סיכום שנת 2019 – עוד שנה מצוינת

כפי שאתם יודעים אני מנהל באתר תיק בלוג וירטואלי שאני מעדכן ביום הראשון של כל רבעון, מסכם את התשואה שלו בסוף כל רבעון מבלי לבצע כל שינוי במהלך הרבעון, מרכיב תיק חדש וחוזר חלילה.
המטרה של התיק הוירטואלי היא להוכיח, באופן ציבורי ופומבי שמה שאני עושה עובד גם בלי לגעת בתיק כל יום או אפילו כל חודש. ואם מה שאני עושה לא עובד – תוכלו לראות זאת בעצמכם.

תיק הבלוג הפומבי שפרסמתי, כאמור באופן ציבורי ומראש כל רבעון, סגר את השנה עם תשואה של 117% (תשואה של 27.3% ברבעון הרביעי- מצורפת טבלה עם פירוט תוצאות הרבעון הרביעי בתחתית הפוסט).

במקביל, התיק האישי שלי עשה תשואה של 190%~ השנה.

ההישג שאני באמת גאה בו הוא שהתשואה הזו לא נובעת מאיזה הימור על חברת פארמה שהצליחה לקבל אישור FDA, חברה ממונפת ששרדה בניגוד לכל הסיכויים או turnaround חסר סיכוי שהצליח ועלה במאות אחוזים. ההשקעות שלי היו צפויות מאוד והכל הלך, בקווים כלליים, כצפוי.

ההבדל בין התשואה של התיק הסטטי לבין התיק האמיתי שלי נובע בעיקר מהעובדה שתיק הבלוג מתעדכן פעם ברבעון אך בתיקים שאני מנהל אני מוצא את עצמי מנצל הזדמנויות לטווח קצר . היו השקעות שהניבו לי עשרות אחוזים לפני שהספקתי לכתוב עליהן פוסט.

כמה דוגמאות: ארית בתחילת השנה הניבה 50% בטווח קצר מאוד לפני שהספקתי לכתוב עליה ורני צים שמאז שקניתי אותה לפני כשבועיים במעל 40% על פוזיציה דיי גדולה שבניתי בה (~25%), ואפילו עוד לא הספקתי לכתוב עליה, לא כל שכן להכניס אותה לתיק הבלוג.

במהלך השנה גם החלפתי שוב ושוב בין מניות שוהם לאופציות שוהם ובחזרה. לי היה נראה שהשוק היה מאוד גרוע בתמחור האופציה. היו ימים בהם המניה עלתה בחדות בזמן שהאופציה ירדה בחדות ולהיפך, מה שכל כמה שבועות יצר מצבים שאפשר לנצל. אפשר להתרשם מכמה מוזרה ההתנהגות של האופציה אפילו בבמבט בגרף של סך הכל 4 החודשים האחרונים. סימנתי בעיגול את המקומות בהם חשבתי שהאופציה התייקרה יחסית למניה ושאפשר לנצל אותם.

תראו למשל בתחילת הרבעון – האופציה עלתה כמעט 30% בזמן שהמניה ירדה.

צריך להבין – אני חושב שהאופציה היא אחלה קניה בכל שלב, ושמי שהיה קונה אותה גם כשהיא פתחה פער היה עושה רווח יפה אם היה ממתין עד הפקיעה. הנקודה היא שאני לא רוצה לשלם על דברים שאני מבין ושהשוק לא מבין (ואם הוא היה מבין – המניה הייתה עולה ראשונה).

במהלך 2019, בעקבות שיחות ותכתובות שהיו לי עם משקיעים מוכשרים כמו יואב אורון, אייל ויצנר, גלעד רוזבן, מרק שרדסקי, משקיע בערך, אסף נתן, עומרי ולורט ועוד מצאתי יותר ויותר את המקום שמתאים לי כמשקיע.

