השקעה בכתבי אופציה למתחילים

כתבי אופציה הן כלי השקעה וסוג נפרד של נייר ערך עם מאפיינים מעניינים. בנסיבות המתאימות כתבי אופציה יכולים להיות עדיפים משמעותית על המניה גם באפסייד וגם בדאונסייד, ובאפסייד כתבי אופציה יכולים להיות מעניינים במיוחד. כמה מההצלחות הגדולות שלי כמשקיע היו באופציות (בשנה וחצי האחרונות האופציות של שוהם שהתחלתי לקנות ב-40 אגורות עברו את ה-1,400% תשואה, ואני עדיין לא מוכר, עד הפקיעה עוד שנה וחצי אני מעריך שגם את ה-2,500% אעבור) .

אני רוצה לשתף אתכם איך אני ניגש, כמשקיע סולידי, לעולם האופציות הספקולטיבי. בפוסט זה נעסוק במה שמבחינתי צריך לדעת כדי לקבל בסיס טוב, כולל נושאים, כמו התאמות מחיר דיבידנד, שלמרבה הצער אפילו בקורס אוניברסיטאי על אופציות שעברתי בהיקף של עשרות שעות אקדמיות, מחברות ומצגות, לא מדברים עליו כלל ובמקום זה מלמדים על “אסטרטגיות באופציות”, ודווקא על הבסיס הפנדמנטלי מדלגים.

שימו לב שנעסוק בכתבי אופציה (באנגלית – Warrant) ולא באופציות (Option ) מהסיבה הפשוטה שבישראל אין כמעט מסחר באופציות על מניות (בטח לא על מניות בגודל שאני אוהב) אלא על מדדי מניות (אופציות מעו”ף הידועות לשמצה, שגורמות לרבים לחשוב שבורסה זה קזינו ובאופציות מעו”ף- זה גם נכון).

יש דימיון רב בין אופציה לכתב אופציה, אך בעוד אופציה נוצרת (“נכתבת”) על ידי משקיעים בשוק והיא ממש הימור בין שני משקיעים (משחק סכום אפס בו אחד מרוויח את מה שהשני מפסיד ) כתב אופציה הוא נייר ערך המונפק על ידי החברה עצמה וניתן להמירו למניות החברה במהלך תקופה מוגדרת מראש תמורת תוספת מימוש. נפרק את ההגדרה הזו לחלקים ברורים יותר.

כתב אופציה מונפק על ידי החברה כמו שהיא מנפיקה מניות או אג”ח – זהו כלי נוסף לגיוס הון עבור החברה, אך כמעט כל המקרים בהם תראו כתבי אופציה מונפקים הם ישמשו כדובדבן במסגרת הנפקת מניות. כפי שעשתה שוהם ב-2017 – שוהם הייתה צריכה הון לעבוד איתו ומי שקנה חבילה של מניות קיבל גם כתבי אופציה ללא תמורה (כן כן, בחינם). כתבי אופציה הם תמיד Long (כמו אופציית CALL)

כדי למצוא את הנתונים הבסיסיים על האופציה אפשר ללכת להצעת המדף ולעשות התאמות על מחיר המימוש בהתאם לדיבידנדים שחולקו מאז. זה אכן מה שעשיתי עד שגיליתי שהאתרים הפיננסיים עושים זאת לא פחות טוב ממני וחבל על הזמן. אם נכתוב בגוגל “שוהם ביזנס אופציה” נוכל לבחור בין ביזפורטל לגלובס ונגיע לטבלה הבאה (שככל שאני רואה זהה ביניהם):

[מאתר ביזפורטל]

הנתון החשוב הראשון הוא תאריך הפקיעה שהוא למעשה תאריך התפוגה של האופציה. כתב אופציה ניתן למימוש או המרה למניות בכל רגע עד לתאריך הפקיעה.

מדובר בנושא קריטי ושונה מאופציות רגילות. באופציה רגילה ככל ולא תעשו שום דבר ותגיע הפקיעה האופציה תמומש ואתם תרוויחו או תפסידו בהתאם. לעומת זאת בכתב אופציה גם אם אתם ברווח משמעותי אם לא תמכרו או תפעילו את האופציה היא פשוט תפקע ותעלם. אם אתם מחזיקים בכתבי אופציות תרשמו לעצמכם 100 תזכורות לא לשכוח בשבועות לפני הפקיעה או למכור או לממש – כלומר להמיר למניות. משקיעים מוכשרים שאני מכיר הפסידו כך הרבה כסף.

