סיכום דוחות רבעון שני

עכשיו כשרוב החברות שכתבתי עליהן פרסמו דו”חות לרבעון השני, אעבור בקצרה על התוצאות שפורסמו.

שוהם ביזנס 

על דו”ח הרבעון השני של שוהם כתבתי כבר כאן. מדובר בדו”ח מצוין שהראה צמיחה גדולה מדהימה בכל הפרמטרים. 

המניה עלתה בכ-20% מאז, אך לדעתי היא אפילו יותר זולה משהייתה נכון לפוסט האחרון.(קישור לדוח)

שגריר 

 במבט ראשון הדוח של שגריר הראה פרמטרים בעייתיים כגון ירידה ברווח התפעולי של החברה המאוחדת וצמיחה איטית.

במבט לעומק ולאחר בדיקה מול ההנהלה, נראה כי הירידה ברווח התפעולי נגרמה בשל הפסד בקאר2גו שנכנסה לכמה ערים חדשות במקביל, והוצאות משמעותיות של חברת בת של קאר2גו – גו טו מוביליטי – שעוסקת בפיתוח תוכנה לרכבים שיתופיים.

פיתוח תוכנה זה עסק מאוד יקר, ומהנדס ישראלי הוא בין היקרים בעולם. שגריר מחפשת שותף אסטרטגי שיתחלק איתה בעלויות אלה. עם זאת, שגריר פרסמה שכבר יש חברת רכב גדולה שמעוניינת לשכור את התוכנה של קאר2גו בתמורה לתמלוגים. נראה שקאר2גו היא מהמובילות בעולם מבחינת התוכנה לשיתוף רכבים שהיא מפתחת. 

לגבי הצמיחה האיטית בעסקי הביטוח נגרמה מירידה בתחום השירותים לדירה, שהוא בכל מקרה לא רווחי. עסק הבסיס האמיתי שהוא שירותי הגרירה המשיך לצמוח בקצב חד ספרתי גבוה.

בשורה התחתונה עסק הליבה – שירותים לרכב – המשיך לצמוח והיווה בסיס יציב, וקאר2גו ממשיכה להתנהג כמו סטארט-אפ. אני אשמח אם לקאר2גו ימצא שותף אסטרטגי כדי להוריד משגריר חלק מהסיכון, במיוחד אם מדובר בשותף שמגיע מעולם התוכנה  (קישור לדוח).

ברימאג 

 ברימאג הראו צמיחה של 5.5% בהכנסות במחצית הראשונה של 2018 לעומת המחצית המקבילה בשנת 2017, אשר תורגמה לעליה של 47% ברווח. ברימאג נסחרת היום במכפיל 9, וזה אפילו לפני הצמיחה שתבוא כשהם יתחילו לשווק גם מוצרי פנאסוניק (לאור הנפילה של יורוקום).

מוצרי חשמל זה תחום שצומח סקולרית עם העליה באיכות החיים. השימוש הכי טוב בכסף הוא קניית זמן, ומוצרי חשמל כמו מדיח כלים, מכונת כביסה ומייבש טוב עושים בדיוק את זה – קונים זמן. ברימאג ממוקמת היטב, עם הסכמי בלעדיות עם יצרני מוצרי החשמל המובילים – Kenwood,Sony , LG, Delonghi ועוד, ועכשיו גם Panasonic.

ברימאג גם הכריזה על דיבידנד. תשואת הדיבידנד של ברימאג עומדת כרגע על מעל 11% – כמעט כל הרווח. נראה שהם סבורים שהם לא צריכים לשמור אצלם את המזומן כדי להמשיך לצמוח. הייתי שמח לדעת מתי נתחיל לראות את הכניסה של המוצרים של פנסוניק. (קישור לדוח, קישור למצגת).

איי.די.איי ביטוח 

הדוח של איי.די.איי הראה עליה יפה ברווח בתחום הביטוח הכללי – עליה של 46% מהרבעון המקביל שנה שעברה. עליה זו קוזזה בחלקה על ידי ירידות בתחומי ביטוח החיים והבריאות, והביאה בשורה התחתונה לעליה ברווח של 8%.

נראה שהכוח של ביטוח ישיר בעולם ביטוח הרכב גדול בהרבה מהכוח של המותג בתחומי ביטוח אחרים(קישור לדוח).