יש לציין בעניין במיוחד את יואב אורון שהראה לי את היתרונות בתיק מרוכז ושגם אם יש טעויות אפשר להשיג תוצאות מצוינות. אכן היו לי לא מעט טעויות השנה ועדיין הדברים הסתדרו. מקווה שבשנה הבאה עם תיק יותר ממוקד ושאני מכיר יותר לעומק יהיו פחות טעויות כאלה.
ככל שהשנה התקדמה והאמון שלי בניתוח שלי הלך וגבר מצאתי את עצמי עם פחות ופחות החזקות. לפני בסך הכל שנה ריכוז כמו שהיה ליואב ויש לי היום היה נראה לי תמוה. היום לאחר אינסוף מחשבה הריכוז הזה נראה לי ברור מאליו ואפילו מחויב המציאות כשעוסקים במה שאני מכנה השקעות עומק.
אני מאמין שהגישה הזו נכונה עבורי ושהתוצאות קדימה ישקפו את זה. במצב הנוכחי אני מאמין שאני יכול בלי בעיה להכפיל את הכסף בשנתיים הקרובות ואני דיי מסודר, מבחינת רעיונות בתיק, עד לסוף 2022 . יש לי שנתיים לחקור עוד כוכבות פוטנציאליות ולמצוא עוד כמה הפתעות בדרך.

כמה מילים על הכוכבות שעשו לנו את השנה:

שוהם ביזנס, שהובילה את התשואה שלי השנה, סיימה את השנה כפי שהתחילה אותה – החברה הכי זולה בענף אפילו אחרי עליה של 132% ב-2019. כתבתי את מחשבותיי על מצבה הנוכחי של שוהם בקצרה כאן. אני חושב ששוהם היא אחת ההשקעות הקלות והבטוחות שפגשתי ושהיא תמשיך להיות חלק מהותי מהתיק בשנים הקרובות.

אפילו היום קיבלנו חדשות טובות משוהם – לאומי נותנים לשוהם ויתור “חד פעמי” (בפעם הרביעית אם אני לא טועה) להפחתת הקובננט ל-19% עד סוף השנה. זה מעיד על תיק אשראי של סביבות 360 מיליון לסוף השנה. קפיצה של עוד 12.5% ברבעון ותמיד על הקצה של הקובננט (ושלא תגידו שלא אמרתי לכם).

גם הטקסט של ההודעה תענוג לעיניים:

גם על אס.אר אקורד עברה שנה מצוינת – והיא הניבה תשואה של 180% השנה.כתבתי על אס.אר באפריל השנה. בזמנו כתבתי שאס.אר היא החברה היחידה בענף שניתן לומר שהיא זולה יותר משוהם.
זמן קצר אחרי שכתבתי את הפוסט פתחתי פוזיציה באס.אר בשער 2,100. מאז, אס.אר עלתה ל-5,800. נראה שתזמנתי דיי טוב את הכניסה:

מה המצב כיום? בזמן שכתבתי את הפוסט באפריל תיק האשראי של אס.אר היה גדול ב-150% מהתיק של שוהם אך שווי השוק של אס.אר היה רק 86% יותר – לכן כתבתי שאס.אר נראית זולה יותר משוהם.
כיום, לעומת זאת, תיק האשראי של אס.אר גבוה רק ב-103% מהתיק של שוהם אך שווי השוק של אס.אר גבוה ב-200% משל שוהםכלומר השוק שינה את דעתו לחלוטין במהלך השנה. ככל הנראה זה קשור בין השאר לכניסה של זהבית כהן לאס.אר– את השוק זה הרשים כנראה אבל אותי יותר מעניין העסק.
כלומר – כיום שוהם צריכה לעלות ב-50% רק כדי ליישר קו בתמחור עם אס.אר – שגם היא חברה מצוינת וזולה בעצמה! תענוג להיות בשוק הזה.