[הערת אגב: לאחרונה אני נתקל בתופעה, בעיקר בחברות ספקולטיביות, של עתירה לבית המשפט בבקשה להאריך את מועד המימוש של האופציה. סוגיה מעניינת והמעוניינים יכולים לקרוא את הנימוקים במסגרת העתירה.]

איך ממירים למניות? התהליך לרוב פשוט וכרוך בפניה לברוקר שלכם, אך שימוש לב שעליכם לשמור בצד מספיק מזומן כדי לאפשר את ההמרה מה שמביא אותנו למושג מחיר המימוש הנוכחי.

מחיר המימוש הנוכחי הוא כמה כסף תהיו צריכים לשלם לחברה כדי להפוך את האופציה שלכם למניה אחת. בדוגמה של שוהם – אם יש לכם היום אופציה אחת של שוהם ואתם רוצים להפוך אותה למניה אתם צריכים לפנות לברוקר שלכם, לשמור עבורו בצד 377 אגורות. הכסף יעבור לחברה (שוהם במקרה הזה) וייכנס להונה העצמי ואצלכם בחשבון – פוף! – האופציה תהפוך למניה.

כאשר המניה נסחרת מתחת למחיר המימוש (למשל כששוהם הייתה בשער 200 אגורות והאופציה הייתה ב-40 אגורות) נהוג לומר שהאופציה מחוץ לכסף (כלומר אם היא הייתה פוקעת היום היא לא שווה כלום) וכאשר המניה מעל מחיר המימוש היא נסחרת בתוך הכסף (למשל כיום האופציה של שוהם היא מה שמכונה עמוק בתוך הכסף – גם אם היא הייתה פוקעת היום משקיעי האופציה לא היו נפגעים כמעט). אופציות מחוץ לכסף הן משמעותית יותר ספקולטיביות מאופציות בתוך הכסף, אך בדרך כלל התגמול שמקבלים הוא שככל ואתה צודק לגבי נכס הבסיס התמורה במינוף ובתשואה גדולה בהרבה.

האפשרות להמרה למעשה פותרת היטב את בעיית הסחירות הנמוכה של האופציה (לפחות כל עוד אתה מצליח בהשקעה) – קרוב לפקיעה ניתן להמיר למניה שבוודאות סחירה יותר ולמכור שם.

בכתבי אופציה, בניגוד לאופציות רגילות, צריך לשים לב היטב לדילול שנגרם מהאופציות החדשות שנוצרות ולהתחשב בהן בתמחור, אך מנגד צריך להתחשב במזומן שנכנס להונה העצמי של החברה יחד עם מימוש האופציות. בדוגמה של שוהם האפקט של הדילול יותר ממקוזז על ידי כניסת ההון כי כל מיליון שנכנס להון של החברה מגדיל את התיק בהתאם לקובננט בחמישה מיליון ומגדיל גם את שווי השוק בהתאם. אני מעריך שמימוש האופציות אצל שוהם חיובי למחיר המניה לפחות כל עוד המניה מתחת ל- 1,885 אגורות וגם אז – זה שולי.

מדוע קוראים לזה מחיר מימוש נוכחי? כי למחיר המימוש יש התאמות שכל מי שמשקיע בכתב אופציה חייב להכיר. ההתאמות האלה כל כך משתנות זו מזו וכל כך קריטיות עד שהן עלולות להפוך אופציה שנראית במחיר רצפה ללא כדאית. משקיע תמים עלול לראות את הכותרת, לראות שקיימת התאמה לחלוקת דיבידנד ולהסתפק בכך, אך זו עלולה להיות שגיאה ענקית – יש דרכים רבות לעשות תיאום אופציה ולכל אחת יש את המאפיינים שלה. לצורך הדוגמה ניקח את פסקת ההתאמה לדיבידנד בתשקיף כתב האופציה של שוהם:

בואו ננסה להבין מה קורה כאן: ככל שהחברה מחלקת דיבידנד מחיר המימוש יוכפל ביחס בין שער המניה אקס דיבידנד חלקי שער המניה לפני אקס הדיבידנד. מה זה היחס הזה? זה בעצם שער המניה בחיסור הדיבידנד חלקי שער המניה לפני הדיבידנד. אם למשל שוהם הייתה בשער 200 אגורות וחילקה דיבידנד של 10 אגורות הרי היא תפתח את יום המסחר לאחר יום האקס ב-190 אגורות. בדוגמה הזו ניקח את היחס 190/200, אותו נכפיל במחיר המימוש (לצורך העניין שער המימוש המקורי- 400 אגורות) ומחיר המימוש החדש יהיה 380 אגורות. במצב המתואר ההתאמה נהדרת לבעל האופציה – גילחו לבעל האופציה 20 אגורות מהשער בזמן שהמניה ירדה רק ב-10 אגורות. לכאורה טוב ויפה, לא?

