שוהם – עדכון וניסיון לקבוע מחיר יעד

למרות שעברו בסך הכל שבועיים מאז הפעם האחרונה שכתבתי על שוהם, הרי שמבחינת הודעות בבורסה ועליה במחיר נראה כאילו עברו כמה חודשים.
למרות שהבטחתי לעצמי שאמתין לפחות עוד רבעון עד ששוב אכתוב על שוהם, אני מרגיש שאני חייב לכתוב עדכון, בעיקר כדי לסדר את מחשבותיי על מצב התמחור הנוכחי.

מאז שכתבתי על שוהם באוגוסט 18 שוהם עלתה ב-150% אפילו לא צריך ללכת להיסטוריה רחוקה – מאז שכתבתי עדכון על שוהם לפני שבועיים היא עלתה ב-30% נוספים.
חזיתי גם שהאופציה של שוהם תוכל לעלות פי 10 עד הפקיעה עוד שנתיים – מאז היא עלתה פי 3.5 והיא “בסך הכל” צריכה לשלש את עצמה שוב.

בתור משקיע המחפש השקעות זולות – דווקא העליות הן אלה שמטרידות את שנתי. בשבועות האחרונים אני ממש כל יום משקיע מחשבה בהאם הגיעה העת לממש את ההחזקה בשוהם או חלק ממנה.
בנוסף כל ההודעות האחרונות (הנפקה פרטית של מניות והנפקת האג”ח) מוסיפות לי כל הזמן עוד נתונים שצריך להכניס למשוואה.

אז למען הסדר הטוב – ננסה לענות על השאלה – כמה שוהם שווה היום?
כפי שכתבתי בפוסט האחרון- הרווח ה”אמיתי” של שוהם ברבעון הרביעי הוא בערך 4 מיליון ש”ח- נבחן מה השתנה מאז:

הנפקת האג”ח – לפני כמה ימים שוהם הנפיקה אג”ח בסך 100 מיליון ש”ח בריבית 4.6%. הריבית הייתה גבוהה משציפיתי אבל בכל זאת זו חברה צעירה יחסית. לפחות גודל ההנפקה היה גדול משהיה צפוי (100 מ’ במקום 70 מ’).
האג”ח יחליף את החוב היקר עליו שוהם משלמת כ-8.2%. כלומר האג”ח יגדיל את הרווח הנקי בערך ב- 650,000 ש”ח לרבעון.
צריך לזכור גם שהקובננט באג”ח מקל יותר מהמצב הקיים – 15% הון למאזן במקום 20%. נשמע הבדל קטן אבל זה מאפשר להגדיל את התיק בשליש. עם זאת, לפני הגדלת התיק צריך להגיע להסכמות עם בנק לאומי שישווה את הקובננט לזה של האג”ח.

עוד חידוש מהימים האחרונים הוא ששוהם סוף סוף העלתה לאויר אתר!

ההנפקה למור בית השקעות – שוהם הודיעו על הנפקה פרטית למור בית השקעות של אופציות ומניות. ההנפקה מהווה דילול של בערך 8% מהחברה תמורת 7.5 מיליון. גם כשהודיעו על ההנפקה היא הייתה מתחת למחיר השוק ולאור העליות מאז זה נהיה הרבה יותר משמעותי – בהתאם למחיר היום זו הנחה של יותר מ-30% (!)
ההנפקה הזו קצת מטרידה. שוהם אמנם צריכה את ההון (למרות שחילקה דיבידנד כן?) אבל כדי להצדיק כזו הנחה אני מניח – או לפחות מקווה – שיש כאן יתרון אסטרטגי. בכל אופן ההנפקה מגדילה את ההון העצמי ב-7.5 מ’, הרווח ברבעון הראשון יגדיל אותו ב-4 מ’ והדיבידנד שחולק יקטין אותו ב-3 מ’. כלומר ההון העצמי נכון לעוד כמה ימים יהיה כ-48 מ’ ועד סוף הרבעון השני – סביבות 53 מ’.
כלומר, לפי הקובננט של בנק לאומי כיום – עד סוף הרבעון השני תיק האשראי יכול להגיע ל-265 מ’, אך אם במהלך שלושת החודשים הקרובים שוהם יצליחו לשכנע את לאומי להשוות את הקובננט לזה של האג”ח – תיק האשראי יוכל לצמוח ל-350 מ’.