עילדב היא כוכבת נוספת שהצטרפה לתיק בסוף חודש יולי. עילדב הודיעה ב-24.7.19 על כניסה להשקעה בחברה בשם מלרן – 25% תמורת 21 מ’ – מה שמשקף למלרן שווי של 84 מיליון אחרי הכסף.
מלרן היא חברת אשראי חוץ בנקאי מהסוג הראשון עם תיק אשראי של 300 מיליון ש”ח. מכיוון שאני חוקר את הענף הזה לעומק כבר זמן רב, לקח לי בערך 10 שניות כדי להבין שמדובר בעסקה מעניינת מאוד. מדוע? מכיוון שאני יודע שכאשר חברת אשראי חוץ בנקאי מגיעה לבגרות – שווי השוק שלה יהיה בערך כמו תיק האשראי שלה (ניתן לקרוא על כך בפוסט של אייל).
אני גם מבין בין השורות שהמטרה האמיתי של העסקה היא עילדב היא לאפשר למלרן לצמוח לחברה בהיקף של מיליארדים, ואכן לפני מספר ימים קיבלנו הודעה על מסגרת אשראי של עד 525 מיליון בנוסף לאג”ח (!!).
לאור הביקוש לאג”ח של מלרן, היא אף הנפיקה 120 מ’ בניגוד לתוכנית של 80 מ’ ובריבית מצוינת של 3.9%. אני מאמין שנראה הרבה סדרות אג”ח נוספות בזמן הקרוב ושהריבית תרד מתחת ל-3% תוך עניין של חודשים.
אמנם הדרך היחידה להיחשף למניות של מלרן היא דרך עילדב שמחזיקה רק 22.5%, אבל קודם כל מלרן הולכת תוך שנה שנתיים להיות גדולה בהרבה ממה שהיא כיום, ורק החלק של עילדב יהיה שווה יותר משווי השוק של עילדב כולה (בטח כשהיא נסחרה ב-50-60 מ’!). דבר שני – בעילדב אנחנו מקבלים עוד 40 מ’ בנכסים פיננסיים ואת קומסק ששווה לדעתי בין 50-200 מ’, תלוי אם יצליחו לסדר שם את העניינים.

עילדב כבר הניבה לי 80% ב-5 חודשים מאז שקניתי אותה אבל אני מצפה לפחות להכפלה נוספת תוך כשנתיים.

על רני צים כתבתי בקצרה במעבר על כל המניות בישראל. אני מחזיק ברני בקושי שבועיים לאחר שיואב אורון הסביר לי עליה בכמה מילים שהיו מספיק ברורות כדי שתוך כמה ימים כבר אפתח שם פוזיציה משמעותית של כ-25% מהתיקש כבר הניבה לי תשואה של 40%.
התשואה המהירה אכן הייתה בעיקר בגלל מזל שרני החליט לפרסם לקראת סוף חודש דצמבר הודעה חיובית כל כמה ימים אבל בטווח של שנה שנתיים זה לא ממש משנה. כשקניתי את רני עשיתי זו בציפיה לתשואה של כמה מאות אחוזים תוך 3-4 שנים. זה שקיבלתי כמה עשרות אחוזים כפיניש לשנה (לפני שרני אפילו נכנסה לתיק הבלוג…) זה אפילו קצת מעצבן אבל לא ממש משנה – אני בונה על רני לשלוש-ארבע שנים קדימה. אני אפרסם מחר פוסט נפרד על רני צים.

חברה נוספת בתיק כיום היא לסיכו, חברה בענף התשתיות שהיא גם סולידית עם 110 מ’ ש”ח במזומן במאזן, וגם עם חלומות גדולים, והנהלה שפועלת כדי להגשימם. לסיכו היא אחת הרוכשות המוכשרות שנתקלתי בהן, והיא יודעת להיות סבלנית ולתקוף בכל הכוח כשיש הזדמנות מדהימה. למשל, הרכישה הגדולה האחרונה שלהם של חברת פולדמיר הייתה בסך של 17 מ’ לחברה עם צבר של מאות מיליונים ועם סיווג בטחוני ברמה הגבוהה ביותר שמאפשר כניסה לנישות רווחיות במיוחד. אני מצפה לדברים טובים מלסיכו בשנה-שנתיים הקרובות.

שגריר המשיכה להיות תקועה השנה במקום למרות שבצד החיובי עסק הליבה השתפר. אני מקווה ומצפה שגם המצב עם קאר2גו ייפתר במהלך שנת 2020. בכל זאת אין לי מקום בתיק עבור שגריר כרגע ואני ממתין להתקדמות קונקרטית.