אלא שיש בהתאמה מסוג זה בעיה. ניקח למשל את המצב היום – שער מניה 1,000 (ושלא תגידו שלא אמרתי לכם) וכתב אופציה עם מחיר מימוש 377 שנסחר סביב 630. במצב כיום משקיע יכול לקנות אופציה ב-630 אגורות לממש אותה (להוסיף 377 אגורות) וזה יוצא דיי קרוב לקניית מניה מבחינת עלות. עכשיו בואו נדמיין ששוהם מחליטה לחלק את כל המזומן שלה כדיבידנד מיוחד בהיקף של 200 אגורות למניה. דיבידנד כזה יוריד את מחיר המניה ב-200 אגורות (שכן כשמחולק דיבידנד כסף יוצא מהחברה והמסחר מתחיל יותר נמוך לפי היקף הדיבידנד למניה) אך מחיר המימוש, לפי הנוסחה לעיל, ירד רק בכ-70 אג’. פתאום ממצב בו היינו יכולים לממש את האופציה מיידית וזה היה דומה לקניית מניה, בעלי האופציה לאחר הדיבידנד מוצאים את עצמם במצב שונה לחלוטין והם למעשה נפגעו בהיקף של 130 אגורות אך ורק בגלל אופן הניסוח של סעיף ההתאמה לדיבידנד! הנחמה הקטנה של בעלי האופציה היא שהם, במקרה כזה, יכולים להודיע על המימוש יום לפני יום האקס ובכך תיחסך מהם הפגיעה הזו. בקיצור, אי אפשר להשקיע בכתבי אופציה בלי להכיר את הנושא הזה, זה משפיע על כדאיות האופציה בכללותה. אני מציע ממש לקחת אקסל או דף ומחשבון ולנסות להבין מה ההתאמה עושה. יש התאמות מורכבות בהרבה עם נוסחאות שמתאימות גם את מחיר המימוש וגם את כמות המניות לכל אופציה – האינטואיציה מאוד מטעה במקרים האלה וצריך ממש לעבוד כדי להבין את ההתאמות האלה – אך בכל מקרה ההתאמות חשובות מאוד (ואם אין התאמה זה אפילו חשוב עוד יותר).

עוד מילה לגבי דיבידנדים – אמרנו שניתן לממש כתב בכל זמן, אז מתי כדאי לעשות זאת? אז כמובן שיש את הסיבות הרגילות כמו הרעה צפויה בחברה ושאר הסיבות שהיו גורמות לכם למכור גם את המניה, אבל מתי כדאי להמיר זו שאלה נפרדת. בקצרה – אם אין שינוי בתזת ההשקעה ככלל תרצו להחזיק כמעט עד הפקיעה אלא אם מתקרב יום אקס של דיבידנד גדול וההתאמות לא מגנות עליכם מספיק, או אם האופציה נראית יקרה (נדון בכך בפוסט הבא). לכן, אגב, אני מנבא (אני צריך להתחיל לעשות עמוד שעוקב אחרי כל התחזיות שלי, קורא חרוץ מוזמן לפתוח איזה גוגל דוק ציבורי) שככל ויהיה דיבידנד של שוהם באפריל (כנראה יום אחרי סגירת הדוחות, בגלל הקובננט) אנחנו נראה גל של מימושי כתבי אופציה כמה ימים לפני יום האקס, ואותו דבר יקרה גם בשנה הבאה. אגב, המימוש הזה מצוין למחזיקי המניה ובאופן נגזר גם למחזיקי האופציה בגלל הגדלת ההון כפי שציינתי קודם.

יחס המרה בעיקר רלוונטי כאשר בסעיפי ההתאמה חלק מההתאמה מבוצעת על ידי כך שכל אופציה תהיה ניתנת להמרה ליותר ממניה אחת וסטיית תקן שמודדת כמה המניה תנודתית. הסיבה שסטיית התקן חשובה היא שהיא אחד הקלטים הבודדים של אחת הנוסחאות החשובות בעולם ההשקעות – נוסחת בלאק שולס – באמצעותה בפרקטיקה רוב האופציות בעולם מתומחרות, ולרוב תראו אופציות נסחרות קרוב מאוד לשווי בלאק שולס (ומעניין לחשוב האם זה מצב טבעי או, לאור פרסומה וחשיבותה של הנוסחה, האם שזו נבואה שמגשימה את עצמה). בהשקעות קשה לדעת מה גורם למה כי לעתים קרובות ההגיון הוא מעגלי.

