כמה כסף צריך כדי לפרוש? כנראה פחות ממה שאתם חושבים

[כתבה שפרסמתי בדה-מרקר. מפרסם כאן לטובת העוקבים בבלוג. מחר מצפה לכתוב כמה מילים על חברה מעניינת]

אחת השאלות הפיננסיות שהעלה משבר הקורונה, עם חוסר היציבות התעסוקתית שהביא עמו, היא כמה כסף צריך אדם כדי להפסיק לעבוד לעד. שאלה זו הפכה למורכבת הרבה יותר בסביבת הריבית הנוכחית. אם בעבר היה מספיק מחשבון פשוט כדי לענות עליה, היום אין ברירה אלא להיכנס יותר לעומק.

ישנן הגדרות רבות לפרישה, אך לצורך הדיון נשתמש בהגדרה המחמירה ביותר – ברצוננו לפרוש היא היכולת לשמור על רמת החיים הריאלית מבלי לאכול את החיסכון כלל. הסיבה שבחרתי בהגדרה זו היא שהיות ואנחנו חיים מפירות ההשקעה משך הפרישה לא משנה, ולכן אם נעמוד בקריטריונים נוכל לפרוש בכל גיל והחיסכון יספיק לנו לתקופה.

פרישה באמצעות אג”ח

לפני עשור וקצת יכולנו לענות על שאלת הסכום הנדרש לפרישה בקלות. אם הריבית על אג”ח ממשלתי צמוד היא כ-4% ואני צריך כ-10,000 ש”ח בחודש כדי לחיות אזי 3 מיליון ש”ח בדיוק שמושקעים באג”ח ממשלתי צמוד יספיקו לי כדי לממן את הוצאותיי, ואפילו ישמרו על ערכם הריאלי (שכן מדובר באג”ח צמוד). לצערנו היום, הדברים יותר מורכבים.

נכון להיום אג”ח ממשלתי צמוד ל-20 שנה יניב עבורנו תשואה צמודה של 0.15%. כלומר חישוב מקביל לחישוב שעשינו קודם יביא אותנו למסקנה שכדי לפרוש אנחנו צריכים לא פחות מ-80 מיליון ש”ח! כלומר, עבור רובנו שלא מסוגלים להתקרב לסכום זה, בניגוד למצב לפני קריסת ה בריביות בעולם כיום אין אפשרות לפרוש ללא סיכון כלל, ועלינו ליטול סיכונים מסוימים כדי להוריד את הסכום הנדרש לפרישה לסכום סביר יותר.

פרישה באמצעות נדל”ן

אפשרות נוספת לממן פרישה מוקדמת היא על ידי קניית דירות להשקעה. על פי נתוני הלמ”ס התשואה על דירות מגורים בישראל היא 3%, כלומר על כל מיליון ש”ח שנשקיע בדירה נקבל 30,000 ש”ח ברוטו בשנה. התשואה הזו גם ריאלית – כלומר שווי הדירה והשכירות צפויים לעלות יחד עם עליית מחירים כללית במשק.

מהצד השני- תשואת השכירות היא ברמת וודאות נמוכה בהרבה מאגרת חוב ממשלתית. יהיו לנו תיקונים סדירים בדירה ומדי פעם תיקונים גדולים. יהיו גם תקופות ללא שוכר. בנוסף, אם אנו רוצים לממן פרישה מוקדמת באמצעות דירות יהיה עלינו לשלם מס רכישה ועלויות בעלי מקצוע. יהיה עלינו גם לשלם מס של 10% על הכנסות השכירות מהשקל הראשון. כל אלה מורידים את התשואה משכירות לסביב 2% בלבד, וגם הכנסה זו תהיה תנודתית במידה מסוימת.

כלומר, כדי לממן פרישה עם סך של 10,000 ש”ח לחודש בלי לנגוס בקרן נהיה צריכים השקעה של כ-6 מיליון ש”ח בדירות בישראל. סכום יותר סביר אך ממש לא נמוך, ואף כולל רמה מסוימת של סיכון הן ברמת הדירה הספציפית שמתיישנת ב-30 שנים במהלך התקופה והן בחשיפה לשוק אחד, שוק הדיור בישראל. קיים גם סיכון מסוים לתרמיות, ובמהלך עבודתי כעורך דין נתקלתי במספר תיקים בהם דירה נמכרה מספר פעמים לרוכשים שונים, או בחריגות חמורות.

