ניהול כסף לאחרים – מה חשוב לדעת

לאלו מכם המתעניינים בעולם ההשקעות ורואים את עצמכם עוסקים בו לטווח ארוך יש כמה אפשרויות: הפשוטה ביותר היא השקעת ההון העצמי שלכם. באפשרות זו אין מגבלות, אך תצטרכו הון ראשוני משמעותי מאוד כדי שהתעסקות בהשקעות תהיה משתלמת. הפתרון הוא ניהול כסף עבור אחרים, אך גם כאן חשוב מאוד לבחור במסלול המתאים לכם.

האפשרות הראשונה היא הוצאת רישיון מנהל תיקים וניהול תיקים בגוף מוסדי או באופן עצמאי. באופן זה תוכלו לנהל סכומי כסף משמעותיים עבור אחרים, ללא הגבלת כמות. עם זאת, יש בדרך זו כמה בעיות משמעותיות.

ראשית, הליך קבלת הרישיון כולל בחינות והתמחות ממושכת. לגבי ההתמחות – קשה עד בלתי אפשרי למצוא מנחים שיקחו אותך כמתמחה אלא אם יש לכם קשרים משמעותיים בגופים מוסדיים. גם לאחר קבלת הרישיון תתקלו במגבלות משמעותיות שלמעשה יהפכו את האפשרות לנהל הון לעצמכם לבלתי אפשרית.

הבעיה הגדולה ביותר היא שאם אתם יודעים להשיג תשואה גבוהה בשוק ההון רישיון מנהל תיקים יאלץ עליכם למעשה לוותר על האפשרות להשיא את אותה תשואה גבוהה עבור עצמכם – ויתור כואב מאוד ככל ואתם מעריכים והתשואה שתשיאו תהיה גבוהה יותר. יחד עם דמי חידוש רישיון, הרשות לניירות ערך שנושפת בעורפכם ומטילה קנסות כבדים, ביטוח מקצועי ועוד ועוד – לא פלא ש-65% מבעלי רישיון ניהול תיקים התלו את רישיון ניהול התיקים שלהם– וזה עוד אחרי שהם קיבלו אותו!

האפשרות השניה והפשוטה ביותר היא עשיית שימוש בפטור שניתן בחוק לניהול השקעות עבור עד חמישה לקוחות בשנה קלנדרית. כמה נקודות חשובות שאני יודע מניסיון אישי שמובילות לבלבול.

 • כל אדם יכול לנהל השקעות עבור עד חמישה לקוחות גם ללא רישיון.
 • במניין הלקוחות לא נספרים משקיעים כשירים ולא נספרים בני משפחה. כלומר, אין מגבלה כלשהי על כמות המשקיעים הכשירים שניתן לנהל את כספם אף ללא רישיון.
 • הלקוחות נספרים לפי שנה קלנדרית. זה אומר שאם יש לכם לקוח שאתם מנהלים עבורו בראשון לינואר והוא עזב אתכם בשני לינואר – הוא ייספר כלקוח עבור כל אותה שנה. אם אתם קרובים למגבלה של חמישה לקוחות עליכם לבחור בקפידה את מי אתם רוצים או לא רוצים לקחת כלקוח.
 • חובה עליכם לחתום על הסכם ניהול. ההסכם לא צריך להיות מקיף במיוחד אך החובה קיימת בחוק וההסכם בסופו של דבר בעיקר מגן עליכם כמנהלים.
 • מותר לכם לקחת דמי ניהול, אך לא דמי הצלחה המותנים בביצועים.
 • שימו לב ליידע את הלקוחות שלכם שדמי הניהול שהם משלמים לכם מהווים עבורם הוצאה שניתן לקזז כנגד רווחי הון, כך שגם עבור אדם פרטי ניתן לקזז 25% מדמי הניהול.
 • בדרך כלל ניהול הכספים יהיה בחשבון על שם הלקוח באמצעות ייפוי כוח שיינתן לכם, מה שמביא מדי פעם למצבים בעייתיים. אתם עלולים להיתקל במצבים בהם לקוחות נבהלים ומורים לכם למכור 50% מהתיק “עד שיירגע העניין של הקורונה”. תהיו מוכנים, בעיקר עם לקוחות שלא מורגלים בשוק ההון, לשיחות ארוכות ולא פשוטות – בעיקר בשעות משבר. אם הלקוח מתעקש למכור גם אחרי שיחה ארוכה – אין לכם ממש ברירה אבל הייתי נמנע מלקחת לקוחות כאלה – זה מסוכן מאוד עבורכם.
 • בהמשך לנקודה הקודמת – היו סבלניים ואמפתיים. מהניסיון שלי, החודשים הראשונים עם לקוח חדש אינם פשוטים, בעיקר עבור הלקוח. אם תוכיחו את עצמכם ותשדרו בטחון תגלו עם הזמן שהלקוח שהיה מתקשר אליכם בפאניקה על כל כותרת בגלובס כעת סומך עליכם בעיניים עצומות.

