שלומי-30 (SA-30) – עדכון המדד הראשון

לפני חודש וחצי השלמתי את המעבר על כל המניות בישראל והרכבתי מהמניות הכי מעניינות את מדד המניות הכי טוב שאני יכול להרכיב שכיניתי מדד שלומי-30 או SA-30 המשקיע בחברות שאני חושב שהן מצוינות, צומחות ומנוהלות היטב עם סיכוי טוב להכפיל את שוויין. אפילו העזתי להמר שמדד שלומי-30 יעשה את הבלתי אפשרי ויכה את כל המדדים המובילים בעולם בשנה מאז השקתו. יש שחשבו שאני בדרך לכישלון צפוי מראש -אך איך הלך למדד מאז?

כפי שניתן לראות בתקופה של חודש וחצי מדד SA-30 עשה תשואה של 21.07%, פער של מעל 15% מעל ממוצע המדדים וזאת בתקופה של חודש וחצי בלבד – כך שהכיוון כבר נראה מבטיח.

מה עושים עם מדד שלומי-30

מדד שלומי-30 פורסם לאחר המעבר על כל המניות כמודל שמטרתו להראות שיש טעם במעבר על מניות וסינונן עם סטנדרטים מחמירים. המדד חופשי ונגיש לכולם וללא כל תשלום, אלא שבתגובות על המאמר בו השקתי את המדד הציע אחד הקוראים שאהפוך את המודל לקרן נאמנות שכל אחד יכול לקנות.

הרעיון להפוך את המדד לקרן נאמנות קסם לי מכיוון שזו הזדמנות להראות שמחקר ועבודה טובה מתגמלים לא רק במודל אלא במציאות ואפילו בתיק רחב, אלא שלצערי מהר מאוד נתקלתי בכמה בעיות. בעיה אחת היא שכדי לנהל קרן נאמנות נדרש רישיון לניהול השקעות שאין לי ואין בכוונתי להוציא. כדי לעקוף את המגבלה הזו (מה שאיני נלהב לעשות בלאו הכי – מרגיש כמו “קומבינה”) אפשר למצוא בעל רישיון שינהל את קרן הנאמנות “ברוח” המודל, אלא שבמקרה כזה אין לי כל שליטה על ניהול הקרן. כלומר – אני שם את השם שלי על קרן שלא בהכרח תואמת את אופן הניהול שלי ואין לי אפשרות לשנות זאת. בעיה עקשנית נוספת היא הסיכון לניגודי עניינים מול קרן הגידור שאני מנהל. יהיו למשל תקופות בהן אני אדע מה קרן הנאמנות צפויה לעשות ולא אוכל לעשות פעולות בקרן הגידור מה שיפגע במשקיעים בקרן .

מכל הסיבות האלה החלטתי לוותר על רעיון קרן הנאמנות ולהותיר את שלומי-30 בתור מודל חופשי לשימוש. לגבי עדכונים- תכננתי בהתחלה שהמדד ירוץ עד סוף שנת 2021 אך לאור ההתעניינות במדד וכדי שהוא יהיה עדכני יותר החלטתי לעדכן את המדד ביום העשירי לתחילת כל רבעון ולכן עדכון המדד הראשון הוא היום – 10.1.21.

כפי שתראו בהמשך העדכונים אינם דרמטיים במיוחד. העדכון הנוכחי, למשל, נובע בחלקו הגדול מהנפקות חדשות. שימו לב שאם חברה נכנסת למשל ל-SA-10 היא גורמת לאפקט דומינו של שינויים (חברה אחרת מה-SA-10 תעבור ל-SA-20 ותוציא חברה אחרת ל-SA-30 או מהמדד בכלל) אך בפועל הכל נובע משינוי אחד שנובע מאפשרויות שנוספו בשוק הישראלי.

