שלומי ארדן נגד העולם – סיכום חודש ראשון

לפני חודש הזנקתי תחרות השקעות רבעונית ידידותית – ‘שלומי ארדן נגד העולם’. התחרות הייתה פתוחה לכולם ונרשמו 33 מתחרים שהזינו תיקים וירטואליים עם מעט מאוד הגבלות. ההגבלה הכמעט יחידה הייתה מינימום 4 החזקות, אבל היו חברים יצירתיים שעקפו את הכלל על ידי הכנסת שתי מניות ב-49% ושתיים נוספות ב-1% כך שאפילו ההגבלה הזו לא ממש תפסה! אבל אני מפרגן 🙂

במהלך התקופה אני וחברי אסף ר. השקענו הרבה עבודה כדי להזין את הנתונים לגיליון גוגל וכדי לעשות לו כמה שיותר אוטומציה (הצד החזק של אסף) כך שהעדכונים הפכו להיות תמידיים. זה הפך להיות כל כך מעניין לעקוב אחרי התחרות שהחלטתי לעשות עדכון חודשי של התוצאות. אז זה סיכום התוצאות של החודש הראשון:

ממוצע התשואה היה 17.91% והחציון 15.71, לפרספקטיבה – ה-S&P עשה באפריל תשואה של 12.68% אך הדולר ירד ב-2.1% כך ששקלית ה-S&P עשה 10.1% אבל בפועל מי שקנה תעודה מחקת S&P עשה 9.87%. איך אני יודע? כי המשתתף אורי גוטמן פשוט קנה תעודה מחקת מדד (VOO) ועשה לי חיים קלים 🙂

כלומר –רוב המשתתפים הצליחו לעקוף את המדד באפריל. היחיד שהשיא תשואה שלילית הוא ירוחם – לא פלא בהתחשב בכך שחלק גדול מהשקעתו היה בתעודה ממונפת נגד המדד הסיני (FAZ).

עוד כמה גרפים לחובבי הז’אנר:

נקודה בולטת נוספת כמובן היא שהצלחתי לקחת את המקום הראשון (לפחות לחודש הראשון)! במהלך החודש הייתה ליתחרות קשה עם דודי ג. שקלע בול עם פלוריסטם שעלתה מהר מאוד ב-200%!

ההשקעה הבולטת שלי הרבעון הייתה בכתב האופציה של אקסל ובמיוחד אקסל שפרסמה אמש דוח ואני מתכנן לפרסם עליה מאמר ביום ראשון. האופציה של אקסל עשתה הניבה החודש 183% ואין ספק שההשקעה דרך כתבי אופציה עזרה לי, אך גם המניה עצמה עשתה 56%.

מזכיר שזה התיק שלי לתחרות:

הערת חשובה – בניגוד למתחרים אחרים הגבלתי את עצמי בבניית התיק ורציתי שיהיה דימיון מסוים בין הביצועים של התיק האמיתי שלי לבין התיק לתחרות (אחרת התיק היה מורכב מ-49% אופציית אקסל והתשואה החודשית שלי הייתה מעל 110%!) לצערי האופציה של אקסל לא מספיק סחירה ולכן הגבלתי את האחזקה שלי בה למשהו סביר. אז כמה הייתה התשואה שלי בתיק האמיתי?

כלומר אם התיק האמיתי שלי היה בתחרות הייתי לוקח את המקום השני, נראה איך זה יתקדם. רבים מכם חושבים שתשואה של 42% בחודש היא מטורפת – וזה לגמרי נכון! אבל שימו לב שרק החודש חזרתי לרווח מתחילת השנה וזה מראה לכם כמה חשוב להישאר בשוק וכמה נזק יכול להיגרם מלצאת ברגע הלא נכון. לגבי המשך השנה – אתם כבר יודעים לאיזו תשואה אני מכוון (ואפילו פתחתי עמוד תחזיות חדש כדי להקל על המעקב על כל הניחושים שאני זורק פה ושם).

ברור שתשואה של חודש לא מייצגת כלום, זו תחרות בעיקר בשביל הכיף, מעין Fantasy Football לחובבי השקעות. אז תודה רבה למשתתפים והמון בהצלחה בהמשך! תודה ענקית לאסף ר. שהשקיע שעות רבות ובנה אחלה תשתית למעקב שתאפשר לנו לעשות תחרויות נוספות!