 גם אם נצליח לצבור את הסכום הנדרש, לכל היותר הוא יאפשר לנו לשמור על רמת חיינו. השקעות בנדל”ן למגורים בחו”ל יכול להניב תשואה גבוהה יותר, אך מגביר את כל הסיכונים שצוינו, כולל הסיכוי לתרמיות.

אם ברצוננו לפרוש עם סכום נמוך יותר נאלץ לעשות שימוש בכלי ההשקעה שהוכיח את עצמו כבעל התשואה הגבוהה ביותר לאורך זמן – שוק המניות.

פרישה באמצעות מניות

בממוצע של מעל 200 שנים שוק המניות הניב תשואה של כ-9.5%, משמעותית מעבר לשאר האפיקים. החיסרון בשוק המניות, בטח בכל הנוגע לפרישה מוקדמת, הוא התנודתיות. יהיו שנים בהן התשואה תהיה חיובית, אך יהיו שנים בהן התשואה תהיה שלילית. האם בכל זאת ניתן להשתמש בשוק המניות כדי לפרוש מוקדם עם סכום סביר?

עשיתי את הבדיקה הבאה: נניח שהייתי משקיע 1,500,000 ש”ח במדד מחקה של ה-S&P תשואה כוללת (צובר דיבידנד) ובכל חודש הייתי מושך סכום מחיה של 10,000 ש”ח (פלוס אינפלציה של 1.5% לשנה) למחיה לשנה הקרובה, וכך הייתי עושה במשך 30 שנה, מה היה מצבי בסוף התקופה? בדקתי כך נקודות התחלה שונות ובולטות ב-100 השנים האחרונת.

ובכן, למרות שבמשך 30 שנה המשיכה המצטברת הייתה עומדת על 4.5 מיליון ש”ח, לא רק שהסכום המקורי היה מספיק למחיה אלא כמעט בכל המקרים היינו מסיימים את התקופה ברווח נאה. בתקופה בין 1986-2015 למשל משקיע שהיה פועל כך היה מסיים עם 11.8 מיליון ש”ח בנוסף למשיכה במהלך התקופה. היו מעט תקופות בהן הסכום לא היה מספיק, אך ניתן לומר שכל עוד לא פרשנו בשיא בועת מניות כמו שנות ה-20 של המאה הקודמת 1.5 מיליון היו מספיקים לנו לפרישה.

יצוין שלא התחשבתי בחישוב זה במיסוי הבורסה, היות והוא לא משפיע על החישוב. מס בורסה משולם רק לפי החלק היחסי של הרווחים במכירה והבעיות נוצרות רק כאשר יש ירידות בשלב מוקדם בפרישה, אז לא ישולם מס. יש גם כלים כמו קופות גמל וקרנות השתלמות בהן לא משולם מס, או משולם מס מופחת, בטח כאשר הכסף מיועד לפרישה.

כיצד ניתן להגדיל את הוודאות שהסכום יספיק לנו? ובכן, הגדלת הסכום אפילו באופן צנוע מורידה את השפעת משיכת הכספים והירידות המוקדמות. אם נגדיל את הסכום ההתחלתי ל-2 מיליון ש”ח למשל אז אפילו אם פרשנו רגע לפני המשבר של 1929, עדיין הסכום היה מספיק לנו למחיה ל-30 שנים והיינו מסיימים את התקופה עם מעל 5.2 מיליון ש”ח! בשנים טובות יותר, אגב, כמו משנת 1970-1999, היינו מסיימים את התקופה עם 47 מיליון ש”ח לאחר שחיינו מהסכום, מבלי לעבוד, במשך 30 שנים. אם נשקול להחליף קניית דירה בשכירת דירה, נשתדל לא לפרוש בשיאה של בועה בשוק המניות או לחילופין נמתין כמה שנים עם משיכת הכספים מהחיסכון כדי לתת לתשואה לעבוד נעלה את הסיכוי שלנו להתעשר לרמת ודאות גבוהה ביותר.

זה נכון שאין ודאות, בטח ב-2020, ומה שעבד בבדיקה אחורה 200 שנים יכול לא לעבוד מחר, אך לבעלי יכולת התמדה שוק המניות הוא האפיק היחיד שמציא אפשרות ממשית לפרישה מוקדמת אפילו לצעירים בשנות ה-30-40 לחייהם.

Print Friendly, PDF & Email

25 מחשבות על “כמה כסף צריך כדי לפרוש? כנראה פחות ממה שאתם חושבים”

  1. שלומי ארדן

   היי אילון, הסכום בהכרח יספיק גם ל20 שנה אם הוא מספיק ל30, אתה מתכוון שיהיו תקופות שיסתיימו ב20 שנים מתחת לקרן אבל לא ב30 שנים?