שניב גם היא חברה שהייתה בתיק ברבעון הקודם אך בדיעבד, על אף שהרווחתי, לא הייתי צריך להיכנס אליה. היא תניב קדימה תשואה לא רעה של 10-20% בשנה, אבל לא מעבר לכך.

נסיים בתחזית לשנה הקרובה: אני מאמין שאצליח להשיג תשואה של כ-40-50% ב-2020 וגם ב-2021 אני חושב שזו ציפיה ריאלית לחלוטין בהתחשב במה שאני רואה בשוק. יש כמה עשרות חברות שאני כבר מת לצלול אליהן לעומק אבל כאמור – אין לאן למהר, התיק לשנתיים הקרובות דיי סגור.

בשעות הקרובות אפרסם את תיק הבלוג שלי לתחילת שנת 2020.

בהצלחה בשנה החדשה!

טבלת סיכום הרבעון הרביעי:

שם הניירמחיר בתחילת רבעון רביעי 2019אחוז מהתיק מחיר סוף רבעון (31.12.19) דיבידנדים במהלך הרבעוןתשואה כוללת
שגריר1337 אג'5%1295-3.1%
שוהם ביזנס568.5 אג'40%745.931.2%
שוהם ביזנס - כתב אופציה 1339 אג'5%416.923%
עילדב195 אג' 20%301.554.6%
שניב500 אג' 15%4417-10.4%
אס אר אקורד4512 אג'15%579067.429.8%
סה"כ100%תשואה כוללת ברבעון: 27.3%

הכותב מחזיק במניות ובאופציה שוהם, במניות ובאופציות רני צים ובמניות לסיכו ועילדב, ואין באמור המלצה לקנות או למכור ניירות ערך.

נא לקרוא את הפטור מאחריות.

Print Friendly, PDF & Email

29 מחשבות על “סיכום שנת 2019 – עוד שנה מצוינת”

 1. כל הכבוד! זאת באמת תשואה חלומית ותודה על האיזכור.
  זה בהחלט עושה חשק להפוך ממשקיע כמותי לאיכותי.
  מה שיפה הוא שהתיק שלך צפוי להמשיך להרוויח וזה עוד לפני מחקר נוסף והזדמנויות נוספות שיצוצו.
  בהצלחה בהמשך!

  1. שלומי ארדן

   היי יובל – זה התיק של תחילת הרבעון הרביעי שאני מסכם. תיק לרבעון הבא אפרסם בקרוב.

  1. שלומי ארדן

   פלוס500 ופלייבי בעיקר.
   אני מייחס את הטעויות האלה לכך שלא באמת הכרתי מספיק את מה שהשקעתי בו ובטח שזה לא היה ״קרוב לבית״ כמו החברות בתיק שלי כיום ולכך שהתיק שלי היה לא מספיק ממוקד במה שאני כן מכיר.

 2. שלומי,
  כמי שעוקב אחריך כבר זמן מה, תענוג לקרוא את המאמרים שלך וללמוד ממך.
  כל הכבוד על התשואות המדהימות!!

 3. שלומי אני לא משקיע לומד כרגע מהצד. קראתי המון ומוצא בבלוג שלך עוגן שפוי והגיוני כדי לקבל כיוןן. כיף לקרוא אפילו בהיבט הספרותי. יש לך כתיבה טובה!

  1. שלומי ארדן

   תודה רבה גוטה!
   בעניין הכתיבה – הרבה זה תרגול. מספיק לחזור למאמרים מוקדמים שלי באתר הזה כדי לראות את ההבדל (אפילו לי קשה לקרוא אותם).

   בהחלט ייתכן שעם התרגול גם מה שאני כותב היום ייראה לי בינוני עוד שנה, וזה מעולה – אני עדיין לומד.