אם אינכם מוכנים לוותר על האפשרות לנהל את כספכם ומגבלת מספר הלקוחות חונקת אתכם האפשרות הרביעית היא הקמת קרן גידור.

קרן גידור היא מעין עקיפה אלגנטית של המגבלה על ניהול השקעות. במקום לנהל עבור לקוחות באופן ישיר אתה מקים שותפות מוגבלת שאתה (או ליתר דיוק- חברה שלך) השותף הכללי בה וכל שאר המשקיעים הם שותפים מוגבלים. המשמעות היא שלמרות שמבחינה מהותית אתה מנהל עבור לקוחותיך השקעות, מבחינה טכנית אתה בסך הכל מנהל שותפות שלקוחותיך הם שותפים בה.

עבור מנהל ההשקעות היתרון בקרן גידור הוא ברור, כולל האפשרות לדעת שהלקוח לא יכול מעכשיו לעכשיו לדרוש ממך למכור את התיק. לקוח יכול למשוך את הכסף, אך בדרך כלל לוקח כמה שבועות עד שהכסף מועבר ללקוח בפועל, וכמובן האפשרות להחליף את דמי הניהול בדמי הצלחה, שאולי תופתעו לגלות שלקוחות רבים מעדיפים אותה.

היתרון הגדול ביותר בקרן גידור, לפחות עבורי, הוא “הטייטל”. מניסיון- גם אם תנהלו סכום כסף נכבד כשתפנו להנהלה של חברה חדשה כדי לקבוע פגישה וישאלו אתכם מאיזה גוף אתם ותענו שאתם “לא מגוף אלא מנהלים כסף כפרטיים” מבחינת הנהלות או קשרי משקיעים אתם בקטגוריה של “משקיע פרטי” שזה איפשהו ליד חלזונות בפירמידת המזון של גופי השקעות ישראליים. כשאתה אומר שאתה מנהל קרן גידור היחס הוא שונה לגמרי, גם אם אתה מנהל בקרן 3.5 ש”ח.

באיזה אפיק שלא תבחרו – תמיד זיכרו שניהול כסף עבור אחרים זו אחריות כבדה. אנשים בוחרים לשים בידיכם סכומים המקבילים לעתים ממש לשנים של עבודה – תעריכו זאת ותתייחסו ללקוחות ולכספם בכבוד הראוי. אמון כזה קשה לבנות אבל קל להרוס.

בהצלחה!

Print Friendly, PDF & Email

28 מחשבות על “ניהול כסף לאחרים – מה חשוב לדעת”

 1. מאמר ברמה גבוהה וסוגר פינות חשובות לגבי העולם של ניהול הכספים.

 2. רק להוסיף שעל מנת לפתוח קרן גידור, צריך סכום של 7 ספרות (אפשר קרוב לסכום הזה אבל יהיה קצת קשה בהוצאות קרן והחברה), ויותר קשה מזה צריך לגייס אותו מאנשים זרים שלא בדיוק מכירים אותך ומעדיפים את המוסדיים הרגילים.

 3. מצויין שלומי! תודה על העברת הידע החשוב הזה. כדאי לפרט מיהו משקיע כשיר שלא נחשב במנין ה 5 בשנה קלנדרית. בנוסף כדאי לציין עלויות הקמת קרן גידור ועלויות שוטופות של הקרן.

 4. הי שלומי . האם אני יכול לנהל או להשקיע כספים של ילדיי שהם מעל 18 לי אין שום תעודת שאני מוסמך.האם החוק מאפשר לי לנהל את הכספים של ילדיי. בנוסף אחרי כל הניתוחים מכפילים ותשואה על ההון בא הוירוס קורונה .מבחינתי הדבר הכי חשוב זה ללכת במסלול שקבעתי .אגב ניצלתי את הירידות וקניתי עוד מניות במחיר מיבצע

  1. שלומי ארדן

   היי אבנר, אין מניעה שתנהל את כספם של ילדיך כל עוד הם מסכימים לכך וליתר זהירות הייתי אף חותם על הסכם.

 5. יהונתן

  היי אסף, הפוסט עשה לי המון סדר בראש.
  שאלה קטנה, האם צריך רשיון כלשהו להקמת קרן גידור?

 6. חמורי

  היי שלומי, נשמע שיש לך ניסיון מסויים באופציה 2… יש לך מושג איך אמור להיראות הסכם ניהול כפי שתיארת? יש לך דוגמא אולי?