נתראה בקרוב, בינתיים חוזר לעבוד על המאמר על אקסל שלאחריו נשיק את העונה הבאה של תוכנית ההשקעות!

Print Friendly, PDF & Email

35 מחשבות על “שלומי ארדן נגד העולם – סיכום חודש ראשון”

 1. מתן מימון

  שלומי כיף גדול לעקוב אחריך ואחרי הבלוג. מאחל לך שתמשיך להרוויח ולנו שלא תאבד את הרצון לכתיבה.

  1. שלומי ארדן

   תודה מתן! כרגע אין כיוון כזה ומאוד נהנה לשתף ולכתוב 🙂

 2. תודה לך שלומי. הגעתי לאתר כי חיפשתי בכלל איזה חברת שנאים או משהו ארדן.. ובזכותך נחשפתי לשוהם אקסל וחיזקת לי מחשבה על רני צים וכבר בשבוע הראשון תוצאות יפות.
  חברות טובות ומאוד מעניינות – במיוחד לאחר כניסה לשוק בדיוק כשהמשבר התחיל.. עכשיו החברות הללו עוזרות בתיקוני נזקים(:

  1. שלומי ארדן

   ענק! אין הרבה ארדנים ובכל זאת כל הזמן אני נתקל בחברות עם השם הזה – ארדן קונטרול טק, ישארדן גילוי וכיבוי אש, ארדן פרויקטים, ארדן בטון משוך ועוד 🙂
   שמח שהרווחת!

 3. אמנם אני רק במקום 3, אבל חייב לציין –

  1. מדובר במניות שאני מחזיק בתיק האישי שלי באחוזים גדולים יחסית (כלומר, לא הימרתי באופן פרוע, בניגוד לחלק מהמתחרים שאני מניח רשמו ני”ע שאין סיכוי שיחזיקו במציאות רק לטובת הסיכוי שיעלו בחדות).
  2. לא השתמשתי באופציות. נכון שזה היה חלק מכללי התחרות, אבל זה נראה לי קצת מעקר מתוכן. הרי אם לא הייתי מגביל את עצמי, הייתי פשוט שם אופציות על כל אחת מהמניות שרשמתי לתחרות. כמו המניות רק עם טורבו. וככל הנראה לוקח מקום ראשון. אבל, זה לא נראה לי משקף תיקים שקרובים למציאות, וזה פחות כיף.
  3. אסף זה אינו שמי האמיתי 🙂

  לדעתי נכון היה להגביל את התחרות למניות שהמשתתף מחזיק בהן (כמובן שצריך להיות ג’נטלמן בקטע הזה ולא לשקר) ובלי אופציות, וזאת כדי להגיע לתיק שהוא יותר מציאותי, ויתן יותר ערך למשתתפים.

  1. שלומי ארדן

   היי אסף 🙂
   אני מחזיק בכל הניירות שציינתי באחוז משמעותי מהתיק ומרגיש איתן בנוח לפני, תוך כדי ואחרי הקורונה. בהנחה שניתן למצוא השקעות שהן אובייקטיבית טובות ובטוחות (ואני בהחלט מאמין שזה אפשרי) לעתים קרובות יהיה נכון להשתמש בכתבי אופציה ותוספת הסיכון תהיה צנועה מאוד (מפנה לשני המאמרים שלי על כתבי אופציה). האם אופציה של שוהם שהיא חברה רווחית וצומחת והאופציה שלה עמוק מאוד בתוק הכסף וכמעט ללא ערך זמן יותר מסוכנת מפלוריסטם? יש הרבה מאוד אג”חים מסוכנים יותר מהאופציות שהשקעתי בהן!

   אגב, גם אם היית קונה אופציות על כל המניות שהזכרת לא היית ממש עולה מקום! כתב האופציה של רני למשל עשה תשואה נמוכה יותר מהמניה של רני למרות שהיא עלתה יפה. להשקיע בכתבי אופציה זו לעתים קרובות שאלה נפרדת מהכדאיות של המניה. סתם למנף יביא לתוצאות גרועות מאוד בדאונסייד, אם סתם הייתי ממנף לא הייתי בעליה מתחילת שנה.

   לגבי בחירת תיק דומה למציאות -התיק שלי דומה למציאות ובינתיים הצלחתי לנצח גם את התיקים ה’פרועים’. גם העובדה שהתיק שלך מקום שלישי רק מראה שזה אפשרי! אולי אפשר לחשוב על להפוך את התחרות לארוכה יותר אבל אני דווקא אוהב את הרעיון שאני צריך להילחם על המקום הראשון כל רבעון מהתחלה 🙂 אני תחרותי מטבעי וזה גורם לי לרצות למצוא כמה שיותר רעיונות יצירתיים!