לסיכום הפוסט ‘למתחילים’: כמה שווה אופציה? נחזור לדוגמה של שוהם:-מחיר מניה 1,000, מחיר מימוש 377, שנה וחצי למימוש, מה ניתן לומר על השווי בלי להיכנס (עדיין) לנוסחאות?

מכיוון שאני יכול לקנות את כתב האופציה במחיר X (שהוא הנעלם שלנו), להוסיף 377 אגורות מחיר מימוש ולמכור את מה שקיבלתי ב-1,000 אגורות כמניה, כדי שלא תהיה כאן יצירת כסף מאוויר (מה שמכונה ארביטראז’) חייב רציונאלית להיות מעל 1000-377 = 623.

המחיר הזה- מחיר המניה מינוס מחיר המימוש (ככל והוא לא שלילי והמניה כבר נסחרת מעל מחיר המימוש – בתוך הכסף) נקרא שווי נאיבי. מחיר אופציה, ובמיוחד כתב אופציה הניתן למימוש בכל רגע, חייב לוגית להיות לפחות מעל השווי הנאיבי- במקרה שלנו לפחות 623 אגורות. אין כאן אפילו שאלה או תנאי לגבי העתיד או אם החברה תצליח או תיכשל -במחיר הזה כתב האופציה עדיף אובייקטיבית על המניה (נדון בכך בפוסט הבא). ככל וקיים בשוק מוכר מתחת לשווי הנאיבי (ובשוק הישראלי אני נתקל במצבים כאלה לעתים קרובות) זה פשוט חוסר יעילות של השוק, ושוק כתבי האופציה בארץ אכן מאוד לא יעיל.

ככל וכתב האופציה נסחר מעל לשווי הנאיבי – נניח 700 אגורות – אז ל-77 אגורות מעל השווי הנאיבי נקרא ערך הזמן של האופציה. ערך הזמן הוא התגמול שאתם משלמים על שני יתרונות של האופציה: המינוף שלה שמקביל ללקיחת הלוואה, ועל הלוואות משלמים ריבית שכלולה למעשה בפרמיה, אך גם ההגנה שהיא מספקת. נחזור לנושא זה בפוסט הבא, אז נדון גם על נוסחת בלאק שולס על חוזקותיה וחולשותיה ומתי נכון להשתמש באופציות ככלי השקעה במקום במניה, כולל מקרים לא מעטים בהם השקעה באופציה אובייקטיבית בטוחה יותר מהשקעה במניה.

מזל טוב, עברתם את קורס שלומי ארדן לאופציות למתחילים. מוזמנים לשאול שאלות בתגובות.

מי שמרגיש ששוחה בחומר ורוצה ללמוד עוד על כתבי אופציות – זה המאמר שלי על כתבי אופציות למתקדמים.

הכותב מחזיק במניות ובאופציות שוהם ביזנס.

לחצו כאן כדי לקרוא את הפטור מאחריות
כל המוצג באתר זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו יועץ השקעות ואינו מנהל תיקים ואינו מציג את המידע בתור שידול או השפעה או בקשה או הצעה לקנות או למכור או להחזיק את ניירות הערך המוזכרים באתר. אין לראות במידע באתר הצעה או שידול לקנות או למכור או להחזיק כל נייר ערך או מכשיר פיננסי אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. על כל משקיע להשלים בדיקה משלו לניירות הערך הנידונים. לפני ביצוע השקעה, על הקורא לבדוק השקעה זו עם היועץ הפיננסי שלו, עו”ד, ויועץ המס כדי לוודא שהשקעה זו מתאימה עבורו. לכותב עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך המוזכרים והוא עשוי למכור או לקנות את ניירות הערך המוזכרים מבלי להודיע על כך מראש. השקעה במניות היא מסוכנת ועשויה לגרום להפסד כל ההשקעה. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה, עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית לכל פעולה בה ינקוט בהסתמך על המידע באתר זה.
Print Friendly, PDF & Email

62 מחשבות על “השקעה בכתבי אופציה למתחילים”

 1. לא הבנתי למה שהמניה 200 אגורות
  והמימוש 40 אגורות
  ז שונה מהיום שהמניה 990 והמימוש 330
  כאשר המניה נסחרת מתחת למחיר המימוש (למשל כששוהם הייתה בשער 200 אגורות והאופציה הייתה ב-40 אגורות) נהוג לומר שהאופציה מחוץ לכסף (כלומר אם היא הייתה פוקעת היום היא לא שווה כ

  1. שלומי ארדן

   היי, שים לב שמחיר המימוש כמעט ולא משתנה גם בדוגמה וגם במציאות, לצורך העניין מחיר מימוש 400 כשהמניה ב200 והאופציה ב40 (מחוץ לכסף) או מניה 990 ואופציה 590 (בתוך הכסף, ללא ערך זמן).