אז כמה כל זה שווה? ננסה לתמחר את שוהם בשתי דרכים – השוואה לחברות בענף ושיטת המכפילים הפשוטה והטובה.

השוואה לחברות דומות

נצה להשוות את שוהם לחברות דומות ככל הניתן. המועמדות המיידיות הן החברות הציבוריות שעוסקות בניכיון שיקים ובעיקר – אופל, פנינסולה ואס.אר אקורד.

אופל– תיק האשראי של אופל עומד נכון לסוף 2018 על 234 מ’ לעומת 208 מ’ בשוהם. אם זאת – תרשו לי לשער כי התיק האמיתי של אופל ושוהם הם כמעט בגודל זהה – הסיבה בהבדל בדו”ח הוא שאסור לשוהם להציג בדוח תיק אשראי החורג מהקובננט ולכן הם “מכווצים” את התיק לקראת סוף הרבעון.
יש לאופל הוצאות שיווק (שלטי חוצות שבוודאי ראיתם) בניגוד לשוהם שעובדת בינתיים מפה לאוזן בלבד, הכנסות המימון של אופל גבוהות יותר משל שוהם -בערך ב-50-60% אך כנגדם יש הוצאות חומ”ס גבוהות יותר.

הוצאות התפעול של אופל גבוהות בהרבה- הוצאות הנהלה של פי שלושה משוהם והוצאות חובות מסופקים של פי חמישה. אני מניח שזה נובע מכך שהם מחזיקים ארבעה סניפים, סגל לא קטן (צריך לזכור שבשוהם יש 8 עובדים בסך הכל).
אין לי בעיה עם המבנה של אופל והדרך בה הם עובדים אך לדעתי לא ניתן להגיד שניהול של כמה סניפים ופרסום שבסך הכל מביא אותך לגודל תיק שווה לשל שוהם (שפועלת פחות מארבע שנים) זה מודל עדיף – במיוחד אם כל הפיזור מביא איתו הוצאות חומ”ס גבוהות יותר.
אופל מרוויחים כיום 6.3 מ’ ברבעון לעומת 4 מ’ (לפי התחשיב שלי) בשוהם – כמעט את כל הפער ניתן לייחס לפערים בריבית שהחברות משלמות שלדעתי ייסגר תוך שנתיים.
בשורה התחתונה – אפילו אם נניח שאופל מרוויחה 50% יותר משוהם וצריכה להיות שווה 50% יותר ונתעלם מהצמיחה הגבוהה של שוהם והורדת הריבית הבלתי נמנעת שתהווה רוח גבית לשוהם שנים קדימה – הרי שאופל נסחרת לפי שווי שוק של 267 מיליון – פי 1.8 משוהם.


פנינסולה – היתרונות של פנינסולה הם תמיכה ממיטב דש, ריביות מאוד נמוכות שהם משלמים והון עצמי גבוה. עם זאת – יחד עם כל היתרונות האלה פנינסולה מציגה בסך הכל רווח נקי לשנת 2018 של 23 מיליון- ולהערכתי שוהם תוכל להציג רווח כזה כבר השנה ולעקוף אותו שנה הבאה.
פנינסולה נסחרת בשווי של 300 מיליון – כפול 2.2 משוהם.


