מה קורה עם הקורונה

וירוס הקורונה COVID-19 התפרץ לתודעה הציבורית באופן אלים בחודש האחרון, ונראה שתודות לו השבוע יהיה השבוע עם הירידה החדה ביותר ב-S&P מאז 2008. לאור הפניות הרבות שאני מקבל והלחץ שמפעילה הסביבה והתקשורת, אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי להציג איך אני חושב על המשבר התורן. המטרה שלי היא לא לבוא עם מנטרה כמו ‘אסור למכור בפאניקה’ או ‘השקעות הן לטווח ארוך’ אלא לבחון את המידע שיש לנו כרגע והאם הוא מצדיק את התגובה.

כמו שפעת -הקורונה הוא וירוס (בניגוד לחיידק). אנטיביוטיקה אינה אפקטיבית כנגד וירוסים אך חיסונים (וככל וישנם) כן. התסמינים של הקורונה הם חום, שיעול וקוצר נשימה. מתוך המקרים שדווחו 80.9% הם קלים (כמו שפעת, החלמה בבית), 13.8% הם חמורים (דלקת ריאות).

שיעור התמותה מהוירוס מוערך כרגע ב-2% אבל מה שמתפספס במספר הזה זה הנקודה הבאה – הנתונים שיש לנו הם ברמה מאוד ירודה. אחת הסיבות לכך, שמעוררת חשש בקרב חלק מהעוקבים, היא שהוירוס החל לפני כחודשיים, וחלק מהחולים הידועים נדבקו רק לאחרונה. כלומר – יש כאלה שנדבקו ועוד לא מתו מה שעלול להעלות את אחוז התמותה.

עם זאת רובן המוחלט של ההטיות עובדות בדיוק לצד השני והופכות את הנתון של 2% תמותה ללא רלוונטי:

הטיה ראשונה היא שנתון זה אינו כולל את אלה שאינם חולים. קחו למשל וירוס האבולה- EBOLA. שיעור התמותה של EBOLA הוא 90% (!!), אבל בפועל מתים ממנו מעט מאוד אנשים למה? כי ככלל אצבע ככל שוירוס יותר קטלני הוא פחות מדבק וככל שהוא יותר מדבק הוא פחות קטלני.

הטיה שניה היא שנתון זה אינו כולל את אלו שחולים באופן קל. אם היית סיני שבכל מקרה לא יוצא מהבית שלו, המפעל סגור וכו’ ופתאום מתחיל לך חום קל ושיעול. אתה באמת תלך עכשיו לבית החולים הכי צפוף בעולם?? ועוד עם סיכון שיבודדו אותך שבועות וירחיקו אותך מבני משפחה שתלויים בך? אתה תתייחס לזה כסך הכל שפעת ותמשיך בחייך. כל אלה עם התסמינים הקלים שכלל לא פונים לבתי החולים לא נספרים. מצד אחד זה מרתיע כי כמות החולים האמיתית לא ידועה – אבל זה אומר שרוב מי שעובר את הקורונה ש’עוד שפעת’ כלל לא נספר בסטטיסטיקה. לדעתי עובדה זו מטה באופן דרסטי את נתוני התמותה מעלה.

הטיה שלישית היא ששיעור התמותה לא מתחשב בגיל או במחלות קודמות. הקורונה מוטה מאוד לקשישים וילדים כמעט ולא נדבקים כלל. לצורך הדוגמה – נניח שכל אזרח במדינת ישראל נחשף לקורונה בבת אחת. גם אם מאה אנשים בסך הכל יידבקו, ומתוכם ימותו שני קשישים, אחד חולה סרטן סופני והשני בן 125 עדיין הכותרות בעיתונים יהיו כי שיעור התמותה מהקורונה בישראל הוא 2% – למרות שמתו בסך הכל 2 חולים מתוך כל אוכלוסיית ישראל.