   אשנה את הניסוח שיהיה ברור יותר.

 2. כדי לראות אם הבנתי אקח את רני צים:
  האופציה נסחרת כרגע ב-136אג’
  מחיר המימוש הוא 400אג’
  ומחיר המניה הוא 440אג’

  להבנתי אם אקנה עכשיו אני “מחוץ לכסף” כי סך כל ההשקעה פלוס מימוש יוצא 536אג’ שזה 94אג’ מעל מחיר המניה.
  אם לעומת זאת מחיר המניה יעבור את את הסכום הזה אני מתחיל להיות ברווח ממימוש האופציה.
  וכדי לוודא שהנתי את החשבון: אם המניה תגיע ל-1036אג’ אממש את האופציה אני מקבל את המניה ב”הנחה” של כ-500אג’.

  האם זה החישוב הנכון?

  1. שלומי ארדן

   היי עמית, כמעט מדויק,
   האופציה בדוגמה של רני היא 36 אגורות בתוך הכסף וכל השאר -100 אג’ – זה “ערך זמן”. כדי שתרוויח על האופציה אתה צריך שהמניה תגיע ל-536 אגורות בשנה וחודש עד הפקיעה אבל יש חישוב יותר נכון שאני מעדיף – הרי אתה מתלבט בעצם בין לקנות מניה של רני לבין לקנות אופציה. אם המניה תגיע ל536 אגורות בפקיעה משקיע באופציה יהיה על 0% תשואה אבל משקיע במניה יהיה ברווח של כ-20%. השאלה היותר נכונה היא מהי תשואת ה-Break Even בין המניה לאופציה. זה נתון שמופיע באתרים הכלכליים ואדון בו בפוסט הקרוב.

   לגבי הדוגמה השניה – מחיר המימוש הוא 400 ולכן אם המניה מגיעה ל-1000 אגורות אתה מקבל אותה בהנחה של 600 אגורות, גובה ההנחה נקבע בסכום שהמניה מעל מחיר המימוש ולא מחיר המימוש עצמו. שוב – תגיד לי אם הצלחתי להבהיר.

   1. זאת אומרת שאתה בעצם אומר שאם אתה מחזיק את האופציה של רני צים ולא את המניה אתה סבור שמחיר המניה יהיה הרבה יותר מ 536 בסוף השנה ?

    1. שלומי ארדן

     בדיוק – שער האיזון יוצא סביב 580 אגורות עוד שנה וחודש.

     1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

      הי שלומי
      אשמח להבין מדוע האיזון הוא ב 580 לפי הדוגמא.

      כמו כן,
      מדוע מבחינתך השקעה באופיה שקולה לחינוך של פי 3 עח אחוז ההשקעה של

      אודה לך אם תוכל להבהיר את הנקודות הנל.

      אגב,
      צריך לזכור שבסופו של דבר בהנחה שתזת ההשקעה ההיא לונג ,ניתן תמיד למצוא יומיים-שלושה שיש בהם מסחר יותר גדול ולמכור בשוק ואז זה מניה לכל דבר רק שתמיד השתואה בה תהיה גדולה יותר באופציה למול המניה

     2. שלומי ארדן

      היי, בשמחה:
      1. לגבי תשואת האיזון – החישוב הוא כזה. נניח שהמניה היום נסחרת ב-430, מחיר מימוש 400 והאופציה ב-135. אם תקנה את המניה והיא תגיע בפקיעה ל-580 התשואה שתעשה היא 35% ואם תקנה את האופציה תעשה תשואה דומה – 33.33%. יוצא שאם אתה היום מאמין שבפקיעה רני תהיה 580 אתה אדיש בין המניה לאופציה ולכן 580 זה שער הברייק-איבן. מכיוון שחישבתי ידנית זה יצא לא מדויק, אני עובד על מחשבון פשוט שאשתף באתר בפוסט הקרוב.

      2. מצטער, לא הצלחתי להבין את השאלה.

      3. לעתים קרובות – נכון, בעיקר כשהאופציה בתוך הכסף.