אס.אר אקורד -אקדים ואומר שלדעתי אס.אר אקורד היא היחידה שלא ניתן להגיד ששוהם יותר זולה ממנה, אך יש לה בעיות אחרות. על אס.אר עברו שלוש שנים קשות בעיקר בגלל חקירה שנפתחה בשנת 2016 כנגד בעל השליטה ומסרבת להיסגר עד היום, למרות שלא הוגש כתב אישום. כך זה נראה במבט שנתי:

עם זאת, לאחרונה אס.אר מראה סימנים של חזרה לשגרה:

כיום הכנסות המימון הן פי 2.5 משוהם. גם תיק האשראי ללקוחות הוא פי 2.5 משוהם וההון העצמי הוא פי 2, זאת כאשר שווי השוק של אס.אר הוא רק 85% מעל שווי השוק של שוהם.


כשהסתכלתי על אס.אר לפני כמה חודשים היא הייתה פי 5 משווי השוק ולא חשבתי שהיא אלטרנטיבה אמיתית – שוהם הייתה גם זולה יותר וגם צמחה מהר יותר.
עם זאת כיום ניתן לומר שאס.אר אפילו יותר זולה משוהם יחסית לרווח כרגע – החיסרון של אס.אר הוא החקירה הפלילית שלא נגמרת באס.אר ויכולה לסכן לפחות את הפעילות.
זה לא אומר שאי אפשר להשקיע באס.אר בשום מחיר אלא שיש מקום לדיסקאונט מסוים- הבעיה היא שאני לא בטוח אם זה 10% או 50%. אלמלא הסיכון הזה הייתי מחלק את ההשקעה בין שוהם לאס.אר.

מכפיל רווח/ היוון תזרימי מזומנים

השוואה בין החברה הנבדקת לבין חברות באותה התעשיה יכולה לספק אינדיקציה מיהן החברות היותר מעניינות בתעשייה – אך היא לא עונה על השאלה האם התעשיה או החברה זולה או יקרה באופן אבסולוטי. אם נעשה מבחן דומה בתעשיית מניות הקנאביס אולי נמצא את המניה הכי זולה בתחום – אבל היא כנראה תהיה הפסדית ויקרה מאוד.

מכפיל הרווח הממוצע לחברה גדולה עומד על סביבות 16. בתחום הפיננסים – הבנקים הישראליים נסחרים סביבות מכפיל 11. חברות ישראליות קטנות נסחרות במכפילים נמוכים יותר של סביבות 6-10 כאשר הצמיחה שלהם נמוכה.

כתבתי בפוסט האחרון שלהערכתי שוהם תרוויח לפחות 20 מיליון ב-2019. לאחר גיוס ההון האחרון וגיוס האג”ח אני חושב שאפשר לצפות לרווח של-22 מיליון ב-2019.
כלומר – כרגע אנחנו במכפיל רווח של 6.3 על הרווח השנה. מכפיל 6.3 על הרווח השנה בחברה ישראלית קטנה הוא סביר על הצד הנמוך בהנחה שהחברה לא צומחת.

בגלל ששוהם צומחת -אז גם אם נניח שהמכפיל יישאר 6.3 לנצח – אנחנו הרי נהיה צמודים לעליה ברווחים של שוהם.

האם האם שווה להיות מוצמד לרווח של שוהם? אני מעריך שבשנתיים הקרובות הרווח יצמח לפחות ב-10% מרבעון לרבעון – עליה של 40%-50% ברווח בשנה למשך בערך שנתיים-שלוש – אחר כך הקצב אולי יאט אבל יישאר גבוה למשך הרבה שנים.

בתמחור הזה אני בטח שלא מוכר, אבל השאלה שאני חושב עליה המון היא – באיזה מחיר כן הייתי מוכר? שווי השוק כיום הוא 145 מיליון. אם שוהם הייתה נסחרת היום ב-200 מיליון (מכפיל 9 על הרווח השנה- 37% מעל המחיר היום ) הייתי מתחיל למכור, בסביבות 250 מיליון (80% מעל המחיר היום) הייתי מוכר את הרוב וב-300 מ’ כבר הייתי בחוץ – אבל כל זה רק נכון להיום.