 4. התשואה שלי השנה גם היתה באזור ה-190 אחוז. ללא ספק הרבה מעבר לציפיות שלי בתחילת השנה. כיוונתי ל-40-50 אחוז וחשבתי שאם הכל יילך פצצה אז אולי אגיע למאה, אבל במהלך השנה עשיתי כמה שינויים בתיק שעשו את ההבדל. אני רוצה לציין את השינוי העיקרי שדיווחתי לך עליו, שלומי, בזמן אמת, והוא לדעתי היה משהו שרבים היו יכולים לעשות כי לא היה כאן איזה סוד או משהו מתחת לראדאר.
  באזור אפריל-יוני קרו שלושה מהלכים בשוהם ביזנס שהשוק ממש לא הגיב אליהן ודיברתי איתך עליהם:
  1. הנפקת האגח של שוהם עלתה מ-70 מש”ח שהם תכננו ל-100 מש”ח. אנחנו מדברים כאן על עלייה של כמעט 50 אחוז לחברה שרוב האשראי שלה הגיע עד אז ממקורות יקרים.
  2. בנק לאומי העלה את מסגרת האשראי לשוהם מ-22 מש”ח ל-50 מש”ח. פי 2
  3. נעשצה הנפקת הון למור בית השקעות. ההנפקה היתה משמעותית כיוון שהיא נתנה לשוהם את האפשרות להעלות עוד יותר את תיק האשראי כיוון שמגבלת הקובננט עכשיו היתה גבוהה יותר.

  שלושת המהלכים הללו היו כאלה שאת התוצאות שלהם לא ייראו עוד שנתיים שלוש, אלא כבר בדוחות של הרבעון הבא וזה שאחריו. היה מדובר כאן בשלושה מהלכים שיחדיו היוו קפיצת מדרגה לשוהם שתבוא לידי ביטוי כבר בטווח הזמן הקצר. שוהם לא היתה סוד באותו זמן כמו שהיא היתה בסוף 2016 כאשר השקעתי בה לראשונה והיא באמת לא היתה בראדאר אז (גם לא שלך). כבר כתבו על שוהם במספר בלוגים וגם היתה עליה כתבה בגלובס, כלומר בהחלט היתה אפשרות לכל משקיע לזהות את ההזדמנות פה ובאמת שאינני יודע מדוע לא עוד אנשים ניצלו את ההזדמנות הזאת. ניצלתי זאת כדי להגדיל את הפוזיציה שלי באופציות של שוהם לאזור 50 אחוז מן התיק (למזלי היה מוכר גדול) בידיעה שאני עושה זאת לתקופה זמנית. האופציות נסחרו אז במחיר של 135 אג’ (היום הם מעל 400 אני חושב). השינוי הזה שעשיתי בתיק היה יותר משמעותי מכל שינוי אחר ואנחנו מדברים פה על שנה שבה היה לי את רני צים, אשר נסחר בשווי מצחיק של 190 מש”ח באזור מרץ והגדלתי שם מאוד את הפוזיציה, שנה שבה אס.אר אקורד עלו ב-200 אחוז ועוד כל מיני דברים.
  אני חושב שהשוק נותן הזדמנויות כל הזמן במניות הקטנות וצריך לדעת להכות על הברזל כשהוא חם. לפעמים יש ממש כסף על הרצפה שצריך לאסוף, אבל מה שכן, צריך להכיר היטב את המניות בהן משקיעים, כדי באמת להבין את ההזדמנוית ואז גם מרגישים בטחון בקבלת החלטות ההקצאה הגדולות האלה.

  1. שלומי ארדן

   מסכים ב-100%, ככל שאני מתעמק יותר ככה אני יותר מוצא את עצמי המום מההזדמנויות הברורות שמשקיעים מתעלמים מהן.

   אפילו אתמול – שוהם מוציאה הודעה מעולה שצריך רק לקרוא ולעשות תרגיל כפל כדי להבין והיא פותחת בירידה. כל עוד זה המצב משקיעים כמונו יוכלו לעשות תשואות מדהימות.

   1. הלוואי שהייתה קבוצה שניתן היה לשוחח בה ולהחליף רעיונות כאלו בין אנשים שהם סוחרי ערך/עומק.
    וככה היה אפשר להפרות אחד את השני.
    כיף לראות את ההתכתבות שלכם!

    1. שלומי ארדן

     אתה מוזמן להתכתב איתי בוואטסאפ וכך גם כל אחד אחר שרוצה גם לתרום וגם לקבל. אין מספיק שעות ביממה כדי לחקור כל מה שצריך ומי שרוצה לעזור לי מוזמן.
     054-6728675

   2. ישראל

    שלומי שלום,
    אני נהנה ולומד הרבה מהחומר שאתה כותב.מתי אתה אמור לפרסם את תיק הבלוג שלך לתחילת שנת 2020 ?