[שיעור תמותה לפי גיל]

הטיה רביעית היא שהנתונים נלקחים מאזור גאוגרפי מסוים מאוד עם מאפיינים משלו – WUHAN בסין. לצורך הדוגמה – הטמפרטורה הממוצעת בווהאן בפברואר היא חד ספרתית נמוכה. אנחנו יודעים שה-SARS, וירוס מסוג קורונה שהתפשט בשנת 2003, נכחד תודות לחום ושכל מעלה של עליה בטמפרטורה הורידה את שיעור ההדבקה במספר אחוזים. הקיץ ב-2003 פשוט הכחיד את הסארס לחלוטין. לכן יש סיבה טובה לחשוב שגם הקיץ הקרוב באסיה יעשה שמות בקורונה, שלא לדבר על הקיץ הישראלי – אפילו החורף הישראלי חם בהרבה מ-Wuhan.

הטיה חמישית היא ששיעור התמותה המדובר הוא באזור עני יחסית שהוירוס הופיע בו כרעם ביום בהיר. היכולת לטפל במחלה כזו היא בוודאי קשה יותר בשבועות הראשונים כשאין כמעט כל מידע על המאפיינים של המחלה. סביר שעם הזמן ימצאו דרכים יעילות לסייע לחולים ואולי אפילו יפותח חיסון- גאווה ישראלית.

עם כל ההטיות הקיצוניות האלה- 2% נראה לי כמו שיעור אפסי שיכול שיתברר עם הזמן שיותר קרוב ל-0.2%.

עוד קצת פרופורציות: נכון להיום כמות המתים משפעת השנה (2020) היא 77,800 ובשנה ממוצעת כ-650,000 מתים משפעת לעומת 2,800 מתים מקורונה עד כה.

כמות המקרים הפעילים נמצאת בירידה:

[מקור- Worldmeters]

שיעור ההחלמה עולה בזמן ששיעור התמותה יורד:

[מקור- Worldmeters]

כולם כל כך מתמקדים בשאלה אם יש חולה או שניים בישראל, אך הנתונים שציינתי גורמים לי לחשוב שגם אם הקורונה אכן תתפשט (מה שכלל לא בטוח) – ההשפעה הבריאותית תהיה דומה לשפעת.

אבל (!) יש נושא נפרד לחלוטין והוא הבהלה שאחזה באוכלוסיה ובפרט במשקיעים. ימים ספורים לאחר ששמענו לראשונה את השם קורונה כבר הוכרז בישראל, כמה מאות מטרים מהבית שלי, על התוכנית להקים בית חולים לחולי קורונה (?!) ומשרד הבריאות ממליץ לא לצאת מהמדינה. נראה שלקראת הבחירות הדבר האחרון שהפוליטקאים הישראלים רוצים שיגידו עליהם זה שהם ‘לא עושים מספיק’ (בזמן שהם בהחלט עושים יותר מדיי). התקשורת כידוע מתחרה על קליקים ואין אף אחד עם אינטרס לבוא ולהרגיע.

כל אלה הביאו לקריסה ברוב המניות והובילו כאמור למה שמסתמן כשבוע הגרוע מאז 2008. גם אם ניקח את הדברים לקיצון של הקיצון – אנשים חוששים לצאת מהבית עד כדי מיתון (ואנחנו שנות אור משם) – יש חברות שיושפעו מכך פחות מאחרות. הקריסה גם הייתה בקורלציה גבוהה מאוד – מה שאומר שמניות ‘שהגיע להן’ (אל-על למשל עם ירידה מיידית בתיירות) ירדו יחד עם מניות שממש לא הגיע להן (רפק עם חוזים למכירת חשמל עשורים קדימה לחברת החשמל).

אגב, יצוין שדווקא התגובה בסין עצמה בה רואים את הדברים מקרוב הייתה הכי מתונה מכל המדינות בעולם!