   2. אני רואה שהבנתי נכון את החישובים, רק המונח בתוך הכסף לא ברור לי…
    —- 36 אגורות בתוך הכסף וכל השאר -100 אג’ – זה “ערך זמן” —-
    לא בטוח שהבנתי למה רק 36אג’ בתוך הכסף? לפי מה זה מתחלק ל36 מול 100? אם היית אומר 40 זה היה מסתדר לי (440-400 = 40)

    1. שלומי ארדן

     צודק עמית, התבלבלתי בין מחיר המניה לאופציה. אם המניה היא 440 ומחיר המימוש הוא 400 האופציה 40 בתוך הכסף. יפה!
     40 זה גם השווי הנאיבי של האופציה.

     1. מדהים! עכשיו אני חושב שהבנתי הכל 🙂
      מחכה לפוסט הבא

     2. שלומי ארדן

      שמח לשמוע! תודה על ההתעניינות ונתעדכן בקרוב 🙂

   3. לפי איך שאני מבין את זה :
    שווי נאיבי = 440-400 = 40 אגורות (כלומר 40 אגורות בתוך הכסף) .
    כתב האופציה הוא 136 אגורות כרגע לכן הוא ב96 אגורות מעל השווי הנאיבי שזה גם כביכול ערך הזמן …
    שלומי – תקן אותי בבקשה אם אני מדייק.

    אגב, יש בלבול לפעמים בין אנשים שחלק מתייחסים ל”בתוך הכסף” כאשר מחיר המניה גבוה ממחיר המימוש + מחיר האופציה . צריך להתייחס רק למחיר המימוש ולא למחיר האופציה, כאילו שכבר קנית את האופציה וזאת עלות שקועה…

    1. שלומי ארדן

     לגבי החלק הראשון – מדויק. יש המשתמשים במונח “בתוך הכסף” באופן בינארי – אופציה היא או בתוך הכסף או מחוץ לכסף בלי לדבר על כמה בתוך הכסף.

     לגבי החלק השני: אני חושב שזה עניין פסיכולוגי של סוחרי אופציות שצריכים להתמודד עם סיכונים גדולים אבל מבחינה כלכלית ההסתכלות הזו שגויה. עלות שקועה זה כסף ש”הלך”, כאן הפרמיה עדיין קיימת ואתה יכול להשיג אותה חזרה על ידי מכירת האופציה בשוק. כמובן שאם החברה נכנסה לכינוס או משהו כזה אז זו עלות שקועה גם במניה וגם באופציה.

 3. רק הבהרה לגבי מימוש באפריל לקראת הדיבידנד. אתה צופה מימושים לפני כן, משמע שזה יפעיל לחץ מטה על האופציה באופן זמני?

  1. שלומי ארדן

   היי פיני,
   מכיוון שהאופציה נסחרת בשווי הנאיבי זה לא אמור להשפיע על האופציה עצמה, השאלה היא אם הדילול ישפיע באופן זמני על המניה? פנדמנטלית אני לא חושב שזה אמור להשפיע אבל זה נושא שולי גם אם כן, אני לא מתעסק בזה.

  1. הי שלומי,

   תודה רבה על הפוסט מאיר העיניים. האם יש כתבי אופציה בשווקי חול? אם כן איך הם נקראים ואיך אפשר למצוא אותם?
   תודה

   1. שלומי ארדן

    בשמחה מונו!
    באנגלית כתבי אופציה הם warrants ובדרך כלל הן יסומנו באותיות wt או ws בסוף השם של הנייר

    1. תודה רבה

     יש דרך קלה לראות את כל כתבי האופציה בארהב למשל כפי שרועים את הישראלים בביזפורטל או גלובס?

 4. שלום שלומי
  א. עוקב אחריך כבר הרבה זמן כל הכבוד לך על איך שאתה מנגיש נושאים שונים וחושף אנשים לידע רב בעל ערך כלכלי רב בעולם ההשקעות.
  ב. אני משקיע כבר הרבה זמן באופציות ומודה שלמדתי הכול דרך הרגליים. קניתי ואז עשיתי חישובים, וחושב שהיום אני מבין די טוב איך להתעסק איתן למרות שצריך לזכור שאופציות זה עדיין אפיק השקעה עם הרבה סיכון.
  ג. יש בתחום הזה נושא שקצת מבאס אותי והוא נושא ההמרה, קרו לי כבר כמה מקרים שהייתי ברווח גבוהה על האופציות אבל לא היה לי מספיק כסף להמיר אותם, לחץ המכירה לפני מימוש גרם לי להפסדים לא מעטים (או לא להרוויח יפה כמו שיכולתי) בגלל זה.
  השאלה שלי היא האם אתה מכיר מקום שניתן לנהל בו חשבון שהם מוכנים לתת לך מינוף או הלוואה זמנית כל פעם שאתה רוצה להמיר אופציות כשהם בתוך הכסף.
  סתם לדוגמא במשבר ינואר לפני שנה קניתי אופציות של אנלייט שאז יצאו מחוץ לכסף בסכום של כמה עשרות אלפי שקלים, בזמנו הם עלו פי כמה וכדי להמיר אותם הייתי צריך סכום של מאות אלפי שקלים שלא היה לי. לצערי מימשתי (אמנם ברווח נאה) אבל לא כמו שיכולתי כי פחדתי שאתקע בלי יכולת המרה (כידוע איפה המניה היום…)
  תודה רבה מאוד על כל המידע

