להשקיע במניות ישראליות ובגדול

התחלתי את חיי כמשקיע, כמו רבים אחרים, בקריאת “הגדולים”, The Intelligent Investor, המכתבים של וורן באפט, Security Analysis ורבים אחרים. לאחר קריאה כל כך כבדה באנגלית, שוק המניות הישראלי נראה לי קטן מדיי – מה הן 400 חברות מול 3,500 בארצות הברית, ועשרות אלפים בעולם?

כך, במשך כמעט עשור התמקדתי בשוק המניות בחו”ל, עקבתי אחרי בלוגים ופורומים, קראתי הרבה וניסיתי לאתר השקעות טובות. במקביל היו לי מעט השקעות בישראל, אם בכלל.

למרות שהתוצאות שלי היו משביעות רצון שמתי לב לתופעה שהטרידה אותי – אמנם היו לי הצלחות גם בישראל וגם בחו”ל אך הנפילות שלי היו רק בחו”ל. אפילו בשנה האחרונה – הנפילות הכואבות הגיעו אך ורק מחברות זרות, על אף שהיו לי לא מעט החזקות בישראל. במקביל, ההצלחות הגדולות הגיעו בעיקר מישראל.

זאת למרות שהמדדים בישראל ביצעו פחות טוב מה-S&P ובמיוחד בהשוואה למדדי המניות הקטנות – מדדי היתר וה-SME60 שבקושי זזו בשנים האחרונות. מי שקצת התעסק בסטטיסטיקה מבין עד כמה התוצאה הזו חריגה – אם חושבים על זה ב”סטיות תקן” מהממוצע זה ממש מוזר.

באופן אינטואיטיבי עם הזמן עברתי יותר ויותר להתמקד במניות ישראליות, וכיום אין לי כלל החזקות מחוץ לישראל.

ניסיתי להבין מה מקור החריגה, הרי קראתי כל-כך הרבה על תעשיות מסוימות עד שהרגשתי שהעובדה שאני נמצא במדינה אחרת לא אמורה להשפיע. ידע זה ידע, לא?

עם ההרהורים על הנושא נזכרתי בניסוי מחשבתי מפורסם עליו למדתי בקורס פילוסופיה שלקחתי שנקרא החדר של מרי.

דמיינו אישה בשם מרי שחיה כל חייה בחדר שחור ולבן. למרות שלא חוותה מעולם צבע, יש לה ספרייה רחבה (בשחור ולבן) והיא יודעת כל מה שניתן לדעת על צבע, על איך המוח מעבד צבע , אורך הגל של כל אחד מצבעי הקשת, מחקרים על איך בני אדם מגיבים לכל צבע וכו’.

יום אחד מאפשרים למרי לצאת מהחדר והיא רואה, בפעם הראשונה, פרח אדום.

הפרדוקס הוא כזה: האם ניתן לומר שמרי למדה משהו חדש על צבע?

מצד אחד, אמרנו שמרי ידעה כל מה שניתן לדעת על צבע,
מנגד – ברור לנו אינטואיטיבית שהיא למדה משהו חדש!

אני טוען שאפקט דומה קיים בעולם ההשקעות.

אנחנו יכולים לקרוא כל מה שאפשר על מפולת הריטייל בארצות הברית ועל הקניונים הריקים, אבל האם אנחנו כישראלים באמת מסוגלים להבין את זה?? אני גר בראשון-לציון בה לכל בממוצע עד כל שתי דירות יש קניון והם כולם מלאים. עד כמה אני יכול באמת לקלוט מה קורה בארצות הברית??

באותה מידה – האם אני כישראלי בכלל יכול להבין מה ההשפעה של הברקסיט על הלך הרוח של הבריטים? לאחרונה שמעתי ממנכ”ל ישראלי עם קשרים בבריטניה שקיימת שם “אווירה של דיכאון” ושחברות בריטיות רוצות לעבוד בכל מקום חוץ מבריטניה. זה משהו שאם הייתי בבריטניה הייתי בוודאי מרגיש בעצמי והיה משפיע על החלטות ההשקעה שלי.

לנסות למצוא הגיון

כאמור, עם הזמן הרגשתי אינטואיטיבית שאני מצליח יותר בהשקעותיי הישראליות, ובאופן טבעי הסטתי ויותר ויותר מהתיק שלי להחזקות ישראליות.