גילוי נאות

מדד שלומי-30 הוא המדד הרחב הכי טוב שאני יכול להרכיב בנקודת זמן מסוימת. קרן הגידור לעומת זאת היא כלי השקעה שאני מנהל באופן הכי טוב שאני יכול עם כ-10 מניות בתיק ומגבלות מסוימות של חשיפה לנייר בודד או לענף. כשאני מעדכן את המדד בדרך כלל תהיה חפיפה גדולה בין הקרן לבין נאמר מדד SA-10 אך במהלך הרבעון חשוב לי שתדעו שמכיוון שאני כל הזמן מחפש ומוצא רעיונות מעניינים ייתכנו שינויים בהחזקות הקרן כולל קניות ומכירות של ניירות במדד או מחוץ למדד. אני מצפה שבתקופה נורמלית עד סוף כל רבעון יהיה פער בין החזקות הקרן למדד SA-10. זה לא אומר שלדעתי הניירות במדד הפכו לפחות טובים אלא שלדעתי יש השקעות טובות יותר.

עדכון המדד- רבעון ראשון 2021

לפני שנגיע לשינויי ההרכב החלטתי לשנות את המשקלים במדד מבין 1-5% לבין 2-6% כדי שהמניות הקטנות ישפיעו יותר וכדי שמשקל המניות הגדולות יהיה דומה למניות הגדולות במדדים כמו ה-S&P או ת”א 35. כמו כן תתווסף מניה ל-SA-3 שיהפוך בינתיים ל-SA-4.

להלן סיכום השינויים במדד.

מדד SA-4

מדד SA-3, שאני מגדיל לפחות זמנית ל-SA-4, כולל את 4 המניות שאני רואה כבעלות סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר. בעדכון הכללים הנוכחי מדד SA-4 קיבל משמעות נוספת – המניות שקיבלו משקל מקסימלי זכו להוות 6% מהמדד במקום 5% בפרסום הקודם.

נכנסות למדד: מניף – כתבתי על מניף לאחרונה. אני חושב שלמניף כחברה עצמאית יש את כל המרכיבים הנדרשים כדי להגדיל את תיק ההלוואות והרווחים פי כמה. אמנם כבר יש לנו חברת אשראי חוץ בנקאי ב-SA-4 (שוהם), אך מניף שונה מאוד משוהם.

מדד SA-10

מדד SA-10 כולל את מדד SA-4 ו-6 מניות נוספות. מדד שלומי-10 הוא בעצם מעין “טופ-10” של הבורסה הישראלית לדעתי. נכנסות למדד: 1. אי.אל.דיכתבתי על אי.אל.די לאחרונה לאחר שנכנסנו כבעלי עניין בחברה. אני חושב שלאי.אל.די יש פוטנציאל מעניין מאוד בשנה הקרובה.
2. בוני התיכוןכתבתי על בוני התיכון לאחרונה. לדעתי השנה-שנתיים הבאות יהיו מעניינות מאוד בבוני התיכון.

מדד SA-20

כולל את מניות SA-10 ו-10 מניות נוספות. נכנסות למדד: 1. מלרן – הנפקה חדשה.

מדד SA-30

SA-20 בנוסף ל-10 מניות בעלות הוודאות הנמוכה ביותר בתוך המדד, אך עם פוטנציאל מעניין. נכנסות למדד: 1.טלרד– נראית מעניינת מבחינות מסוימות אך עם כמה נקודות שמחייבות בדיקה (ירידה בצבר למשל). מספיק טובה כדי להיכנס ל-SA-30 אך לא מעבר בנקודה זו.

מדד יתר-420

מדד יתר-420 כולל את כל המניות שלא נכנסו לשלומי-30. עבור אלה שלא נכנסו או יצאו מהמדד- אולי ינחם אתכם לדעת שאתם בחברה טובה יחד עם בערך 95% מהמניות בבורסה. אם תצליחו להראות צמיחה גבוהה ולהתנהל טוב – גם לכן יש סיכוי להיכנס למדד!

הרכב המדד – רבעון ראשון 2021

סיכום הנכנסות/יוצאות מהמדד:

נכנסותיוצאות
מניףסקייליין
מלרןאינטרגאמא
בוני התיכוןאס.טי.ג’י
אי.אל.דיסאטקום
טלרדאי.בי.איי השקעות

עד העדכון הבא

אז זה סיכום עדכון המדד – בסך הכל עדכון קטן יחסית. עדכון המדד הבא שעתיד להתרחש ב-10.4.21 בטח יהיה קצת משמעותי יותר אבל לא הייתי מצפה למהפך – חברות טובות וצומחות מהסוג שאני אוהב נוטות להישאר טובות וצומחות משנה לשנה וגם אם המחיר קצת משתנה – אין מה למהר למכור.