Plus500

Plus500 פרסמה דוח מפתיע לטובה, שהראה עליה ברווח התפעולי מ-118.2 מיליון דולר במחצית הראשונה ב-2017 ל-348.7 מיליון במחצית הראשונה של 2018, וברווח הנקי מ-90.7 מיליון ל-261.7 מיליון.

לכאורה התוצאה של המחצית הראשונה משקפת לחברה מכפיל רווח של סביבות 3, אך פלוס כתבה שתוצאות המחצית הראשונה של 2018 היו טובות במיוחד, ואינה מצפה שתוצאות אלה יחזרו על עצמם.

בשיחת ועידה לאחר הדוח החברה שפכה קצת מים קרים על המשקיעים ונתנה תחזיות שמרניות לשנים הבאות. יכול להיות שבשל כך המניה ירדה בסביבות 20% מהשיא (לא כולל דיבידנד של 100 פני שיום האיקס שלו היה ב-24 לאוגוסט).

אפשר להעריך שמכפיל הרווח של החברה על רווחי 2019-2020 עומד על סביבות 6. המתחרה הגדולה של החברה, IG, נסחרת במכפיל של סביבות 16. אמנם יש אי-ודאות לאור הרגולציה אך אני חושד שהתחזיות שהחברה מספקת שמרניות, כהרגלה. אני חושב שפלוס500 ממשיכה להיות זולה, אפילו יותר מאשר לפני הדוח (קישור לדוח).

MSGN 

החברה הראתה עליה ברווח מ-167 מילון דולר ל-288 מיליון דולר, אך כל העליה למעשה מגיעה מהירידה במס החברות.  מספר יותר מייצג יהיה 200 מיליון דולר המשקף מכפיל רווח של 9.

בינתיים אין חדשות בעניין הלגליזציה של הימורי ספורט, אך עסקאות שנעשו לרכישת זכויות שידור של קבוצות דומות נעשו במחירים טובים המרמזים שהזכויות של MSGN שוות הרבה כסף (קישור לדוח).

 פיאט קרייזלר 

בצירוף מדהים של חדשות רעות, המנכ”ל האגדי של החברה, סרג’יו מרקיונה, הודיע על התפטרותו מפיאט לאחר 10 שנים מדהימות בשל מה שתואר כסיבות בריאותיות. סרג’יו הוחלף במייקל מנלי

מספר ימים לאחר מכן נפטר סרג’יו, שהיה מנכ”ל מדהים ובהסתמך על ראיונות איתו – גם אדם מדהים. באותו היום פיאט פרסמה דוח רבעון שני בו הורידה את התחזיות שלה ל-2018.

שילוב החדשות הרעות יצר בהלה בקרב משקיעים, אשר הובילה לירידה של כ-20% במחיר המניה, אך יש לשים לב לנקודות הבאות: ראשית, לאחר 10 שנים בחברה, לא היה ניתן לצפות שסרג’יו יישאר זמן רב נוסף בכל מקרה. שנית, התחזית של החברה הותאמה מטה מעט בהכנסות וברווח התפעולי, אך לא ברווח הנקי שצפוי לעמוד על כ-5 מיליארד יורו – מכפיל רווח של פחות מ-5 כבר השנה.

אם נניח שהחברה תעמוד בתחזית החדשה, אפילו בערך, ושסרג’יו הצליח לעשות מספיק סדר בפיאט ב-10 שנים כדי שתמשיך לפעול לפי אותם עקרונות, הרי שמדובר בחברה זולה ביותר (קישור לדוח).

CBL Properties

בדוח רבעון שני הציגה CBL מעבר להפסד בדוח רווח והפסד, אך כפי שכתבתי בפוסט המקורי דוח הרווח והפסד של CBL כולל פחת חשבונאי בהיקף עצום שאין לו משמעות אמיתית, והוצאות נוספות שלא מעידות על המצב התפעולי כמו הפחתה בשווי נכסים.

אם נסתכל על ה-FFO של CBL, הרי שהוא ירד בצורה פחות משמעותית מ-98 מיליון ברבעון השני של שנה שעברה ל-92 מיליון ברבעון השני של 2018. היות ושווי השוק של CBL הוא 777 מיליון, הרי שמדובר במכפיל FFO של 2.1.

