטון בהחזקות. אלד באמת חריגה אבל כשאני חושב על זה גם שוהם, גם אקסל וגם סיעתא נכנסו לתיק לראשונה סביב אותו שווי – 50 מיליון ש”ח!

 4. קטעים אתכם.

  נחשפתי לחברה הזו בתגובות כאן במשחק המשקיעים.
  כמדומני בתחילת הרבעון השלישי.
  חקרתי. הגעתי לאותה המסקנא.
  קניתי בשער 184.

  אחרי חודשיים של עלייה וירידה מינורית, הגעתי למסקנה שיתכן והיא תישאר בתמחור זול עוד לזמן רב.
  בעיקר מחמת קוטנה של החברה, שהייתה בשווי 15 מיליון, ואין בה בשר למשקיעים כבדים.
  מכרתי ברווח קטן, בשער 200 ומשהו.

  אילו הייתי יודע ששלומי ישים עליה את הזרקור …

  מעניינת אותי דעתך באופן עקרוני בכזה מצב,
  כשישנה מניה זולה באמת, אבל ללא צפי קרוב להתגלות שלה (כל עוד ואין לי בלוג…).
  יש טעם להשקיע בה?

  1. שלומי ארדן

   שאלה יפה יוסף! אני חושב שאיתי או בלעדיי – שנת 2021 תהיה משמעותית מאוד בתוצאות של אלד. מה שקרה עכשיו זה סוג של “הקדמה” של חלק ממה שיקרה בשנה הקרובה, אבל זה לא ממש משנה לי – אני מחזיק.

  1. שלומי ארדן

   אני חושב שכן ובכל זאת – אם השאלה היא באופן כללי יותר על אם כדאי להשקיע בחברות שהן ‘סתם זולות’ אז כתבתי על זה פוסט – איך לחזות תשואה של מניה.
   בקצרה התשובה היא שאם חברה מצליחה לצמוח – התשואה תהיה ככלל בהתאם.

 5. שלומי אני מעריך אותך מאד והבלוג שלך הוא הטוב בארץ בפער אבל כאן הצגת חברה מאד מסוכנת לטעמי ולדעתי.
  הסיכוי-סיכון כאן הוא גבוה ולדעתי יש מקום להסביר ולבאר לקוראי הבלוג את תעשיית הייעוץ ותעשיית IT העולמית והישראלית. (בדגש על בדיקות אמינות וQA שהחברה מתמחה בהן)
  הניתוח שלך כאן (לדעתי) לוקה בחסר, אני ממליץ לכול אדם כאן לקרוא קצת על התחומים הרלוונטיים שהחברה עוסקת בהן ולעבור על המספרים ולהבין קצת יותר.
  הכול כדי לקבל החלטה מושכלת על בסיס ידע ונתונים.

 6. היי שלומי ,אתה עושה עבודה נפלאה ועבור המשקיעים אתה נכס -גורו.
  שאלה : אני הבנתי שנכנסת בעבר כמשקיע גם לחברת בבילון. למה שלא תנסה “לשדך” בינהם.
  לדעתי זה יגרוף להצפת ערך לשני הצדדים

  1. שלומי ארדן

   תודה יניב!
   לא השקעתי בבילון- אני רואה בהם גרסה פחות טובה של אקסל שאני מאוד אוהב. לגבי שידוך עם אקסל – נראה! אכן כיוון שחשבתי עליו.

 7. תודה על המאמר המפורט!

  שאלה קטנה: האם מבחינתך המנייה הזו עומדת בקריטריונים של מדד שלומי-30?

 8. היי שלומי , סליחה על השאלה הנדושה…האם לדעתך יש ל ALD עוד הרבה פוטנציאל עלייה ?(לאור העליות האחרונות), יחסית לדוגמא למניה החדשה שאתה הולך לדבר עליה מחר? תודה , ירון

  1. שלומי ארדן

   היי ירון – לגבי אלד עוד חסרים לנו פרטים, אנחנו רק יודעים שהשווי שהעסקה מייחסת לאלד הוא לפחות 100 מיליון ש”ח, אני מחכה לקבל פרטים נוספים. לגבי החברה הבאה – אתה מוזמן לשפוט בעצמך 🙂

   1. אין לי נזילות כרגע….שלומי אתה מעמיד אותנו בדילמות קשות 🙂

   2. היי שלומי,
    האם כניסה של מוסדיים (בהמשך למכתבים שאלד מפרסמת) בהכרח תוביל לדילול של משקיעים קיימים?