Image

יש הרבה מקום לאופטימיות. מאוד ייתכן שהוירוס כלל לא יתפשט, שיימצא חיסון, שהקיץ יחסל אותו כמו שהוא חיסל את הסארס והתסמינים הם בלאו הכי קלים. התחזית שלי היא שתוך כמה חודשים הקורונה ייראה כמו היסטוריה עתיקה ונעבור לשטות הבאה.

בצד הפסימי יש לנו בעיקר את הפאניקה – אנשים עלולים לא לצאת מהבית כמה חודשים, לא לצאת לחו”ל, לבזבז פחות וכו’. תהיו מודעים לאפשרות הזו בהחלטות ההשקעה שלכם. אני בהחלט עושה זאת כשאני בוחר מניות והעובדה שהמניות יורדות ביחד מאפשרות לעשות שינויים לחברות שמושפעות פחות כמעט ללא כל “קנס מעבר”. למשקיעים האקטיביים מבינינו תנודתיות, בטח כשהיא “טיפשה” (הכל זז יחד), יוצרת אפשרויות.

לסיכום, אומרים שהמילה הסינית ל”סכנה” ( 危机 ) סובלת גם משמעות של “הזדמנות“. נראה שזה מתאים במיוחד לענייננו.

Print Friendly, PDF & Email

34 מחשבות על “מה קורה עם הקורונה”

 1. דודי ג.

  טיעון נגד להשלכות המחלה עצמה: שיעור הנזקקים לאשפוז משמעותי, שיחד עם שיעור ההדבקה עלול להוות איום. סביר שאפשר להגיע לשיעור תמותה נמוך אצל אנשים ללא בעיות רקע, אם מטפלים בהם כראוי ובבית חולים (אבל תוך בידוד מהחולים האחרים). זה בסדר כשיש 100 חולים, אולי אפשר להתמודד עם 1000. כשזה 100,000 זה כבר אתגר אחר. אם הנגיף יוצא משליטה הוא בקלות יכול להדביק מיליון איש בישראל – שזה אומר 140,000 הנזקקים לטיפול.

  אם להפעיל היגיון אחר: השלטונות הסינים כנראה יודעים טוב יותר על הבעיה מאשר קורא העיתונים במערב. אם החליטו על צעדים כה קיצוניים, שהם מודעים יפה למחירם הכלכלי – זאת לא סתם שפעת.

  1. שלומי ארדן

   להיפך, כשהחלה המגפה היו בקושי 100 מיטות אשפוז בווהאן . הסינים הצליחו להגדיל את כמות המיטות יותר מעבר למספר המאושפזים כך שכיום חצי ממיטות האשפוז עומדות ריקות.

   1. דודי ג.

    הנקודה שלי היא כזו. שיעור הנזקקים לאשפוז הוא החשוב. שיעור התמותה תלוי בטיפול שמקבלים. אם שיעורי ההדבקה ושיעור הנזקקים לאשפוז יהיה גבוה, לא יוכלו לתת טיפול ראוי (וגם לא למנוע הדבקה של שאר החולים). מה קרה בדיוק בווהאן לא ברור.

    גם סתם שפעת מציבה למערכת אתגר לא פשוט בחורף. לא צריך הרבה יותר כדי להקריס אותה.

    1. דודי ג.

     הדיווחים מצפון איטליה מראים שאפילו כמה אלפי חולים באזור מסוים כבר מהווים בעיה למערכת הבריאות. פשוט, אחוז לא מבוטל (5-10) מהחולים נזקק לאשפוז. אין מיטות פנויות, אין מערכות הנשמה מיותרות. יש קושי אדיר שנגרם מהצורך לבודד את החולים (וגם צוות רפואי שחשוד כנשא, ונגרע מכוח האדם – 10% מהצוות כרגע בלומברדיה). אבל גם אי-בידודם הוא כרגע לא אופציה, כי מה יעשו, אם חצי מהמאושפזים האחרים יידבקו?