עם תשואת דיבידנד של 18%, כל מה שצריך לקרות בהשקעה זו זה שהחברה תשרוד עוד כמה שנים, כל דבר מעבר לכך יהיה בונוס, והסיכויים שהחברה תשרוד, גם עם רווחים נמוכים יותר, הם לא רעים לדעתי. (קישור לדוח).

FLYBE

 בגלל שהשנה למטרות מס בבריטניה מתחילה משום מה באפריל הדוח הקרוב יפורסם רק בעוד מספר חודשים.   

בעוד כחודש הבלוג יחגוג את הרבעון הראשון שחלף מאז הפוסט הראשון שכתבתי. בכוונתי לפרסם מעין performance update לתיק עד כה. 

Print Friendly, PDF & Email

13 מחשבות על “סיכום דוחות רבעון שני”

 1. עומרי ולורט

  איידיאיי ביטוח – דווקא בעיית הרווחיות הכי משמעותית היא בביטוח חובה. הרגולטור הפך את התחום למעין לוס-לידר עבור החברות, בכפייה, בשל שינויי הרגולציה במימון הפול.

  בבריאות וחיים הם מדברים על שיעורי תביעות חריגים לטובה במספרי ההשוואה מהשנה שעברה.

  סה”כ הצמיחה בשורה העליונה ובנפח הפעילות היא דו-ספרתית חזקה כבר שנים, היא לא עושה סימנים של האטה, וזה כמובן חיובי מאוד גם לכוח הרווח מהפלואט. בטח בחברת ביטוח עם יחסים משולבים כה מצויינים.

  (אני מושקע דרך ביטוח ישיר)

 2. יהונתן

  היי שלומי,
  יש לך הקלטה או תמליל של שיחת הועידה של פלוס500?

  1. שלומי ארדן

   מסכים, והמניה גם ירדה בעקבות זאת, אבל אם תראי את ההיסטוריה של המכירות שלהם – הם עושים את זה גרוע באופן עקבי, מה שעלה להם הרבה כסף וסיפק הזדמנות למשקיעים.

   בשורה התחתונה, אם אינסיידרים קונים מניה זה סיגנל טוב חזק, אבל אם הם מוכרים זה סיגנל חלש כי יכולות להיות לכך הרבה סיבות: אולי הם לא רוצים ש-90% מהכסף שלהם יהיה “תקוע” במניה אחת, אולי הם צריכים את הכסף גם אם אני חושב שהדברים הולכים טוב, ואולי זו החיבה של יזמים ישראלים “להיפטר” מחברות שהקימו באקזיט יפה ולהמשיך הלאה.

 3. כל מה שרשמת נכון וזה בדיוק מה שאני חושב, מכירה אכן מהווה אינדיקציה חלשה.
  עם זאת קשה להתעלם מהתחושה של ‘מהר מהר לפני שיגמר’ כל הדרך אל הבנק כבר שנים מצד המייסידים שם, שהרי אם הם רוצים למכור את החברה זאת הדרך הפחות טובה כי הם מוכרים בהנחה במקום להרוויח פרמיה מצויינת, החברה זולה בכל פרמטר.
  קשה לי להאמין שהם צריכים כסף כי כולם שם כבר מולטי מיליונרים והניניי נינים שלהם מסודרים.

  חברה מוכשרים ביותר אבל ההתנהלות הפיננסית בהקשר של אחזקת החברה (שאגב היתה בשיא השפל שלה במשבר ההוא והכמעט מכירה לפליטק) פשוט גרועה, התנהלות אחרת גם בצד הדיווח וגם בצד הביצוע היה נוסך ביטחון רב יותר במשקיעים אבל כשהמייסדים עם הפנים אל הדלת, קשה לעבור מכפיל 10 וכל גמגום חותך 30%.