שיהיה רבעון מצוין ומזכיר שאתם תמיד יכולים לעקוב אחרי המדד בכתובת www.-SA-30.com או בתפריט למעלה!

הכותב וקרן ארביטראז’ ואליו מחזיקים בחלק מהמניות במדד. על כל קורא לעשות מחקר עצמאי והאמור אינו מהווה המלצה להשקיע בנייר ערך או הזמנה להשקעה בקרן. התוכן כפוף למדיניות השימוש באתר.

Print Friendly, PDF & Email

53 מחשבות על “שלומי-30 (SA-30) – עדכון המדד הראשון”

  1. דורון אברבוך

   תמיד מרתק לקרוא דברי טעם וניתוח פונד’ מעמיק. ממתין כבר לאפשרות לרכוש מדד sa30 בקרוב. תודה שלומי!

   1. שלומי ארדן

    תודה רבה דורון! לא צפויה להיות דרך לקנות את המדד ישירות – הוא כרגע יישאר מודל חופשי וחינמי!

 1. שלום שלומי,

  תודה על העדכון!

  ראיתי שהורדת את אסאר ונקסטקום להשפעה של 3% (שאם אני מבין נכון לפי הדירוג החדש, זה בעצם 4%?), ורציתי לשאול למה החלטת להוריד אותם? סיבות מסוימות של עליה רצופה וגדולה מדי לדוגמא או שפשוט כרגע אתה רואה הזדמנויות טובות יותר?

  תודה רבה!

  1. שלומי ארדן

   היי יונתן! לכל שינוי יש סיבה משלו. באס.אר – אני רואה חלופות טובות יותר ועוד באותו תחום. נקסטקום עשתה יפה ואני מאמין בה לטווח של שנים אבל תמיד יש מעליה עננה בשל כך שהיא פרויקטאלית.
   בכל אופן צריך תמיד לזכור – כל חברה שבמדד אני כבר חושב שהיא דיי טובה (ב-5% העליונים בשוק) אבל במבט יחסי – יש טובות יותר (והכל לדעתי כמובן וייתכן שאני טועה)

   1. תודה רבה שלומי!

    עוד שאלה שעלתה לי – אתה לא חושש שהמדד שלך (בעיקר ביחסים הגבוהים שלו) קצת לא ריכוזי מדי בתחום האשראי החוץ בנקאי? מתוך 30 החברות, ספרתי 6 חברות מהתחום, לא יספיק איזשהי רגולציה נוספת בתחום / האטה במשק / כל סיכון מאקרו רלוונטי אחר, בשביל שכל המניות הללו ירדו פתאום ובאופן משמעותי?

    תודה רבה!

    1. שלומי ארדן

     יפה יונתן – אז קודם כל 20% זה לא מאוד ריכוזי אבל יותר מכך – החברות בענף שונות זו מזו מאוד וככלל הרגולציה מאוד תומכת בקידום התחרות מול הבנקים כך שהסיכונים מהסוג הזה לא מאוד סבירים.
     כמו כן, אין ספק שאני מאוד חובב ומרגיש שאני מבין היטב את הענף – אז במדד שלי יש לענף מקום מכובד.

 2. ברבור פראי

  שלומי – כתיבה מדהימה ומחכימה כמו תמיד. האמת שהתיק שלי נראה באופן מחשיד כמו SA-4 רק עם האופציות אז יוצא שאני מושקע 60% ב-3 האופציות (שוהם, אקסל וסיעתא) ורק 40% במניות עצמם (10% בכל מניה).

  1. שלומי ארדן

   תודה ברבור! באופן אישי גם אני חובב של כתבי אופציות אבל במדד יש רק מניות!

 3. היי שלומי,
  אחלה פוסט כתמיד!
  רק בקשה קטנה, אם תוכל להוסיף גם איזו מניה יצאה מכל מדד (SA4/10/20/30) כמו שכתבת איזו נכנסה, זה יהיה נפלא וברור יותר.
  תודה.