    1. שלומי ארדן

     היי אריאל, זה יוביל לדילול אבל כנגד כניסת פעילות מעניינת ומזומן נכבד

 9. שלומי אשמח לעזרתך בהבנת השווי של בעלי המניות נוכחיים בעסקה.

  להלן ציטוט מההודעה –
  “העסקה תעשה על פי שווי כולל שלאחר המיזוג של 145.3 מליון דולר ארה״ב ושיעור
  ההחזקה של בעלי מניות HUB בחברה לאחר ההקצאה צפוי להיות כ-51 %שלא בדילול
  מלא. החברה מתכננת גיוס של כ-50 מליון דולר ממשקיעים שהביעו עניין בהשקעה והזרמת
  כספים לטובת פעילות החברה בסך של כ-40 מליון דולר”

  האם הכוונה שהאב מקבלים 51% מ145 מליון $, וא.ל.ד. יחד עם המוסדיים מתחלקים בשאר?
  מה שנותן שווי נוכחי לבעלי מניות א.ל.ד. בערך 31 מליון דולר.

  או ש51% של האב זה מה105מליון דולר, לפני המוסדיים.
  מה שנותן לא.ל.ד 49 % מ105, שזה מעל 50 מליון דולר?

  ואגב, מה הכוונה מיזוג לפי שווי?
  מי ערב שהחברה תהיה בשווי הזה?
  הכוונה לפי הסכמת המוסדיים להיכנס?

  תודה רבה על הכל!

  מחזיק, ושוקל להכניס עוד כדי להרוויח את הפער עד הסגירה בקרוב לאפס סיכון. ותשואה נאה.

  1. שלומי ארדן

   היי יוסף, ככל שאני מבין אתה צודק באפשרות הראשונה – שהמוסדיים פלוס 40 מ דולר יהיו 49% מחברה ששווה 150 מ׳ דולר. אין הבטחות שהחברה תהיה שווה כך אבל זה שגייסו בשווי הזה עם התחייבויות השקעה של כמעט 100 מ זה מעודד מאוד. מהבדיקות שלי אגב האב עצמה מעניינת מאוד – עם הכנסות יפות וצמיחה

 10. תודה על המענה המהיר והברור.
  זה אומר שהשווי נטו של אי אל די כרגע הינה בערך 100 מליון.
  אמנם יהיו הקצאות לאופציות, אבל כנגד זה תהיה פעילות עתידית וכו’.

  זה פער של 25% מהשווי השוק הרגע.
  לכאורה זה השקעה של רווח בטוח כמעט בזמן קצר.
  או שאני מפספס משהו?

  ואגב, השימוש במינוח דולרי אולי מרמז על מחשבה לכוון הנאסד”ק?

 11. תודה רבה.
  וזו הזדמנות כללית להודות על כל מה שלמדתי ממך.

  אני משקיע בקטנה כבר 7 שנים בהשקעות ערך.

  אבל ממך למדתי אך להוריד את זה מתיאוריה לפרקטיקה –
  על חשיבה חדה, מספרית, להתמקד בצמיחה, להתעלם מהרעש, ובטחון עצמי.
  ובעיקר להביא לתוצאות מהירות, ולא לדגור על הביצים עד שהם מתקלקלות…

  השנה נכנסתי בגדול יותר לשוק, ובהצלחה גדולה.
  תודה שלומי!

 12. שלומי,
  פורסם במאי”ה כל הפרטים על עסקת אי אל די והאב.
  יש מסמך הזמנה לאסיפה ובתוכו כל הפרטים.
  יש שם גם את פרטי ההסכם וחלוקת המניות וכו’ בצורה מדוייקת,
  וגם המון פרטים על החברה החדשה כולל דוחות.
  אשמח לפענוח שלך. כי אני קצת הסתבכתי…
  אבל נראה לי במבט ראשון שבעלי המניות הנוכחיים מקבלים 30% מ145 מליון דולר, שזה כפול ממחיר השוק הנוכחי!

  1. שלומי ארדן

   היי יוסף, העסקה של אלד היא מצב מיוחד מעניין, ראית את שיחת הזום אתמול?

 13. פינגבאק: סיכום רבעון ראשון והזדמנות לעדכון תיקי תחרות | השקעות ערך עם שלומי ארדן

השאר תגובה

גלילה למעלה