  1. שלומי ארדן

   היי hg, תודה, תגובה מעניינת.
   בעולם מתוקן הבנקים היו נותנים לך גישור ליום יומיים כדי שתמכור את המניות ותחזיר משם אבל אני יודע שהם מאוד קשים.

   גם עבורי זו שאלה והפתרון הכי קל שלא תלוי באף אחד הוא להמיר במנות- להמיר רבע, למכור, להמיר עוד רבע וכן הלאה. גם מכירה בשוק לאט יכולה להיות בסדר.

 5. היי שלומי אני רק בשלב ההבנה . רציתי לישאול בנושא אחר בירשותך. היום היה הודעה במאיה שהבורסה מאשרת לרפק להנפיק עוד מניות . מה שיגרום לדילול לאלה שמחזיקים האם הבנתי נכון

  1. שלומי ארדן

   היי אבנר,
   הייתי מעדיף שהתגובה תהיה בפוסט של רפק אבל לא משנה. הסיבה לכך היא שבסוף הפוסט כתבתי שרפק צריכה להגדיל את החזקות הציבור ב-2% כדי להיכנס למדדים וזה בדיוק מה שהיא עושה.
   ההנפקה הזו לא רק שאינה סימן שלילי – היא סימן חיובי מאוד שבעל השליטה מקשיב לשוק ומוכן לשחרר קצת שליטה כדי להגדיל סחירות ולהיכנס למדדים. אם הניתוח שלי נכון הרי זה עולה לו כסף והדוח הקרוב יתחיל להראות זאת. אני מאוד מרוצה.

 6. מצטער שעירבבתי בין הנושאים .נילמד להבא . נכון אני זוכר שכתבתה שרפק צריכה להגדיל . אז היא מגדילה את הסיכויים להיכלל ב60 .לכן העליות בימים האחרונים כניראה אוספים . היום מכרתי את פי טי אל ב75%רווח לאחר שהייתי מעל 100 אבל

  1. שלומי ארדן

   אני לא חושב שהעליות בימים האחרונים קשורות – גם בלי מדדים ושטויות זו חברה מאוד זולה ובמקביל סולידית – לפחות לפי הניתוח שלי.

    1. שלומי ארדן

     כניסה למדדים בוודאי לא משפיעה ישירות על השווי של חברה אבל היא גורמת למשקיעים רבים, שפשוט לא מסתכלים על מניות שאינן במדדים, לבחון את החברה. גם הכניסה למדדים עצמה מעודדת משקיעים לבחון חברות שנכנסות.

     זה פחות שאני חושב שהכניסה תעלה את השווי ויותר שאני חושב שהיא תגרום למשקיעים לשים לב לשווי. בכל אופן אין לדעת אם זה ישפיע בסופו של דבר וגם אם לא – אני מרגיש בנוח עם ההשקעה.

 7. היי שלומי,
  תודה על הפוסט.

  1. כתבת : ” אני מעריך שמימוש האופציות אצל שוהם חיובי למחיר המניה לפחות כל עוד המניה מתחת ל- 1,885 אגורות וגם אז – זה שולי” .
  למה מימוש האופציות אצל שוהם חיובי למחיר המניה דווקא כל עוד המניה מתחת ל1885 ? מה החישוב שגרם לך להניח זאת ?

  2. מחיר המימוש הנוכחי שמופיע בביזפורטל יתעדכן רק לאחר חלוקת הדיבידנד נכון, כל עוד זה לפני צריך לעשות בעצמי את החישוב נכון ?

  תודה מראש.

