התיק בפתיחת הרבעון הרביעי

בהמשך לפוסט סיכום הרבעון השלישי 2019 – עדכנתי את תיק הבלוג לקראת תחילת הרבעון הרביעי:

שם הניירמחיר בתחילת רבעון רביעי 2019אחוז מהתיק
שגריר1337 אג'5%
שוהם ביזנס568.5 אג'40%
שוהם ביזנס - כתב אופציה 1339 אג'5%
עילדב195 אג' 20%
שניב500 אג' 15%
אס אר אקורד4512 אג'15%
סה"כ100%

ככל שאני יודע, אין משקיעים ישראליים אחרים המפרסמים את הרכב התיק שלהם (למעשה, אני לא מכיר אף אחד אחר שעושה זאת). הסיבה שאני עושה את זה היא קודם כל האמונה שלי שמה שאני עושה יוצר ערך אמיתי ושאפשר, עם הרבה קריאה ועבודת רגליים, להצליח להכות את המדדים ולהשיג תשואות מצוינות.

אני יודע שאחד הגורמים שהכניסו אותי להשקעות היה מעקב אחרי בלוגרים כמו עדו מרוז שלכאורה הכו את המדד, אך תמיד היה מרכיב של אמון בתשואות שפורסמו שכן הרכב התיק לא פורסם אלא כל רבעון הייתה מפורסמת "תשואה". אצלי אני רוצה שהדברים יהיו יותר מסודרים וקלים למעקב.

חשוב לי שכל אחד מכם יוכל לעקוב בעצמו אחרי התיק שאני מרכיב ואחרי תהליך החשיבה ולוודא שהתשואה שלי היא מה שאני טוען. אם אני אצליח במטרה שלי להשיג תשואות מעולות זו תהיה מעין הוכחה שזה אפשרי, ואם לא – לפחות בדקתי את זה באופן מובנה ומסודר.

כפי שניתן לראות- כיום כל המניות בתיק הבלוג הן ישראליות, מצב שדיי מייצג את התיק האמיתי שלי ומהווה השלמה של תהליך שאני עובר מזה כשנה, מאז שהשקעות נהיו העיסוק העיקרי שלי. כתבתי על התובנות שלי בפוסט הזה.

נקודה נוספת בולטת שניתן לשים לב אליה היא החשיפה הגדולה לאשראי חוץ בנקאי בתיק. הסיבה לכך היא פשוטה – אני חושב שמדובר בענף מאוד סולידי. אסביר.

ענף ניכיון השיקים עדיין נשלט על ידי צ'יינג'ים וגופים פרטיים קטנים שמנכים שיקים מההון העצמי שלהם. כל תלמיד כלכלה מבין שהון עצמי הוא מקור הון יקר ולא יעיל (שמישהו יגיד את זה לאחים נאוי, שמשתמשים בהון עצמי כדי לקנות אג"ח), וכאשר אנחנו מדברים על ענף שבו המוצר הוא כסף, וחומר הגלם הוא כסף, אז מי שמשיג את הכסף הזול ויודע להביא אליו את הלקוחות יש לו יתרון מובנה.

מה שאנשים לא מכירים, ואני זכיתי להכיר במסגרת העבודה שלי כעורך-דין מסחרי, זה שהשוק הזה כבר קיים ומגלגל מיליארדים, פשוט הוא פועל בצורה מאוד לא יעילה.

דמיינו עולם בו מקביל בו רשתות המזון הגדולות אינן קיימות, וכל הקניות לבית נעשות בפיצוציות שכונתיות. לפתע, בזכרון יעקב מוקם סניף של "רמי לוי" שקונה את המזון בזול ויכול למכור אותו בהיקף עצום ובמחירים שהפיצוציות לא יכולות לעמוד בו.

ברור שהשמועה תרוץ מהר והמדפים יעמדו ריקים עד שהקיבולת של הסחורה (במקרה שלנו – כסף) תעמוד בקצב – וזה בדיוק מה שאנחנו רואים. אז יש עוד סניפים ועוד חברות ציבוריות – אבל החברות הציבוריות עדיין מהוות מיעוט קטן והן מצויות ביתרון מובנה מבחינת עלויות חומר הגלם – אג"ח, שטרי חוב ובנקים בריביות אפסיות.

סיכון נוסף שמדברים עליו לא מעט הוא החשיפה לתחום הנדל"ן, הבניה והתשתיות. זה אמנם סיכון קיים אך יש שני גורמים שמפחיתים אותו. ראשית, אין לי ספק שמדובר בתחומים שנמצאים אולי בתת-השקעה החמורה ביותר. מחירי הדיור הגבוהים הם בדיוק העדות שאנחנו לא צפויים לראות ירידה בבניה בעתיד הקרוב, ולמעשה נרצה לראות עליה משמעותית.

גורם שני הוא המח"מ הקצר והיכולת לפעול מהר אם מתחילים להריח צרות בתחום – תוך חודשיים אפשר "לנקות" את התיק ולדאוג להיחשף רק למושכים באיכות גבוהה, או לחילופין לדרוש "פיצוי" על הסיכון הנוסף. בסך הכל מדובר בעסק סטטיסטי, והם חשופים לקבלנים כמו שביטוח ישיר חשופים לכך שכל הרכבים במדינה יעשו תאונה – זה קיים, אבל לא סביר בצורה קיצונית.

לסיכום, כל אלה גורמים לי להרגיש בנוח עם החשיפה שלי לענף האשראי החוץ בנקאי, שאני מאמין שיכול להמשיך ולצמוח בצורה מהירה שנים רבות.

בנוסף, עדכנתי את התשואות של הרבעון השלישי לתשואות מהקמת הבלוג:

רבעוןתשואה
רבעון שלישי 20186.4%
רבעון רביעי 20187.2%
רבעון ראשון 20191% -
רבעון שני 201924.7%
רבעון שלישי 201936.7%
רבעון רביעי 201927.3%
רבעון ראשון 202020%-
רבעון שני 202043%
רבעון שלישי 202054.25%
רבעון רביעי 202049.71%
רבעון ראשון 20211.95%-
רבעון שני 202112.05%
רבעון שלישי202124.44%-
רבעון רביעי 20210.75%
סה"כ: 445%

נקודה קטנה לסיום – כששיחקתי עם האקסל שאני מחשב בו תשואות גיליתי שעשיתי טעות מטופשת והעמודה בה כתבתי את הדיבידנד שהמניה חילקה ברבעון לא חובר נכון לתשואה – כך שמסתבר שכל התשואות שלי עד הרבעון השלישי של 2019 לא כללו דיבידנד, מה שהיה מוסיף כ-4-5 אחוזים לתשואה. לא תיקנתי רטרואקטיבית אבל להבא התשואה הנכונה תוצג.

שתהיה חתימה טובה ורבעון מוצלח.

הכותב מחזיק או עלול להחזיק/לפעול בכל המניות המוזכרות בפוסט.

נא לקרוא את הפטור מאחריות.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top