   1. אתה אומר בעצם שתיק של 3m שח מספיק לצורכי מחיה של 20,000 שח בחודש לבן אדם כזה כדאי לפרוש עכשיו?

    1. שלומי ארדן

     היי מאור,
     “כדאי” זו שאלה קשה, אני מנסה לענות על השאלה האם זה יתאפשר.
     לגבי תיק של 3 מ’ על 20 אלף הוצאות – זה כנראה בסדר אבל לא תמיד. אולי שווה לחכות שנתיים שלוש 🙂

     1. קודם כל סחטיין על הבלוג המעניין והמסקרן ופותח אופקים.
      אני מכיר הרבה אנשים ששווים שווי כללי של נכסים פחות התחייבויות של 3-4 מיליון שח עם מחיה של 18-20 אלף שח בחודש שמשתוקקים לצאת ל״חופשי״ אבל כמובן שלהחזיק דירת מגורים בשבילם זה סוג של ביטחון אבל מצד שני הם עובדים סליחה על המילה כמו ״חמורים״ מה מונע מהם בעצם לצאת לעצמאות כלכלית?? כל העניין של לעבור מדירת מגורים לשכירות ולשים את הכסף בקרן סל עוקבת sp500 אם כן זה פשוט שערוריה – בשבילם
      תקן אותי אם אני מפספס משהו

 1. מיכאל ל.

  המספר 9.5% מאוד בולט בקריאה מהירה ואני חושב שהוא מטעה. ייזהר הקורא.

   1. מיכאל ל.

    אני מציע לקוראים לא לצפות לתשואה של 9.5% לשנה מהשקעה במדדי מניות למשך 30 שנה. אני לא אומר שכתבת משהו לא נכון, אלא שזה פרט בולט (ומפתיע) שגם אם הוא נכון עובדתית (לא בדקתי וגם לא ציינת באיזה שוק), עלול ליצור ציפיות לא ריאליות.

 2. אורן הס

  מעורר השראה!
  כמה הרבה אפשר לעשות עם אסטרטגיה נכונה ומשמעת בהתמדה.

  תודה על המאמר.
  מצפה לשמוע על החברה מחר

 3. קורא קבוע

  הממוצע יכול להטעות מאוד . במקרה הזה הסיכון (שיגמר הכסף הרבנ יותר מוקדם) באמת תלוי בסטיית התקן.
  אתר טוב סימולציות של זה : https://www.firecalc.com/

 4. ממליץ לך לקרוא באתר של Early Retirement Now, הוא עשה מחקר מקיף מאוד בנושא (חפש safe withdrawal rate guide, יש שם כ-30 פוסטים בנושא).

  אתה בעצם ממליץ על אחוז משיכה שנתי של 8%. הבעיה היא שברגע שמאריכים את תקופת המשיכה מ-30 שנה ל-60 שנה, אחוזי ההישרדות צונחים דרמטית. גם ב-30 שנה, לא כתבת מה אחוז ההישרדות של התיקים, אבל בהחלט הייתי רוצה משהו קרוב לאפס ואני לא בטוח שזה המצב. אנחנו גם לא תמיד יודעים אם פרשנו לפני מיתון או לא (זה יכול להיות גם כמה שנים לפני מיתון). וסטטיסטית, רוב התשואות נעשות בשוק שורי כך שרוב האנשים יגיעו ליעד שלהם ויפרשו דווקא לפני תקופת מיתון.
  המסקנה שאני הגעתי אליה היא שצריך אחוז משיכה של 3.5% בהשקעה מנייתית כדי לשמר את ההון הריאלי בהסתברות גבוהה *לנצח*.

  1. אני חושב ש3.5 אחוז משיכה בשנה זה טווח משיכה בטוח-בטוח-מדי ספק אם מישהו יכול להגיע לתיק כזה. במחקר טרניטי (לא כולל אינפלציה) רשום שגם טווח משיכה של 8-9 אחוז בשנה משאיר כסף והרבה אחרי משיכות. כמובן שלמשוך 8-9 אחוז בשנה זה סיכון מוגזם והתגרות בגורל. אני חושב שמשיכה של 5-7 אחוז בשנה תעשה עבודה טובה ותשאיר עודף גדול לכל הנהנים

 5. שלומי, אני מחזק את דבריו של רן.
  משיכה של 10,000 ש”ח (מוצמד למדד) עם סכום התחלתי של 1,500,000 ש”ח מושקע כולו בS&P500, לתקופה של 30 שנים, נגמרה ב61% מהמקרים בהתרוששות מוחלטת עוד לפני שעברו 30 השנים.