     שורה תחתונה, שיעור התמותה הוא לא הנתון החשוב היחיד. יש להסתכל על ההשלכות האפשריות של מגיפה שתצא משליטה על המערכת כולה, והן לא קלות.

     1. שלומי ארדן

      צודק, אבל בכל זאת – אפילו היום, בסך הכל חודש אחרי שהיו 500 חולים ידועים, יש לנו 57,000 חולים שחלו וכבר החלימו. זה גורם לעומס על המערכת – אבל לכמה שבועות בודדים וזה עוד בתנאים שמעודדים הדבקה – קור, יובש והכי חשוב אולי – לפני שהתחלנו לעשות ‘נמסטה’ זה לזה במקום ללחוץ ידיים.

      בווהאן בנו בית חולים בכמה ימים עם 1,500 מיטות אשפוז, כיום רובן הגדול ריקות.

 2. סיכום מעולה של המצב. יאללה שקורונה תחזור להיות רק בירה ושהוירוס הזה יהפוך לזיכרון רחוקקק.

 3. הבעיה רחבה יותר מפאניקה של תמותה או חולי. תרחיש הסיכון, והוא די ריאלי , זה סגירת אזורים גיאוגרפיים שלמים ברחבי אירופה ובעולם. כמו גם שערי כניסה ויציאה ממדינות. גם אם שיעור ההדבקות שם יהיה נמוך או לא משמעותי, עצם השבתת הפעילות בממדים גדולים תפגע בתעשיה ובמסחר וזה לדעתי עיקר הפאניקה כרגע.

  1. שלומי ארדן

   היי פיני,

   לדבר על סגירת אזורים גאוגרפיים זה הרבה מעבר למוגזם. בסך הכל שפעת עם יחסי ציבור טובים.
   ובכל זאת גם אם נלך לשם – ההשפעות על חברות מסוימות הן מסדר רביעי לפחות.

 4. העניין הוא שההיסטריה מהקורנה פוגעת בכלכלה הריאלית. אנשים לא טסים, לא קונים. היצור משתבש בגלל סגירת איזורים שלמים. העולם השתגע בהובלת התקשורת שמנפחת את המחלה למימדים קטסטרופליים.
  בדיוק כמו שהזכרת את רפק מעניין לדעת על עוד מניות שיורדות ללא סיבה אמיתית.

  1. שלומי ארדן

   מסכים, ואני יוצא מהנחה קיצונית מאוד שהחשש הזה בלי קשר למחלה עלול אפילו להוביל למיתון, ועדיין אני מוצא השקעות שלא יושפעו. רפק, שוהם ביזנס ורני צים הן רק כמה דוגמאות (אני מחזיק בשלושתן) שגם אם תהיה תקופת האטה – לא יושפעו כמעט. אולי רני צים מעט אבל רוב הערך שם הוא בפרויקטים בשלבי בניה ועד שהיא תסתיים קורונה יהיה שם של בירה.

   1. תודה, יופי של סיכום. אני חושב שרפק ושוהם בהחלט בקטיגוריה הזו (אני תוהה אפילו אם שוהם יכולה לצאת נשכרת באופן כלשהו), לגבי רני צים – אתה לא חושב שעסקי הקניונים יכולים לחטוף חזק בטווח הקצר?

    1. שלומי ארדן

     יפה בעז ואתה צודק שרני היא הכי בסימן שאלה אבל צריך לזכור שרוב הערך של רני מצוי בפרויקטים בהליכי ביצוע שעד שתסתיים בנייתם הקורונה יישכח.
     בנוסף, עם מיליוני הישראלים שלא יצאו לחו״ל השנה ככל והפאניקה תימשך – צריך להוציא את הכסף איפשהו לא?

 5. מאחל בריאות טובה לכלל האנושות (גם לאלה שיצרו בהיסטריה שלהם הזדמנויות כה טובות לכניסה…)!! פוסט קצר וקולע!!!