    1. שלומי ארדן

     תזמון מדהים ישראל, ממש עכשיו.
     הפוסט נכתב ב-31.12 אך מאז אני בטירופים (אני כותב עכשיו מחדר לידה..) ולכן העיכוב.

 5. שלומי תוצאה יוצאת דופן, יואב כנ”ל. שלומי, כל פעם שאתה שם קישור מפה לבלוג שלי אני רואה איך קופצת כמות הכניסות היומית ועל כן אני יודע ממקור ראשון כמה פופולארי הבלוג שלך בבלוגוספירה הרלוונטית.

  אני דווקא רוצה להציף את צד הסיכון בדיון, תיק מרוכז בן כמה פוזיציות בו משקיע שם חלק משמעותי מהונו האישי לא מתאים לכל אדם. אתה משקיע מיומן ומנוסה, אתה עוסק בהשקעות כבר מעל לעשור ומשיחותנו ברור לי שאתה מבין היטב כי יכולות לצוץ גם הפתעות שליליות ואחד הרעיונות עלול גם להוביל לאבדן פרמננטי של הון.

  צריך להגיע עם הרבה בשלות ונחישות כמשקיע לתיק מרוכז וחשוב להדגיש “לא לנסות זאת בבית” מבלי להיות מוכן גם לספוג את הדאונסייד במקרה שההתפתחויות לא יהיו חיוביות.

  באקדמיה לרב נהוג למדוד איכות השקעה באמצעות “תשואה מותאמת סיכון”, הבעיה שמאוד קשה למדוד סיכון בעולם האמיתי, הפתרון האקדמי הוא מדד ה BETA אשר מתיימר למדוד סיכון של נכסים באמצעות תנודתיות, זהו פתרון גרוע אבל ברור שיש רמות סיכון שונות בין תיקי השקעות שונים.

  אני אישית לא יודע כיצד למדוד סיכון בצורה מדויקת אבל אני סבור כי תיק מצומצם, מתחת לרמה מסוימת ,גורר עליה ברמת הסיכון. הסיכון בחלקו אישי שכן פלוני ישן בלילה עם תיק שירד 20% ואלמוני מקבל התקף לב בירידה של 10%.

  מבחינת עליה ברמת סיכון כנ”ל ריכוז של חלק גדול מהון בפוזיציה שמורכבת מכתבי אופציה, כנ”ל רכישת מניות באמצעות מינוף (כלומר הלוואות) ופרקטיקות אחרות. כאשר זה עובד הפירות מדהימים, כשלא זה מגיע עם הרבה כאב וצריך להיות מסוגלים לספוג את הכאב, גם פסיכולוגית וגם לוודא שלא נאלץ לפגוע ברמת החיים שלנו בגין אבדן הון.

  חשוב להדגיש שזה לא תיק שמתאים למשקיע פרטי מהשורה. אתה עברת תהליך הבשלה ארוך כמשקיע עד שהגעת לנקודה בה אתה נמצא והגעת למסקנה שזו דרך ההשקעה שנכונה עבורך.

  1. שלומי ארדן

   תודה אייל,
   גם במובן האקדמי מה שתיק מרוכז עושה הוא להרחיק אותך מהתוחלת של שוק ההון (סביב 8% לשנה) – זה יכול להיות טוב וזה יכול להיות רע. עם הידע והמחקר שלי אני בהחלט רוצה להתרחק מהתוחלת ואני יודע בוודאות שאין לי בעיה עם ירידות. בהחלט לא מתאים לכל אחד.