כפי שכתב אסף מחיר מטרה הוא מטרה נעה. התחזית שלי השתנתה אפילו בשבועיים האחרונים ובוודאות שעוד שנה התחזית תהיה אחרת, אבל אנחנו יכולים לעבוד רק עם המידע שיש לנו כרגע.

במובן מסוים אני מקווה שהמניה לא תעלה “מהר מדיי” ותאפשר לרווחים להשלים את הפער כדי שאני אוכל להצדיק להישאר בשוהם עוד שנים רבות ולא “אאלץ” למכור בגלל מחיר יעד שטותי.

הכותב מחזיק במניות ובאופציות שוהם.

לחצו כאן כדי לקרוא את הפטור מאחריות
כל המוצג באתר זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו יועץ השקעות ואינו מנהל תיקים ואינו מציג את המידע בתור שידול או השפעה או בקשה או הצעה לקנות או למכור או להחזיק את ניירות הערך המוזכרים באתר. אין לראות במידע באתר הצעה או שידול לקנות או למכור או להחזיק כל נייר ערך או מכשיר פיננסי אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. על כל משקיע להשלים בדיקה משלו לניירות הערך הנידונים. לפני ביצוע השקעה, על הקורא לבדוק השקעה זו עם היועץ הפיננסי שלו, עו”ד, ויועץ המס כדי לוודא שהשקעה זו מתאימה עבורו. לכותב עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך המוזכרים והוא עשוי למכור או לקנות את ניירות הערך המוזכרים מבלי להודיע על כך מראש. השקעה במניות היא מסוכנת ועשויה לגרום להפסד כל ההשקעה. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה, עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית לכל פעולה בה ינקוט בהסתמך על המידע באתר זה.

Print Friendly, PDF & Email

19 מחשבות על “שוהם – עדכון וניסיון לקבוע מחיר יעד”

 1. הי שלומי כל הכבוד על האתר והניתוחים המעמיקים.
  לפי התיאור שלך של המצב בשוהם אין שום חסמים מלבד הון .
  ברגע שגדל ההון אפשר לגייס לקוחות להגדיל את תיק האשראי ולהגדיל את הרווח .
  האם חשבת על האפשרות שככל שגדלים קצת יותר קשה לגייס לקוחות?
  שלא לדבר על איכות הלקוחות וכושר ההחזר שלהם שלטווח הקצר הכל יפה אבל לטווח הבינוני אולי נגלה סדקים ומחיקות.
  האם הצמיחה בשוהם מלווה בבקרה איכותית של הלקוחות ובדיקות אמיתיות או להראות צמיחה בכל מחיר…
  אני מרגיש בנוח עם אופל ופנינסולה דוקא בגלל הצמיחה המבוקרת לאורך זמן ולא צמיחה חדה מידי שמעלה את הסיכון להפתעות.
  בקיצור רק רציתי לצנן טיפה את ההתלהבות ולהדגיש טיפה יותר את הסיכונים הקיימים.
  המון בהצלחה

  1. שלומי ארדן

   היי שוקי,
   נכון, בסופו של דבר מה שיקבע כמה אפשר לצמוח זה גודל השוק- וככל שגדלים יהיה יותר קשה.

   הרושם שלי בשוהם הוא שלפחות כרגע לא חסר ביקוש ואפילו יש עודף ביקוש.

   גם אם הצמיחה הייתה נעצרת – שוהם הייתה יכולה להתמקד בהורדת עלויות (אם היא צומחת פחות היא יכולה לשעבד שיקים לבנקים ולהוריד עלויות מימון מיידית בכמה אחוזים).
   כלומר גם בלי צמיחה לא משלמים כאן הרבה.
   אגב, זה לא שאני חושב שאופל ופנינסולה הן השקעות לא טובות – מאוד יכול להיות שהתעשיה הזו תטוס במקביל (כל החברות האלה ביחד הן פחות מ-2 מיליארד שווי כן?) ככה שאני מקווה מאוד שנצליח ביחד.