 4. יואב אורון

  הי שלומי,

  גיליתי עכשיו שיש לך גם בלוג ועלעלתי בו קצת . אחלה. אני תמיד שמח לעוד בלוג השקעות בשוק ההון. כמה דברים:
  1. תודה על הקישור בפוסט על ברימאג. בהחלט מחמיא לי להיות מצוטט. סך הכול אני לא מגיב יותר מדי בבלוגים. אגב, לדעתי גם את שוהם ביזנס גילית דרכי בתגובה שלי בבלוג של אסף נתן לפוסט שהוא כתב על האחים נאווי.
  2. כמה נקודות על ברימאג שלא ציינת בפוסט עליהם:
  2.1 מכפיל הרווח כרגע של ברימאג הוא 6.5, אחרי חלוקת הדיבידנד. מכפיל נמוך ביותר לכל הדעות. החברה כרגע עומדת על רווח של 26.5 מש”ח בארבעת הרבעונים האחרונים ושווי השוק שלה הוא סביב 170 מש”ח.
  2.2 שאול זילברשטיין, בעל השליטה בברימאג הוא גם בעל השליטה (100 אחוז) בטרקלין חשמל, אחת משתי רשתות החשמל הגדולות בארץ יחד עם מחסני חשמל/שקם אלקטריק של אלקטרה צריכה. אמנם ברימאג מוכרת את מוצרי החשמל שלה לטרקלין בהנחה של 4 אחוז בערך ביחס למחיר בוא היא מוכרת לרשתות וחנויות אחרות, אבל היא מקבלת מכך רווח אדיר. העדיפות ברצפת המכירה של טרקלין היא תמיד למוצרי ברימאג. תכנס לאחת מחנויות טרקלין ותראה שרוב המקררים בתצוגה שם הם של אל ג’י או בקו. עשיתי זאת יותר מפעם אחת. מעבר לזה, יש תמיד מי שידחוף מוצרים חדשים לשוק. אתה לא רק חייב להפגש עם קמעונאים ולשכנע אותם. ולטרקלין יש מעל 50 חנויות בכל רחבי הארץ.
  2.3 המשבר האחרון בטורקיה הוביל לירידה חדה בשער הלירה הטורקית. המוצרים של בקו מיוצרים בטורקיה ולפיכך אני מניח שימכרו לברימאג במחירים תחרותיים יותר בתקופה הקרובה. אם ברימאג תשמור את רוב נתח ההנחה לעצמה כפי שהיא (וגם ראלקו שמייבאת את שארפ ובלומברג, אגב) עשתה עם אל ג’י, הרי שתוספת זו צפויה לרדת היישר לשורת הרווח התפעולי. בקו הוא לדעתי המותג השני הנמכר ביותר של ברימאג אחרי אל ג’י.
  2.4 פנסוניק. ארבעת הסגמנטים העיקריים שברימאג הולכת לייבא מפנסוניק הם טלוויזיות, מוצרי אודיו, מוצרי וידאו וטלפונים נייחים. כולם סגמנטים שברימאג לא מוכרת היום, כלומר הם לא מתחרים במוצרים אחרים שהיא מוכרת. אסייג את זה ואומר שברימאג מחזיקה ב-50 אחוז מישפאר שמייבאת את סוני ולנקו, אך ישפאר לא תחת ניהול ישיר שלה. מעבר לזה, כמות הטלוויזיות שיובאו לארץ ב-2018 עולה ב-50 אחוז (!) על זו שיובאה ב-2017. זאת עקב הורדת מס הקנייה של כחלון שהיה 15 אחוז על טלוויזות עד 50 אינץ’ ו-30 (!) על טלוויזיות מעל 50 אינץ’. בלי קשר, פנסוניק הוא מותג ותיק חזק מאוד בישראל למרות מה שקרה איתו בתקופה האחרונה עם יורוקום. יש להמון אנשים מוצרי פנסוניק בבית. סתם לדוגמא, לי יש דיוידי, להורים של אשתי יש מערכת רמקולים, לספר שלי יש מכונת תספורת. אפילו לאמא שלי יש טייפ דאבל קאסט שלהם מלפני 30 שנה.
  התוספת לדעתי של פנסוניק להכנסות של ברימאג בשנה יהיו בסביבות 70-100 מש”ח והתוספת לרווח הנקי תהיה 4-6. לא חשוב כרגע איך בדיוק עשיתי את החישוב. עשיתי כמה השערות כדי להגיע אליו שייתכן שאינן מדוייקות במיוחד, אבל אם הכיוון שלי נכון, ברימאג עתידה לעמוד על רווח נקי של 30-32 מש”ח בשנה כששווי השוק שלה הוא כאמור סביב 170 מש”ח. פחות ממכפיל 6 נכון להיום.