  2. אייל, תגובה אחראית ושקולה!
   מכיוון ששלומי חוקר את החברות לעומק ומבפנים אז הוא יכול לבצע השקעות כאלה בסיכון נמוך.
   הרבה מהמניות שהוזכרו בתיק היו למעשה מניות צמיחה במכפיל חד ספרתי.
   לכן אם הרווח גדל פי 2 (בגלל הצמיחה) ומכפיל הרווח גדל פי 2 (מנית צמיחה) אז המניה עולה פי 4!
   קשה מאוד לשוק להוריד מניות כאלה וכל רבעון של צמיחה פותח את התאבון אצל המשקיעים.
   לשוק הישראלי יש בעית “קמצנות” בנוגע לתימחור של צמיחה וכדאי לנצל זאת.
   אמנם השקעות מסוג זה לא מתאימות לרמת הניסיון של כל משקיע ובמיוחד כאשר צריך למכור.
   משקיע שמודע לאפקט הדיספוזיציה ידע למכור ראשון ברגע שהבין שטעה אמנם משקיעים מתחילים ואף בינוניים יהססו ויפסידו לשוק. מהניסיון שלי כמשקיע ראיתי עשרות חברות לאורך השנים שנראו לי מעולה ותוך רבעון ודיווח כספי בודד עברו לדעיכה.
   לכן אני באופן אישי מעדיף להרוויח כמה עשרות אחוזים בשנה עם פחות סיכון ותנודתיות.
   יחד עם זאת, אני לא פוסל את האפשרות שאהפוך ממשקיע כמותי לאיכותי בעתיד אפילו בחלק מהתיק.

 6. הי שלומי.
  יצא לנו כאמור לדבר וגם להיפגש.
  אני חושב שאתה (ויואב, שאני לא מכיר אותו אבל אתה מרבה להזכיר אותו ובצדק) גיליתם פן חדש ומעניין של השקעות שאני לפחות לא נחשפתי או מכיר אחרים שעובדים ככה, לפחות לא בפומבי.
  יש לי הרגשה ואולי אני קצת נסח,, אבל שבאנלוגיה ל N.B.A זה קצת מה שסטף קרי עשה ל NBA עם השלשות שלו.
  הוא שינה את חוקי המשחק ופתח ספקטרום שלא היה קיים במודעות.

  אני חושב שפתחתם צוהר למי שנחשף לנושא הזה של השקעות עומק וללכת דווקא למיקוד.
  כמובן, כמו שאיל ציין עם כל ההשלכות שיש לזה לטוב וגם לרע.

  וזו גם הזדמנות להגיד תודה-
  אני מרגיש שאני פותח את 2020 הרבה יותר ממוקד, עם הרבה יותר ידע וכלים לעבוד עם מס’ מצומצם של מניות לתשואה מרבית.
  ולזה כמו גם לתשואה שלי ב2019 יש לפוסטים שלך תרומה נכבדה.

  תודה
  שי

  1. שלומי ארדן

   היי שי – תודה רבה על הפירגון!
   לפחות עבורי זו פילוסופיה וחשיבה אחרת על סיכון שאני גם מפתח תוך כדי תנועה ולמידה.

   שיהיה לנו המון בהצלחה

   1. היי
    איך אני אמור להבין את היחסים בין האופציה למניה ולדעת לנצל הזדמנויות כלומר אם האופציה עולה יתר על המידה בזמן שהמניה יורדת
    יש נוסחה ?

    1. שלומי ארדן

     שאלה יפה, נכון לומר שבעוד כשהאופציה זולה קל לראות את זה (נסחרת ליד השווי הנאיבי) כשהיא יקרה זה יותר מורכב. הדרך הכי טובה היא פשוט להסתכל את תשואת הברייק-איבן (כמו במחשבון שצירפתי) ולחשוב – כמה סביר שהמניה תניב תשואה גבוהה יותר.

 7. פינגבאק: דף חדש – התיק בתחילת שנת 2020 – השקעות עם שלומי ארדן

 8. פינגבאק: מחשבות על סיכון – הגישה האקדמית מול גישת שלומי ארדן ™ – השקעות עם שלומי ארדן

 9. פינגבאק: סיכום רבעון 1 (המטורף) ואתגר שלומי ארדן נגד העולם – השקעות עם שלומי ארדן

 10. פינגבאק: סיכום הרבעון השלישי בתיק ומחצית בתחרות ההשקעות | השקעות ערך עם שלומי ארדן

 11. פינגבאק: סיכום שנת 2020! – השקעות עם שלומי ארדן

השאר תגובה

גלילה למעלה