 4. בס”ד
  שלום שלומי!

  כרגיל- תענוג. והעיקר- הכל מוסבר ומנומק.

  יש דבר אחד שלא נימקת- מה הסיבה להכנסת טלרד.

  מה השתנה?

  בפעם האחרונה- כתבת שהיא אומנם צמצמה הוצאות, מה שגרם למעבר לרווח’ אבל אתה לא רואה שם אפיק צמיחה משמעותי.
  מה שינה את דעתך?

 5. בס”ד
  לתועלת הציבור-
  אוסיף מניה שאני התעניינתי וחקרתי והעברתי גם לשלומי ואמר שבודק.

  אשמח לתגובה של כולם ובוודאי של שלומי בהמשך:

  שלום שלומי!

  שוב ישר כח על הכל?

  אני מאוד נהנה.

  גם נכנסתי שבוע שעבר למניף ומבטח.

  מאמין שיהיה מצויין.

  מצרף לך צילום מהדוח האחרון של פריורטק שמתייחס לאקסס.

  כפי שאתה רואה כבר אחרי 3 רבעונים הרווח כמו שאתה צפית בכל השנה כמעט(יותר מ14 מיליון דולר).

  יש אפילו גידול מרבעונים קודמים

  משקף 20 מיליון דולר הכנסה שנתית שבמכפיל 20 סביר(לחברת טכנולוגיה צומחת) שנתת מדבר על 400 מיליון דולר שווי שחלקה של פריורטק(26.6% בחברה) מעל 100 מיליון דולר.

  ההפרש בין החזקה של פריורטק בקמטק בלבד לשווי פריורטק כולה עומד כרגע על כ10 מיליון שח.

  כל זה בלי להזכיר את המזומן מפ.סי.בי ומזומן נוסף שיש שגם גדל מדיבידנדים מאז שכתבת. סך הכל כ180 מיליון שח.

  שווי הנדלן שמושכר לפיסיבי והוא מניב כ23 מיליון שח.

  יש כאן מקרה מובהק של חברה שכרגע שווה פי שתיים ממה שהשוק נותן לה.

  לא קשור להאם תצליח ההנפקה בסין.

  כמובן שאם תצליח ברבעון הקרוב, הרי שהשווי ישתקף באופן מהיר וזה יהיה רווח גדול.

  אפשר גם להוסיף שהבלוקציין יכול לתמוך בצמיחה עוד יותר גדולה של אקסס שמספקת תשתית גם לתחום זה ויש בכך חשיפה גם לתחום ללא עלות בכלל.

  אני נכנסתי בסכום לא גדול.

  לדעתי יש כאן הזדמנות גדולה.

  אני אישית שמתי כאחת מחמשת המניות בתחרות המשקיעים.

  בהצלחה לכולם ואשמח לתגובות

 6. אהלן שלומי
  שאלה כללית, ראיתי שרשמת שאתה מעדיף כתבי אופציות על פני מניות בחלק מהמקרים.
  נניח והחלטת להשקיע בשוהם כפי שצויין. מה בתמחור האופציה יגרום לך ללכת עליה ולא על המניה עצמה? סטיית תקן?

 7. שלומי הנתינה שלך היא מדהימה.
  אני והמוני הקוראים מודים לך מכול הלב. תודה.

  1. שלומי ארדן

   בשמחה דוד! זו זכות לעסוק ולחלוק בתחום שאני כל כך אוהב

 8. שלומי.
  תודה. תודה. תודה.
  לעיתים אני חושב ש’שלומי ארדן’ זהיותר מאיש אחד….
  אין מילים.

  1. שלומי ארדן

   תודה רבה יוסף ואכן זה סוג של נכון – יש את קטי אשתי שמאפשרת לי לישון בלילה ומטפלת בכל ענייני הבית, את אילן חברי ושותפי שמוריד ממני את כל שקשור לקרן והוא לא השקעות פרופר ואת שי אגוזי שעוזר לי בניתוחים, בכתיבה ולעקוב אחרי כל מה שקורה, השותפים בקרן, אסף רביד שמנהל את התחרות ואבי שהצטרף לאחרונה, המתנדבים במעבר על כל המניות, אחי יגל שלפחות מנסה לעזור לי לשדרג את התשתית של האתר ועוד המון חבר’ה טובים שהכרתי עם הזמן והכתיבה ועוזרים לי כל אחד בדרכו- מודה לכולם!