   1. שלומי ארדן

    על שוהם ורני כתבתי רבות, על אקסל אכתוב ביום ראשון ועל ערך פיננסים אשתדל בקרוב!

  2. ‫שייקה‬‎

   הי אסף.
   אני גם בחמישייה הראשונה וגם התיק שלי די משקף את התיק שלי במציאות, אבל אצלי בתיק כמו כאן במשחק דווקא יש תיבול של אופציות ולעיתים אפילו באופן משמעותי של במניות שאני מאמין בהם.

 4. Eylon Krupchik

  במהמשך לתגובה של אסף…
  בפעם הבאה שתהיה תחרות אני חושב שלא צריכה להיות על “כן אופציות” או “לא אופציות”, אלא להחליט על סחירות יומית ממוצעת וזהו…

  המצב שבו אסור לקנות אופציות על אפל, אבל מותר לקנות אופציה על אקסל שנסחרת במחזור של אלפיים שקל ביום, יוצא מוזר.

  1. שלומי ארדן

   דיבידנדים כן אבל בלי השקעה מחדש, ככה תמיד עשיתי בחישוב שלי

  2. אוקיי אני רואה שכן לפי הגיליון. טוב ראלקו די דפקה אותי בהימור פה אבל בכל זאת הגעתי למקום גבוה עם 8 מניות וללא כתבי אופציה. נראה איך זה יתפתח בהמשך.

 5. טמיר נעני

  רעיון באמת מעולה !! כיף לראות את זה אחרי חודש למרות שיש עוד לפנינו ..

  דרך אגב באקסל אני על 16.35% תשואה במקום 18.78% .. לא מדהים ביחס לחברה פה אבל הצד התחרותי שלי היה חייב להגיד כדי להיות *לפחות* מעל החציון

 6. דודי ג.

  מקום שני! אמנם זמני אבל עדיין הישג מרשים.

  רוב המניות בתיקים – ברוח הבלוג – הן מת”א 60 או אפילו קטנות יותר, לא?

  בהתחלה התרשמתי איך כולם היכו את המדד שציינת (אס אנד פי) אבל מדד הייחוס האמיתי הוא כנראה ת”א 60, שעלה ב 20% אם אני לא טועה – כלומר בערך בתשואה החציונית בתחרות.

   1. דודי ג.

    כלומר טיפה פחות מהחציון. מעניין איך זה יהיה לאורך שנה.

    אני רוצה לומר אגב שאמנם הימרתי, אבל לדעתי זה לא היה מאד פרוע והיה רציונל מסוים. (בתיק האמיתי, שהוא ממילא צנוע, השקעתי בפלוריסטם חלק קטן ואני מושקע קצת בטבע). פרט לפרוטליקס אלה חברות שהוזכרו בהקשר של טיפול אפשרי לקורונה, והנחתי שבניגוד למצב בפיתוח תרופות בדרך כלל יש סיכוי מצוין ש:
    א. ישיגו “תוצאות מעודדות”.
    ב. התוצאות המעודדות יעוררו תשומת לב גדולה.

    ההימור הפרוע יחסית היחיד היה פרוטליקס, שדווקא טרם הודיעה על מחקר כלשהו הקשור לקורונה, אבל הימרתי שאולי תעשה זאת בהמשך. בינתיים עלתה יחד עם הגאות הכללית בביו טק.

 7. אני הגבלתי עצמי להשקעה במניות , והשגתי תשואה יפה של 21.5% . לא חוכמה להשיג תשואה “על יבש” מהשקעה באופציות , כי היא לא משקללת את הסיכון. לא שזה חשוב – הר יזה בסך הכל שעשוע .
  אבל אם רוצים תחרות אמיתית, צריך לעשות אותה מציאותית ושווינית . לדוגמא כל אחד חייב לבחור חמש מניות בדיוק, כשכל אחת במשקל של 20%.