 2. פוסט יפה מאוד, גם אני חשבתי רבות ולמעשה כל רבעון אני משווה את כל החברות (וגם הבנקים).
  ההתלבטות שלי היא בדיוק כמו שלך אחד לאחד.

  אני דווקא בחרתי בשתי החברות שוהם ואס.אר, האחרונה מוחזקת אצלי 70% לעומת 30% בשוהם.
  משתי סיבות נוספות אם כי כבר פחות רלוונטיות לזמננו.
  1. אחרי הירידה החדה באס.אר, בעל השליטה התחיל בבולמוס קניות בשוק. (הוא עדיין קונה גם היום)
  2. בית המשפט החליט לשחרר חלק מהכסף שהיה מחולט, ותוך זמן קצר החברה קיבלה תוספת מסגרת אשראי מתאגיד חוץ בנקאי ומבנק.
  אחרי זה עוד פעם שוחררו כספים נוספים.

  אני לא מבין במשפטים ובטח לא בכל התהליכים אבל מההיגיון שלי שחרור כסף צריך להגיע בהמלצת המשטרה, ואנחנו יודעים שהתחנות טוחנות לאט, לי זה מסמן שהחשד ממנו יורד והוא סתם נקלע למצב לא נעים.

  לאס.אר יש גם דין ודברים שיגיע לבית המשפט כנראה עם מס הכנסה על הפסדים צבורים, אני מתמחר את זה ב-0 כמובן. אבל אם רק חצי מזה יוכר, זה הרבה כסף.

  1. שלומי ארדן

   מסכים – עדי צים קנה המון וכיום הוא מגיע ממש לגבול – 90% – אחרת הוא היה אולי קונה עוד. למעשה- באס.אר אני מפחד שעדי צים יחליט למחוק את החברה ממסחר במחיר מצחיק כמו היום (אין ספק שהוא יכול להרשות לעצמו) ועל הדרך גם יחסוך את ההתנהלות מול שוק ההון שבטח פחות כיפית מאז ענייני החקירות.
   לגבי החילוט – מחר אמור להשתחרר ה-1.5 מ’ האחרונים שמחולטים ואולי נשמע משהו מחר לגבי הארכה או (הלוואי) סיום החילוט.

   יכול מאוד להיות שהחקירה תיגמר בכלום אבל הייתי מעדיף שהיא באמת תיגמר – אפילו אם אני אהיה צריך לשלם עשרות אחוזים יותר. כרגע אס.אר לדעתי בתמחור שלפחות לדעתי מצדיק באמת לקחת את הסיכון – אבל בנתח קטן מהתיק בינתיים.

 3. היי שלומי,
  מאוד נהנה לקרוא את הניתוחים שלך ולקבל מהם רעיונות, תוכן האתר הוא ברמה גבוהה מאוד.
  שאלה נקודתית לזמן הזה, היית נכנס עכשיו לשוהם? במיוחד אחרי 30% בחודש האחרון? או שהיית מחכה לתיקון ונכנס אז?

  תודה,
  ניב

  1. שלומי ארדן

   היי ניב – תודה,
   לפחות תאורטית אין הבדל בין לקנות עכשיו לבין לא למכור ואני כאמור לא מכרתי – כלומר לוגית אני אמור להגיד שהייתי גם קונה.
   בפועל זה קצת שונה וקשה לשחרר מניה כמו שוהם – במיוחד אם במימוש משלמים המון מס. יש גם המון אלמנטים פסיכולוגיים שמשפיעים (מה שמכונה ״להתאהב״ במניה).

   זו הסיבה שכתבתי את הפוסט הזה- רציתי לנתח האם שוהם שווה השקעה היום גם בנפרד מהמחיר המקורי. המסקנה שלי היא שעדיין שוהם במחיר טוב. עוד כמה שבועות כשיפורסם עוד דוח נצטרך לחזור ולבחון אם היא עדיין במחיר זול – לפעמים גם להחזיק מניה בלי לשחרר דורש עבודה

 4. aka77 – לא ברור למה אתה מתמחר את השומה בצו ב-0. כבר בדו”ח האחרון החברה הפרישה 8.5 למס הכנסה מתוך 22.5 שבמחלוקת.
  אם כוונתך היא לכך שפעמים רבות שומות נסגרות על סכום פשרה וה – 8.5 מ’ נראה כמו “הימור טוב” לפשרה עתידית, זה לא ברור מתגובתך. בכל מקרה יותר סביר להניח כי הנושא יגרור תשלום מס של עוד מספר מיליוני שקלים.