 9. נו בדי

  ליגל ארדן!
  תעשה טובה ותעדכן את בכתובת http://www.sa-30.com/ את המדד כ html ולא כאקסל, יש אפשרות כזאת בתפריט בגוגל שיטס “פרסום כדף אינטרנט”

 10. Moshiko Yazdi

  מדהים שלומי, המדד פשוט עונה על כל הציפיות.
  מדוע מניה Medivie Therapeutic Ltd “1122654” לא נכנסה? היא במגמה נהדרת, ועונה על הרבה מהקריטריונים לכניסת מניות למדד.

 11. אהלן שלומי.
  ראשית תודה רבה על העזרה שלך.
  רציתי לשאול מה דעתך על החברה אינפימיר בעקבות ההסכם שהיא ביצעה היום ?

 12. שלומי,
  מה דעתך על וואליו?
  נראה שרני נכנס לפעילות.
  יצר הסכם עם החברה שהוא יתן ערבות אישית שלו! להלוואות מהבנקים, בעלות 1%בלבד.
  לקחו השבוע הלואה 10 מליון בריבית יפה, ועדכנו שהגישו בקשה לעוד כמה עשרות לבנקים.
  קנו חברת פינטק. לא הבנתי למה.
  אבל נראה שעסק מתחיל להיכנס לפעולה, כמו שרק רני יודע…
  וגם המניה מתחילה להגיב.
  מה דעתך בינתיים על הכוון?

  1. שלומי ארדן

   היי יוסף,
   עדיין חסר לנו הרבה מאוד מידע על וואליו. יותר נכון לומר שאנחנו לא יודעים כמעט כלום. לא על מה קורה בחברה ולא על הפינטק. התוכנית שלהם נשמעת טובה ונראה שיש בה הגיון רב (ואפילו נתתי להם מקום במדד שלי שזה חתיכת הישג לחברה עם כל כך מעט מידע) אבל נאלץ להמשיך לחכות בסבלנות בינתיים.
   לגבי הערבות – זה נחמד אבל קצת מאכזב. בשוהם למשל אלי נותן ערבות אבל לא גובה עליה תשלום כלל. רני ועדי (החל מהתקופה האחרונה בלבד) כן.

 13. Moshiko Yazdi

  היי שלומי,
  הצלחתי לבנות קוד בגוגל שיטס שיכול לשמור מידע יומי מהמדד ולשמור פעמיים ביום תוצאות בטאב ניפרד בתוך המדד (סגירת מסחר בישראל וסגירת מסחר בארה”ב), אשמח לשתף את זה איתך ועם החברים פה.

 14. הי שלומי, אני רואה שבחודשים האחרונים האהבה החזקה שלך לרני צים התקררה מעט. לפני שנה רני צים הייתה הדבר שכל היום כמעט דיברת עליו, שנה מהירה קדימה, המחיר של המניה מאז הפוסט שלך בינואר 2020 עלה מ-490 ל-500 סך הכל נראה שאני ייצר המון ערך בשנה הקשה הזאת אבל בשורה התחתונה בתיק התחרות שלך רני לא נמצאת ובמדד שלך רני ירד לאחרון בעשירייה הראשונה. אשמח אם תוכל לעדכן את דעתך על רני ומה השתנה. ולא מקבל תשובה שדברים אחרים זולים יותר 😉

 15. פינגבאק: אקסל סולושנס- צפי למחצית השניה של 2021 | השקעות ערך עם שלומי ארדן

  1. שלומי ארדן

   תודה גיא (וירוחם שתיזכר אותי!),
   רני צים היא חברה ייחודית באיכותה בתחום הנדל”ן עם יתרון תחרותי במגזר הערבי ששם בפניה שנים רבות של צמיחה מהירה גם בזמן שענף הקניונים מתקשה. אני חושב שיהיה לרני מקום יפה במדד בשנים הקרובות אבל המיקום במדד גם תלוי תימחור וכפי שגילית בעצמך – יש דברים אולי קצת זולים יותר. אם הייתי מרכיב מדד של ‘שגר ושכח’ ל-5 שנים רני צים הייתה מקבלת שם מקום גבוה יותר.