 6. לאוניד

  דבר אחד שמענין לדעתי זה מניות שמרוויחות מהקורונה.
  אני לא מדבר על חברות חיסונים אלא יותר על חברות שמרוויחות מזה שאנשים נשארים בבית או מתנודות של השווקים.

  1. שלומי ארדן

   נכון, פלוס500 למשל מאוד מרוצים והודיעו על כך היום. אני לא מעריץ גדול של ההנהלה ולכן מתרחק

  2. דודי ג.

   סטרימינג, משלוחים, טכנולוגיות לעבודה מרחוק. (יש סיכוי שהשימוש בהן יגבר גם כשהמחלה עצמה תחלוף).

 7. דוד דודו

  שלומי, האם הירידות המתונות בסין הן לא כתוצאה של התערבות הממשל במסחר? איסור על שורטים, מכירה וכו׳?

  1. שלומי ארדן

   איסור על שורטים זו דרך גרועה לשלוט על השוק, והיא לא ממש עובדת. אם זו הייתה הסיבה היינו רואים את הירידות במניות סיניות שנסחרות בארה”ב וזה לא היה המקרה. אני לא בטוח מה הסיבה אבל יש לציין שהסינים פרסמו כמה הקלות כדי לעודד את השווקים מה שבאופן אירוני הוביל לירידה מאוד מתונה בסין.

 8. כמו תמיד כיף לקרוא את הפוסטים שלך
  אני תמיד אומר שאם לא יהיה אנרכיה וקריסה של הכלכלה אז בסוף השוק יחזור לעלות
  ואם יהיה קריסה ואנרכיה אז הכסף יהיה הדבר האחרון שיעניין
  המזל שלי שאני מוגבל בira ל10 אחוז אז יש לי קרוב לחצי מהתיק עדיין במזומן ואני יכול לתפוס כמה דגים שזורמים בכל הדם

  1. שלומי ארדן

   ענק! אני לא אופתע אם זה יציל יותר אנשים משהקורונה הרגה

 9. guy barzilai

  izportal.co.il/capitalmarket/news/article/778032
  האם מישהו מאיים על בכיר בשוהם ביזנס – ירי לעבר רכב המשפחה
  מה אתה אומר

  1. שלומי ארדן

   היי גיא,
   מה שקרה זה אירוע מצער של ירי ליד ביתם של קרובי משפחה של עובד בשוהם שגרים בישוב אחר. לא ברור איך הכתבה מקשרת את האירוע לשוהם בכלל.

 10. בנתיים התיק חוטף קורונה. רני צים ירידה של מעל 25% בחודש האחרון. שוהם גם חוטפת חזק בשבוע האחרון.

  1. שלומי ארדן

   הי פיני, התק אכן חוטף קורונה אבל לא להגזים, רני ירד בחודש האחרון ב-8% ומהשיא שלו ב-15%.

 11. https://www.bizportal.co.il/general/news/article/778089
  אני לא יודע אני רק יודע שהבירה היא מאזור שנת 1925 יש מצב שלחברה יש בעלות על השם והם צריכים לתבוע מישהו על השימוש במותג שלהם ועוד למשפחת וירוסים ופגיעה בשם טוב

  שלומי מה אתה אומר יש מקום לתביעה

 12. לשלומי בזמן האחרון אני קורא על בית השקעות מור שהם מקבלים הנפקות פרטיות עם הנחה משמעותית על מחיר המניה .האם אנחנו חבריי הפורום יכולים להיתארגן ולחפש יחד השקעה כזאת.מה דעתך על הרעיון

  1. שלומי ארדן

   היי אבנר, רעיון יפה אבל היתרון של מור כאן הוא המוניטין שהם רכשו והיכולת שלהם לקבל החלטה מהירה יחסית. זה משהו שצריך לבנות אותו.

 13. אם נארגן כמות מסויימת של משקיעים עם השקעה מינמלית אז אנחנו יודעים איזה סכום יש

השאר תגובה

גלילה למעלה