  נושא נוסף שקצת פוספס בדו”חות של אס אר לדעתי הוא דווקא נושא שכבר עלה מספר פעמים בבלוג הזה בהקשר של שוהם ביזנס. הקובננט של אס אר ירד מ30% ל25%(סעיף 17.3 בדו”ח השנתי). בדו”ח הרבעוני הקרוב כבר נוכל להבין עד כמה זה מסייע להגדלת תיק האשראי.

  1. היי ירון, אני לא מתמחר את השומה ב-0.
   אני מתחר את ההפסדים הצבורים ב-0: “הפסדים מניירות ערך סחירים מועברים בסך של כ- 253.5 מיליון ש”ח (אשר טרם נוצלו
   למועד הדיווח)”
   בנוסף על השומה עצמה, מזיכרון רחוק עם חברות אחרות (אני כבר לא זוכר את שמן), מס הכנסה אוהב לתת שומות ואחרי זה מצמצם אותן, זה תהליך (ויכוח) של שנים עד שמתפשרים באמצע. בכל מקרה כפי שרשמת חלק מהשומה כבר הוכרה בדוחות, גם אם נכניס בעתיד את כל סכום השומה, זהו סכוום חד פעמי אשר מבחינתי לא פוגע בתמחור.

  2. שים לב שבקובננט מדובר לא על הון למאזן רגיל, אלא בחישוב ההון מוסיפים לו את הלוואות הבעלים. כלומר ההון העצמי המוחשי (115 מש”ח) + הלוואות הבעלים (55 מש”ח). סך הכול 170 מש”ח. כלומר התיק יכול להיות באזור ה-680 מש”ח חלף 567 מש”ח.
   שים לב גם שמציינים את זה רק בקובננט של בנק אחד. בשני לא כתבו את זה, אבל אני חושב שמדובר בכוונה זהה, כיוון שאם לא, אז הם פשוט לא עומדים בדרישה הנוספת של הקובננט שהיא 130 מש”ח הון עצמי מוחשי.

   1. כן, הנושא ברור לי. בכל מקרה אס אר לא מגיעה לתקרת הקובננט, אבל נראה כי מדובר בבחירה כי המרחק מהקובננט יחסית קבוע.

    בכל מקרה הדו”ח הנוכחי לא הביא בשורות מיוחדות. יש ירידה משמעותית בהון העצמי בגלל תקינה חשבונאית חדשה וגם תיק האשראי לא גדל(יתכן כי כתוצאה מכך). הרווח הנקי הגבוה היה צפוי, אז אין כאן שום דבר מפתיע.

    1. יהונתן בר

     אם לא היה מפתיע, המניה לא הייתה עולה היום דו ספרתי… תיק האשראי לא גדל ליום המאזן, אבל ממוצע התיק ברבעון גדל קצת. ובגלל כל ההפרעות המשפטיות אסאר היא השנואה בסקטור שרק ברבעון הראשון נהיה לגיטימי בקרב מוסדיים, ולכן התגובה לתוצאות טובות חריפה יותר יחסית (לדעתי)

     1. שלומי ארדן

      אס אר הוציאו דוח יפה, האמת היא שלא ברור לי כיצד יכול להיות שהתיק לא גדל עם תוצאות כל כך יפות בהכנסות המימון.