 7. רק שכחת לציין את הדבר הכי חשוב , לא כל אחד רשאי לפתוח קרן גידור , יש 3 קרטריונים שאם אתה עומד באחד מהם מותר לך לפתוח קרן גידור 1.הכנסה (כל מקור הכנסה) ברוטו בגובה 1,2000,000 שח שנתיים רצוף (ולאחר מכן גם כשאתה מנהל הספים אתה חייב להמשיך עם הכנסה של 1,200,000 שח כל שנה)
  2.הכנסה של 600,000 שח עם 5,000,000 שח בנכסים נזילים שאינם נכסי נדל”ן וגם זה חייב להיות כל שנה
  3.גובה נכסים נזילים שאינם נדל”ן הינם 8,000,000 שח

  אכן הזוי שבמקום לתת לאנשים הזדמנות לפרוץ רק מקשים ונותנים לעשירים להיות עוד יותר עשירים , מקומם מגעיס ובעיקר דרישות לא נורמליות בעוד שהשכר מימימום בשוק עומד על 30 שח ובירה חצי עולה 33 לפני טיפ ….. מצב דפוק לגמרי , הרגולטורים לפעמים מאבדים את שפיות דעתם לחלוטין ….

  1. שלומי ארדן

   תודה יוסי, על מה אתה מסתמך בהגבלות שציינת לפתיחת קרן? ככל שידוע לי הגבלה כזו לא קיימת

 8. אסף רביד

  שלומי מה לגבי חברה (בע”מ) שכל מהותה הוא תיק השקעות באקסלנס לצורך העניין. כל מי שמשקיע בחברה (מעביר כסף) מקבל מניות (דילול) ביחס לכמות הכסף שהעביר. כמו שותפות שכזו
  אשמח לדעתך

  1. שלומי ארדן

   שאלה מעניינת אסף! ככל שאני יודע (ואני לא בטוח לגמרי) מה שאתה מתאר נשמע בסדר גמור. זו תהיה חברה שאתה למעשה נבחרת על ידי בעלי המניות לנהל את ההשקעות שלה- זה ניהול חברה ולא ניהול השקעות!
   שים לב שככל ותדלל את עצמך מספיק בעלי המניות יוכלו להחליף אותך כמנהל – אז תשתדל לעשות עבודה טובה 🙂

 9. היי שלומי,
  אחלה מאמר, תודה!
  כיצד ייעוץ השקעות מוגדר בחוק? האם לתת למישהו להתחקות אחר פעולות שלי בתשלום נקרא ייעוץ השקעות?

  1. שלומי ארדן

   היי ירון, אני חושב שאתה מתאר מה שנקרא ‘שירות איתותים’, נושא שמוסדר בנפרד.
   אתה יכול לקרוא על זה למשל כאן.

 10. המאמר היחיד בעברית שבאמת נותן מידע! תודה שלומי!

  אתה יודע בערך מהן העלויות של הקמת קרן גידור?
  האם זה משתלם להקים קרן כזאת בהיקף של מיליון שקל (או קצת פחות)?

  1. שלומי ארדן

   היי נועם!
   העלויות לניהול קרן גידור בצורה מלאה עם אדמניסטרטור, חשבון נאמנות, עורך-דין ושאר הדרישות מגיע לעלווית לא קטנות. להערכתי 50-100 אלף ש”ח להקמה ועוד עשרות אלפים בשנה ‘שוטף’. לדעתי זה לא משתלם אם מנהלים פחות מכמה מיליונים או שלפחות רואים צפי להגיע לשם בעתיד הקרוב.

 11. יחיעם

  היי שלומי,
  מידע ממש מעניין – תודה.

  כמה שאלות לגבי ניהול של עד 5 משקיעים:
  1. האם הסכם הניהול צריך לכלולל בירור צרכים? האם יש לך דוגמא להסכם?
  2. האם דמי הניהול יכולים להיות אחוז מסויים מסך ההון המושקע, וזה לא יחשב כדמי הצלחה?
  3. הבהרה לגבי 5 משקיעים בשנה קלנדרית – אם עוזב משקיע בנובמבר, אפשר להכניס במקומו משקיע אחר בינואר, או שצריך להמתין 12 חודשים?

  תודה רבה

  1. שלומי ארדן

   היי יחיעם!
   1. לדעתי ההסכם יכול להיות דיי בסיסי, אבל חייב להיות הסכם!
   2. לא הבנתי, אחוז מהתיק זה דמי ניהול לא דמי הצלחה.
   3. בגלל שזה קלנדרי – אפשר.

 12. Haytham Abo Shahwan

  תודה חפשתי על זה בכל האינטרנט עכשו מצאתי תשובות .
  יש לי רק שאלה אחת:
  יש חברה שמציעה לי לנהל את חשבון מטח שלה , אני אקבל 70% מהרווח שנצבר בחשבון.
  שאלתי היא : שאקבל את ה70% , מה המס שאני משלם? 25% (capital gain) או דירוג מס רגיל (service provider)?
  תודה רבה.

 13. היי שלומי.
  יש איזה ייפוי כוח רשמי שניתן להשיג או הרשאה רשמית שניתן למצוא?

השאר תגובה

גלילה למעלה