  יש עוד כמה דברים קטנים בקשר לחברה ולמניה אבל זה בגדול. אצלי היא נכון להיום אחת האחזקות היותר גדולות בתיק. גם היום, בלי פנסוניק הם שווים 50 אחוז יותר לדעתי.

  ג.נ
  מחזיק ברימאג, מחזיק ראלקו, מחזיק אלקטרה צריכה (קניתי אחרי הירידות המסיביות, אל תדאג), מחזיק שוהם ביזנס

  1. שלומי ארדן

   היי יואב,
   העלית נקודות מעניינות מאוד .
   1. איך הערכת את המכירות של פנאסוניק? היה אידיאלי אם היו לנו דוחות של יורוקום כדי להעריך את ההיקף של הפעילות שלהם. אולי אפשר להשיג את זה (הרי המפרקים חיפשו רוכש).
   2. לגבי המותג של פנאסוניק – אין ספק שזה מותג מאוד מוכר, ויש פרמיה משמעותית כשאתה קונה טלוויזיה שאתה מזהה את המותג שלה לעומת עוד טלוויזיה סינית, אפילו אם המחיר כמעט כפול, ואין הרבה מותגים מוכרים.
   3. הנקודה לגבי הייצור בטורקיה והלירה הטורקית מעניינת – אבל מה בדיוק יוביל לירידה במחירי המכירה לברימאג? האם החוזים עצמם נקובים בלירה טורקית או שעצם הירידה בעלויות הייצור שנקובות בלירה יובילו לירידה?

   1. יואב אורון

    1. עשיתי הערכה מאוד לא מדוייקת, כן?
    80 אחוז ממכירות ברימאג מגיעים מחמישה מותגים, כלומר בסביבות 70 מש”ח כל אחד מהם (זה לא באמת מתחלק שווה בשווה, אבל אמרתי לך שאל תצפה לדיוק) אני מניח שפנסוניק יהיו ממוצע ומעלה כלומר לפחות 70 מש”ח ויכול להיות גם שיותר לכיוון 100, כיוון שפנסוניק לדעתי מותג חזק מאוד ולכן יהיה גבוה מהממוצע). הרווח הנקי של ברימאג כיום הוא בסביבות 6 אחוז מהמכירות כלומר, תוספת הרווח הנקי תהיה 4.2-6 מש”ח.
    שוב, כמו שאתה רואה ההערכות שלי מאוד לא מדוייקות בלשון המעטה, אבל רציתי לנסות להעריך בגדול.
    2. דרך אחרת להסתכל על זה היא כזאת. שוק הטלוויזיות מגלגל כ-1.5 מיליארד ש”ח בשנה. אם פנסוניק יתפסו אפילו רק חמישה אחוז מהשוק. לא משהו בשמיים. זה כבר 75 מש”ח מכירות של טלוויזיות. תוסיף לזה את מכירות האודיאו, הוידאו והטלפונים הנייחים. היום להמון אנשים יש טריפל של הוט/יס/סלקום/פרטנר ולכן הם עדיין משתמשים וצריכים טלפון נייח. פנסוניק אחד משני המותגים החזקים בטלפונים נייחים לדעתי בישראל. אולי החזק שבהם. לי אישית יש טלפון נייח של פנסוניק בבית.
    3. לגבי טורקיה, אני דיברתי על ירידה בעלויות הייצור שתוביל לירידת המחיר ליבואנים. החוזים לדעתי נקובים בדולר או יורו כיוון שמלכתחילה הם מטבעות יציבים יותר.

    1. שלומי ארדן

     יפה, לגבי ההערכה לרווח הנקי – היא אפילו דיי שמרנית כי התשתית כבר קיימת, הם לא צריכים להקים את הלוגיסטיקה מחדש כדי למכור מוצרי פנאסוניק ולכן הרבה יותר מהמכירות ילכו לשורה התחתונה.

 5. פינגבאק: סיכום רבעון שלישי בתיק ההשקעות של הבלוג - השקעות עם שלומי ארדן

 6. פינגבאק: סיכום רבעון שלישי בתיק ההשקעות של הבלוג – השקעות עם שלומי ארדן

השאר תגובה

גלילה למעלה