ניסיתי למצוא ביסוס לתחושה שלי, ולשמחתי לא התאכזבתי. מחקר ראשון שמצאתי בחן 78,000 משקיעים פרטיים ומצא כי ההשקעות המקומיות של משקיע- כלומר -השקעות בהן ההנהלה של חברה נמצאת בטווח של 250 מייל ממקום המגורים של המשקיע – השיאו תשואה עודפת של 3.7% בשנה (!). תשואה זו הייתה אף יותר גבוהה כאשר מדובר בחברות שאינם במדד ה-S&P – כלומר, חברות קטנות. הכותבים משערים כי קיים מידע א-סימטרי בידי המשקיעים המקומיים שזו טענה מאוד מעניינת – הרי מדובר לא במשקיעים מקצועיים אלא במשקיעים פרטיים. נראה שמספיק לגור באזור הגאוגרפי של הנהלה כדי שיהיה לך מספיק מידע נוסף כדי להכות את השוק(!!)

מחקר שני בוצע בקרב מנהלי השקעות מקצועיים מצא שמנהלי השקעות המשקיעים בחברות מקומיים משיאים תשואה עודפת משמעותית, הגבוהה אף יותר כאשר מדובר בקרנות המתמחות בהשקעות מקומיות.

מחקר נוסף משנת 2006 בחן את ריכוז התיק של משקיע ומצא שככל שמשקיע מרכז את כספו בפחות מניות כך הוא השיא תשואה עודפת גבוהה יותר, ועוד יותר גבוהה כשמדובר בחברות מקומיות.

מחקר אחרון שאפנה אליו, הוא מחקר שעשה הרבה כותרות, והוא מראה שקוף הוא יותר טוב ממשקיע ממוצע בלמכור מניות, ושמניות שמשקיע ממוצע מוכר משיאות תשואה גבוהה יותר מאלה שאותו משקיע קונה.

ובכן, מסתבר שהתופעה הזו מתהפכת כאשר מדובר בתיק מרוכז – משקיעים שבתיק שלהם יש מספר קטן של מניות מצליחים לדעת מתי לקנות ומתי למכור בצורה טובה יותר מקוף (שתופתעו לגלות שזה הישג מרשים).

ביצועי היתר של תיק מרוכז היו אף גדולים גדולים אף יותר בחברות קטנות, ללא סיקור אנליסטים, וכדי להתחבר לנקודה הקודמת – אפקט הריכוז היה חזק במיוחד בחברות מקומיות.

[תוספת 6.1.20:]

בשוק הישראלי, יותר מבשווקים אחרים, ההשקעה בחברה היא השקעה בבני אדם שמנהלים אותה. לכן, יתרון נוסף בהשקעה בשוק המניות הישראלי היא שהשחקנים חוזרים על עצמם. עם הזמן וההשקעה תתחילו לשים לב לשמות שאתם מכירים מהשקעות קודמות שעברתם עליהן. תלמדו על מי אפשר לסמוך ועל מי לא, איזה בעל שליטה הוא אמין ואיזה בעל שליטה רק מחפש לעשוק את בעלי המניות הקטנים. זו יכולת חשובה שמשתפרת מאוד עם הזמן וכיום אני יכול לומר שיש מנהלים ובעלי שליטה שהשם שלהם כמעט מספיק לי כדי להיכנס איתם בהשקעה.

לסיכום, אם המטרה שלך היא להשיג תשואה יוצאת דופן ובסיכון נמוך השקעה בחברות ישראליות היא מקום התחלה מצוין. אני לא חושב שיש למשקיע ישראלי, בטח שלא למשקיע קטן, מה לחפש רחוק מהבית.

Print Friendly, PDF & Email

24 מחשבות על “להשקיע במניות ישראליות ובגדול”

 1. גם התשואה שלי במניות מקומיות היא פנומנלית.

  המסקנה שלי דומה לשלך, אבל עם ניואנס, בארץ אנחנו מכירים טוב את הנפשות הפועלות בהנהלה ואת התרבות והאופי שלהם. זה לא רק החוויה, אלא גם ההכרות עם הנפשות הפועלות וההבנה של כל מחווה וניואנס שלהם (כולל אצל הרגולטור והפוליטיקאים)

  1. שלומי ארדן

   נקודה יפה,
   בארה”ב ובבריטניה קיבלתי מכות קשות מרגולטורים שעשו דברים שלא ציפיתי. בארץ זה מעולם לא קרה לי.

   לגבי הנפשות הפועלות – בהחלט נכון. אני גם משתדל להיפגש עם ההנהלות.יש לומר שפגישות עם הנהלה לרוב לא באמת מועילות ואפילו יכולות להטעות, אך לעיתים נדירות מוסיפות המון.