     2. הרבעון הרביעי של 2018 נגמר עם רווח נקי של 11 מיליון, אבל בגלל הפרשה חריגה של 8.5 עקב השומה שנמצאת במחלוקת מול מס ההכנסה(שלמיטב הבנתי גם גרמה למחיקה של 16 מיליון מההון העצמי בגלל אימוץ תקינה חשבונאית מחמירה יותר), הוא נגמר עם רווח של 2.5 מיליון. אז ככה שרבעון עם רווח של 12.5 הוא לא מפתיע במיוחד.

      שלומי – הרעה החולה שקיימת באס אר היא הדיבידנד המטורף שנמשך מהחברה. רק בשנה שעברה הדיבידנד היה יותר גבוה מכל הרווח הנקי. גם ברבעון הזה 8 מתוך 12.5 מיליון רווח מוחזרים בתור דיבידנד, מה שלא מסייע לצמיחה של ההון העצמי.

     3. שלומי ארדן

      נכון – בעצם היה לחץ גדול על ההון העצמי הרבעון בגלל העניין של המס בנוסף לדיבידנד. אני מבין שעדי צים מאוד אוהב דיבידנדים.
      מנגד יש את הלוואות הבעלים שחלק מהמלווים מתייחסים אליהם בצדק כמו להון עצמי (הלוואות בעלים נחותות לחובות אחרים) אך גם הלוואות הבעלים קטנו הרבעון.
      בקיצור אמנם הדוח היה טוב בשורה התחתונה אבל הוא מדליק אצלי כמה נורות אדומות שמצריכות follow up – בעיקר גודל התיק והלוואת הבעלים.

 5. פוסט מעניין, כמו רבים מקודמיו, תודה רבה.
  השבוע יצא לי לקרוא אותו שוב במקביל לדוחות החברה ליום 31/12/18.
  אשמח אם תוכל להפנות אותי למקום בדוחות הכספיים של החברה ליום 31/12/18 שממנו ניתן להבין שלחברה יש לאותו
  יום חוב שעליו משלמת ריבית של 8.2%.
  אם אינני טועה, בבאור 7 מצויין ששיעור הריבית לזמן קצר נושא בחלקו ריבית של פרים+1.65% ובחלקו השני ריבית של פריים+5.1%.
  החברה גם נוטלת אשראי מאחרים, אבל בבאור 8, למשל, לא ראיתי היכן מצויין במפורש שיעור הריבית על אשראי זה.

  1. שלומי ארדן

   היי אלון,
   כדי להגיע לשיעור הריבית מהדוחות צריך לשחק קצת עם המספרים. לוקחים את הוצאות המימון הכוללות ומנטרלים מהן את ההוצאה בגין ערבות בעל שליטה שהיא הוצאה מדומה. כמו כן מנטרלים את הריבית ששוהם משלמת לבנקים. מנגד לוקחים את תיק ההלוואות ומורידים ממנו את ההון העצמי ואת ההלוואות הזולות מהבנק. מה שמקבלים זה שעל המימון לטווח קצר החברה משלמת מעל 8%.
   אגב, הצלבתי את הבדיקה שלי עם שיחות עם גורמים מהתעשייה. אני מבין שגורמים כמו נאווי וגמא שנותנים הלוואות כאלה לוקחות סביבות 0.66% לחודש וזה התאים לי כמעט בדיוק לחישוב.
   עם זאת, בגלל הריבית הנמוכה של הבנקים ועכשיו האג”ח יוצא שהריבית המשוקללת יורדת כל הזמן.
   אגב על הדרך – בדקתי היום וראיתי שהאגח של שוהם עלה בכמה אחוזים החודש – הריבית ברוטו ירדה כבר ל-4%. זה נותן אינדיקציה לגיוס הבא.

  2. כמובן, היכן שהתייחסתי בתגובתי מעלה לבאור 7 בדוחות ליום 31/12/18, התכוונתי לריבית של פריים+1.65% ולריבית של פריים+1.5% (ולא 5.1%).

 6. פינגבאק: סיכום שנת 2019 – עוד שנה מצוינת – השקעות עם שלומי ארדן

השאר תגובה

גלילה למעלה