 16. תודה על הניתוח הנפלא ומזל טוב על הופעת בכורה ב-YNET. חבל רק שמאוד קשה להרכיב כזה תיק לבד בלי שתעביר לבתי השקעות סכומים משמעותיים על-מנת לסחור בשוק הישראלי.

  1. שלומי ארדן

   תודה רומן, אתה צודק אבל כמובן שלא חייבים לקנות את כל המניות

 17. היי שלומי
  אני עוקב אחריך בחודשים האחרונים..אחלה של בלוג! חייב לומר שאני מאוד מתחבר לסגנון השקעה (תיק מרוכז).

  יחד עם זאת! , אני לא רואה שיש לך טרק רקורד מספיק ארוך בשביל לצאת בהצהרות כאלה..ממה שאני רואה אתה פעיל רק משנת 2018.. על למנת להראות שלאסטרטגיה שלך יש וודאות גבוהה, אתה צריך לעשות מאות ואולי אף אלפי עסקאות על פני שנים..

  גם קרן גידור LTCM הראתה תוצאות מטורפות בשנות ה90 על פני 3-4 שנים ואז בשנה האחרונה התרסקה ב95%.
  ומאחוריה עמדו דוקטורים לפיזיקה ..מניח שאתה מכיר את הסיפור.

  אז למה שזה לא יקרה לך?

 18. פינגבאק: אקסל סולושנס- צפי למחצית השניה של 2021 – השקעות עם שלומי ארדן

 19. פלוני אלמוני

  שלומי שלום.
  אני מאוד מאוד נהנה מהניתוחים שלך, ומכל סגנון ההשקעות המעמיק.
  ובעיקר מהנדיבות, הכנות והשיתוף, שזה לא דבר מובן מאליו.
  רציתי לשאול מה דעתך על נקסטקום, מניה במדד במקום טוב, שבתקופה האחרונה נראית פחות טוב. היום עשתה תיקון חיובי משמעותי, אבל בסך הכל די יורדת. האם כרגע היא השקעה טובה יותר, כי היא זולה, או שאולי הסיכון בה גובר.
  הייתי שמח אם גם תתייחס לאפשרות של ירידות בשוק העולמי (תיקון, ואף מפולת), ומה יהיה ההשפעה במקרה כזה על נקסטקום.
  תודה מראש.

 20. עידו ת

  שלומי אהלן,

  שים לב שבאקסל יש טעות קטנה בשורה של מניף, כאשר בעמודה K הכנסתם תיקון של שער דולר שלא לצורך (כנראה כי השורה הועתקה מהשורה מעל של סיעתא).
  זה קצת משבש את חישוב את התשואה שלה.

 21. שלום. אנחנו קוראים את הדברים המעניינים שאתה כותב.
  שמתי לב שכתבת דברים מעולים על חברת נתנאל גרופ.
  מצד שני לא הכנסת אותה לשלומי 4 או 10 או אפילו 30.
  מדוע חברה שכתבת עליה דברים כה טובים ושלדעתך שווה פי כמה
  לא הוכנה לרשימת שלומי 30?
  תודה רבה

  1. שלומי ארדן

   היי דן, התשובה פשוטה- חקרתי וגיליתי את הפרויקט בביתר רק כמה שבועות אחרי עדכון המדד בינואר. תיכלל בעדכון הבא

 22. שלומי האם לדעתך ברם תעשיות עדיין תישאר במדד 30 בעדכון הבא?

 23. הי שלומי. מה דעתך כרגע לגבי כדאיות ההחזקה בשוהם בין האופציה שפגה עוד 4 חודשים לבין אחזקה במניה עצמה?
  תודה

  1. שלומי ארדן

   היי גיא, אני מאמין גם במניה וגם באופציה אך כמובן שחייבים להתחשב בטווח הזמן הקצר. עם זאת, מכיוון שניתן ברוב הימים לרכוש אותה בשווי נאיבי ניתן לומר שזו בחירה נכונה כל עוד לא שוכחים לממש.

השאר תגובה

גלילה למעלה