 2. The Tiger

  תודה שלומי,
  בהחלט חומר למחשבה.
  המון הגיון בריא ברעיון ואינטואיציה שלך.
  לוקח את זה איתי!
  אז תודה וזה…

 3. הזכרת לי את פיטר לינץ׳ שכתב על איך הרבה מההשקעות הטובות שלו הגיעו מכניסה למסעדה או מלקנות משהו ואיך השקעות טובות יכולות להגיע ממודעות למה שקורה בסביבה הקרובה שלך

 4. פינגבאק: סיכום רבעון שלישי 2019 - השקעות עם שלומי ארדן

 5. פינגבאק: התיק בפתיחת הרבעון הרביעי - השקעות עם שלומי ארדן

 6. אסף נתן

  אני שותף למה שכתבת כאן.
  אפשר לומר שבישראל מעולם לא נכשלתי בהשקעה במניה פרט להשקעה אחת (בזק) שמכרתי אחרי הפסד של 20%. פרט לבזק המקרה הגרוע ביותר היה “כסף מת”. אני שותף מלא להרגשה שבמניות ישראליות זה הרבה יותר “קל”.

  עם זאת, לדעתי חלק גדול מזה נובע מהאלימות של המשקיעים בחו”ל ולאו דווקא מההיכרות הביתית.
  לפעמים חברות בישראל נותנות אזהרות רווח או לא עומדות בציפיות והמניה בקושי מגיבה, או שהן מפציצות וגם אז – המניה בקושי מגיבה. התגובה מגיעה לאורך ימים ואפילו חודשים, או שלא מגיעה כלל! מרגיש לי כאילו בארץ השוק מסומם, ואנגליה היא ההפך הגמור – השוק על סטרואידים. אמריקה קרובה יותר לאנגליה מאשר לישראל, אבל בכל מקרה מדובר על שני שווקים מאוד מאוד אלימים ומאוד לא סלחנים.
  אני זוכר שהשקענו בתדיראן והגיע רבעון 4 שהיה הרבה הרבה מתחת לציפיות, פחדנו שהמניה תרד 20%. המניה ירדה אולי 5-6% באותו יום, אולי אפילו פחות. בחו”ל היית מקבל מינוס 40% כמו כלום.
  אפשר כמובן לנצל זאת לטובתך, אבל די ברור שצריך סט כישורים (ועצבים) אחר להשקעה בחו”ל מאשר בישראל. למשל לא הייתי מעז לשים 40% מהתיק שלי במניה שנמצאת באנגליה, אלא אם אתה מסוגל לראות את התיק שלך יורד 20% ביום אחד.

  אני שמח שטוב לך בישראל ומקווה שמהר מאוד תמצא שהשוק בישראל קטן עליך 🙂

  1. שלומי ארדן

   היי אסף,
   מתחבר למה שכתבת ממש מילה במילה, גם ה”כישלון” דווקא בבזק מתאים לחלוטין לתאוריה שבמניות הגדולות היתרון קטן יותר.
   תודה!

 7. פינגבאק: ברוכים הבאים - מדריך קצר - השקעות עם שלומי ארדן

 8. הרעיון של להשקיע במדינת המקור שלך, מתאים גם לגישה של וורן באפט.

  יתרון נוסף הוא בעמלות נמוכות יותר בדרך כלל והמנעות מחשיפה למט”ח

  אילן

 9. פינגבאק: כל המניות בישראל – מ’ – השקעות עם שלומי ארדן

 10. דודי ג.

  מעניין שקרן פימי, הפועלת בישראל בלבד ובחברות קטנות ובינוניות בעיקר, היתה עד לאחרונה אחת הטובות בעולם מסוגה. אמנם היא קרן פעילה, ולא סתם קונה ומוכרת, אבל ייתכן שחלק מהצלחתה נובע מכך שבשוק הישראלי קל יותר יחסית למצוא חברות זולות.

  נימוק מסוים נגד השקעה במולדת הוא שרוב האנשים מממילא מושקעים בה. הדירה שלהם נמצאת בה, מקום עבודתם, הפנסיה. לכן אם משהו משתבש במקרה דווקא במדינה שלהם (אינתיפאדה, נניח, או אסון טבע), יש סיכוי שייפגעו מכך בכל החזיתות. השקעה במניות במדינה אחרת או בפיזור עולמי מפחיתה את הסיכון. אם אדם הוא שכיר ומשקיע את חסכונותיו בבורסה, למשל, וישראל נקלעה למשבר מקומי, יש סיכוי שבו זמנית הוא יפוטר (בגלל המשבר) וגם התיק שלו יקרוס.

  1. מיכאל ל.

   והפתרון המתבקש הוא להשקיע במדינה זרה באמצעות קרן שהמנהל שלה הוא מקומי ומתמחה במניות מקומיות קטנות.

 11. פינגבאק: היתרון הגדול במניות הקטנות- צלילה לעומק | השקעות עם שלומי ארדן

 12. פינגבאק: כסף קרוב לבית עושה יותר ולמה אני משקיע רק בישראל | השקעות ערך -שלומי ארדן

השאר תגובה

גלילה למעלה