  1. שלומי ארדן

   תוצאה יפה אלעד. לגבי ההצעה – זה פשוט לא יעזור. מי שהיה מנצח בתחרות כזו היה כנראה זה שהיה בוחר את המניות הכי קיצוניות. פתאל למשל, שהיא חברה בסכנת קריסה אמיתית, עשתה 100% החודש. בתיק וירטואלי הבעיה הזו תמיד קיימת. יש בלוגר Glenn Chan שפרסם שהוא אחד המובילים באתר השקעות וירטואליים מבין מאות אלפי מתחרים למרות שבפועל התשואה שלו בינונית. איך הוא עשה את זה? הוא וירטואלית עשה שורט על חברות שכולם יודעים שהולכות לקרוס ובמציאות אין מספיק סחורה לשאול ולעשות שורט אמיתי, אבל האתר מאפשר זאת. בקיצור, תמיד יהיו Loopholes.

   אני אישית פרסמתי גם את התשואה של התיק האמיתי שלי שכולל בערך את כל הכסף שיש לי. כנראה שאין אפשרות מלבד לפרסם תשואות של תיק אמיתי אבל גם אז ובהנחה שאנשים יהיו מוכנים לפרסם תיק אמיתי- אם יש לי תיק של 1,000 ש”ח אני יכול באמת להשקיע אותו בדברים הזויים ולנצח. נניח שאני אדרוש שכל אחד יפרסם את גודל התיק בשקלים ונגביל מסכום תיק מסוים- אז אם יש לי 100 מיליון בצד אז גם עם מיליון אני יכול להמר, וזה בלי לדבר על פוטושופ פשוט. אז נדרוש גישה לחשבון הבנק?

   מה שאני אומר – אין לזה סוף וידעתי מההתחלה שיהיו תיקים לא מציאותיים. בכל זאת החלטתי לנסות ולראות איך הדברים יזרמו אך נוכח התגובות מסתמן שזו הפעם האחרונה שאני אעשה תחרות כזו.

   1. דודי ג.

    אני חושב שזה שעשוע חביב. למרות שיש כביכול עדיפות למהמרים עובדה שהיו לא מעטים שהצדיקו את בניית התיק בהסבר הגיוני ומנומק.

 8. תודה רבה שלומי, וזה באמת שתי מילים שלא מבטאות מספיק.

  מעבר לכמות העצומה של הידע שאני רוכש באמצעותך, היה מעניין להשוות מול הרעיונות של האנשים האחרים (הרעיונות הריאליים יותר..).
  טוב לראות שאתה מוביל את הטבלה! 😉

  מחכה להחכים על אקסל.

  שיהיה שבוע טוב ופורה

 9. Shay Hakmon

  איפה המניות שאני הכנסתי?
  איך אני יכול לעדכן אצלי את המצב שלהן?

 10. Tzvika Beck

  הבעיות הנל בתיקים וירטואליים והעובדה שקל להמליץ וירטואלית אבל לא תמיד יש לממליץ את הביצים להשקיע בהמלצה שלו… כל אלו הן חלק מאבן היסוד של חברת etoro הישראלית שהיא מעין רשת חברתית של עולם ההשקעות. שם ניתן לעקוב אחר תיקים אמיתיים (ויש מודל תגמול מעניין לפי כמות העוקבים והמחקים של התיקים הגלויים. יש גם מדדים שהם בנו למשקיעים הכי טובים ברשת וניתן פשוט להעתיק ולקנות את המדד בלחיצת כפתור). חברה סופר מעניינת שמתישהו תגיע לאקזיט מרשים להערכתי 🙂 ג.נ. לא מחזיק/עובד בחברה.

  1. שלומי ארדן

   מעניין מאוד, כלומר מערכת המסחר פשוט מפרסמת את הרכב התיק? יש מסחר בבורסה הישראלית?

   1. Tzvika Beck

    פרסום התיק תלוי בהסכמת המשקיע כמובן אבל יש תמריץ כספי משמעותי לעשות את זה ולהשיג ביצועים כמה שיותר טובים, מעבר לעובדה שזה סוג של תחרות אינסופית מול המשקיעים האחרים שמפרסמים את התיק. כמדומני שאפשר לנסות סוג של דמו ללא כסף אמיתי.

 11. דודי ג.

  נכון להיום שלומי 174, אני 147.

  אם פלוריסטם לא מתקדמת עם הטיפול לקורונה די הלכה התקווה לזהב. סיכוי לא גבוה שזה קורה ברבעון הזה. לייצר התקדמות חיובית וכותרות זה יחסית קל (במושגי ביוטק) במצב הייחודי של הקורונה. לקחת את זה הלאה מסובך יותר.

השאר תגובה

גלילה למעלה