 6. עוד כתבה מרתקת. תודה רבה
  ההנחות שאתה לוקח מתעלמות מהעובדה שאנשים עובדים מפרישים כסף לקרן פנסיה. כסף זה הופך להכנסה זמינה החל מגיל 67.
  לפי הדוגמא שלך נניח שנדרש 10,000 ש”ח חודשי לפרישה, אם נניח למשל שבגיל 50 בקופת הפנסיה הסימולציה מראה שבגיל 67 הפנסיונר יקבל 6000 ש”ח לחודש. החישוב שלך צריך להיות פחות מחמיר.
  במקרה זה למשל, נדרשים 10000 ש”ח עד גיל 67 מהחסכונות ומגיל 67 ידרשו רק 4000 ש”ח מהחסכונות כיוון שההשלמה בסך 6000 ש”ח תגיע מקופת הפנסיה.
  בהינתן ההנחה המקלה הזאת, ניתן לדעתי גם לאכול מהקרן כי הכסף לא ילך איתנו לקבר:)

 7. כשמדובר באדם יחיד זה באמת נסגר הבעיה היא שמשפחה לא באמת יכולה לחיות מהקרן בלבד יש הוצאות גדולות במהלך החיים כמו תמיכה בילדים בלימודים דירה וכו’ שבהכרח יימשכו מהקרן

 8. חובה לקחת את אחוז המשיכה המומלץ בתיקי השקעות שמיועדים לפרישה מוקדמת הוא בין 1%- למקסימום 3% בשנה.
  תשואה ממוצעת 9.5% היא לא רלוונטית לאדם שרוצה לפרוש בעוד 20 או 30 שנה לדוגמה.
  להערכתי נראה תשואה ממוצעת בין 2.5% ל-5.5% באותן שנים.
  חובה גם להיערך עם ביטוחים מתאימים גם בתחום הבריאות (של קופ”ח ופרטי) וגם ביטוח חיים. חובה גם לבחון את נושא המשכתנא וקרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות.
  בכול אופן אם יש לכם זמן וידע תעשו את זה לבד ואם לא אני ממליץ על איש מקצוע שנקרא מתכנן פיננסי cfp

 9. מה הכוונה ביציאה לפני שיא הבועה? אתה טוען שדווקא יציאה לפני המשברים הגדולים לא מיטיבה עם המשקיעים והיה עדיף להם להישאר לחכות לתשואה, מדוע ?

  בכל אופן, מסמך מרתק.

  1. שלומי ארדן

   תודה יואל!
   אני אומר שאם אתה יוצא לפנסיה באמצע בועה וסומך על תיק ההשקעות זו עלולה להיות בעיה אם התיק ירד בעשרות אחוזים בשנה שנתיים הראשונות! לא שאני חושב שאנחנו במצב הזה כיום, בטח לא בישראל

   1. קודם כל סחטיין על הבלוג המעניין והמסקרן ופותח אופקים.
    אני מכיר הרבה אנשים ששווים שווי כללי של נכסים פחות התחייבויות של 3-4 מיליון שח עם מחיה של 18-20 אלף שח בחודש שמשתוקקים לצאת ל״חופשי״ אבל כמובן שלהחזיק דירת מגורים בשבילם זה סוג של ביטחון אבל מצד שני הם עובדים סליחה על המילה כמו ״חמורים״ מה מונע מהם בעצם לצאת לעצמאות כלכלית?? כל העניין של לעבור מדירת מגורים לשכירות ולשים את הכסף בקרן סל עוקבת sp500 אם כן זה פשוט שערוריה – בשבילם
    תקן אותי אם אני מפספס משהו

 10. מה שהיה הוא כנראה לא! מה שיהיה, בעולם של ריביות אפס עד להודעה חדשה… פיזור, כמומלץ וכמקובל, על פני מדדי מניות שונים, היה מניב, ויניב, תשואה שונה

 11. תודה שלומי!
  עשית אקסל עבור זה? אני רוצה לשחק קצת עם המספרים!
  תודה

  1. שלומי ארדן

   עשיתי אקסל כזה! חיפשתי אותו עכשיו כדי להעלות אבל אני לא ממש מוצא.. כרגע עובד על משהו ואחפש שוב מאוחר יותר

השאר תגובה

גלילה למעלה