  1. שלומי ארדן

   היי ג’ון,
   1. אני טוען שכל שקל שנכנס לשוהם ממונף פי חמישה (בגלל שהקובננט מאפשר להגדיל את התיק בחמישה ש”ח על כל שקל של הון עצמי) ומכיוון שככלל אצבע כל שקל בתיק אשראי הוא שקל בשווי שוק – זה מגדיל את השווי פי חמישה מכניסת ההון. כלומר כל עוד שוהם נסחרת בפחות ממכפיל הון 5 (סביב 1885) כניסת הכסף מפחיתה את מכפיל ההון. זה נושא שפחות קשור לאופציות עצמן ויותר למאפיינים של שוהם, פשוט קשה לי להתאפק לדבר על שוהם 🙂

   2. שאלה יפה, אני מעריך שעד יום האקס זה לא ישתנה, נכון. אבל שים לב שגם לא יהיה ניתן לעשות את החישוב עד שאין את מחיר המניה ביום חלוקת הדיבידנד – אבל צודק שאפשר לחשב בערך, יפה.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אנשים כמוך הם יחידי סגולה
  תודה רבה לך על הכל
  אני דיי חדש כאן ועבודת הקודש שאתה עושה ראוייה לשבח

  יש משפט שהולך כך :״ כשהעשיר לוקח מהעני זו כלכלה חופשית אך כשהעני לוקח מהעשיר זה נקרא אלימות ״

  אין ספק שאתה זן נדיר ✨

 9. שאלה חשובה בענייני מס.
  אם האופציות נקנו ב 40 היום יש לך שתי אפשרויות להמרה למזומן
  1. למכור אותן בערך ב 640 (או כמה שהן שוות ברגע זה)
  2. לממש לכדי מניות, ואז למכור.

  מה חישוב המס לכל סיטואציה?

  תודה

  1. שלומי ארדן

   שאלה טובה עמית,
   בחישוב הראשון זה פשוט – 640 שמכרת מינוס 40 שעלה לך – על כל זה 25% מס.
   החישוב השני – אם אני לא טועה גם ההמרה היא אירוע מס ותשלם, לא בטוח ב-100%.

 10. שלומי, ראשית תודה רבה על הפוסט.
  לגבי תשואת האיזון – אני מבין את החישוב (בדוגמה של צים – 580/430 = 180/135).
  אני מבין את הרעיון של המינוף, וככל שאתה יותר בלונג על המניה, זה משתלם יותר,

  השאלה שלי היא – אם אתה צריך בכל מקרה 400 פר מניה כדי לממש את כתב האופציה, האם זה אמת השקעה ממונפת? זה נשמע כאליו בכל מקרה אתה צריך לשמור רזרבות בעובר ושוב כדי לממש את זה.

  אני מבין שבעולם מושלם, הבנק אמור לתת הלוואת גישור, אבל לפי התגובות זה לא נראה ככה.

  1. שלומי ארדן

   היי אמיר, אם אתה שומר את שער המימוש בצד וקנית בשווי הנאיבי – אז החבילה כולה (המזומן והאופציה) זהים במאפיינים שלהם למניה באפסייד אך בדאונסייד המזומן תמיד מוגן.
   המינוף נובע מכך שלא נהוג לשמור את מחיר המימוש בצד ולגבי הלוואת גישור – בנקים זה עם קשה.

   1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    מעניין! לא חשבתי על זה ככה.
    בעצם, אתה קונה הגנה להפסד בגובה מחיר האופציה (כלומר ההפסד המרבי שלך הוא מחיר האופציה), מנגד, אתה עלול להפסיד במידה והאופציה אינה בכסף.

    מאוד מעניין!

    תודה.

    1. מאוד מעניין ומפורט . לצערי נפלתי לכתב אופציה מסריח .
     מחיר המימוש הנוכחי הוא פי 2 ממחיר המניה . ומחיר המימוש הסופי איכשהו משתווה תמיד למחיר המניה . כך שתמיד אני מפסיד ולא ישתלם לי להמיר את כתב האופציה למניה .

     https://www.bizportal.co.il/option/quote/generalview/1156967

     1. שלומי ארדן

      היי אור, אכן נראה כתב אופציה קשה!

 11. מה קורה שלומי ?
  יש לי שאלה ברשותך
  נניח ואני קונה את האופציה של שוהם במחיר כרגע שהוא 402.9
  מגיע שבוע לפני תאריך הפקיעה ויש לי 2 אפשרויות לפי מה שהבנתי (תקן אותי אם אני טועה).
  או למכור את האופציה
  או לממש את האופציה ולהמיר למניה אחת רגילה בתוספת מימוש של 377 אגורות.
  לא הבנתי איך אני מרוויח כשאני בעצם ממיר את האופציה למניה , מכיוון שמחיר המימוש תמיד נשאר אותו דבר ואילו מחיר האופציה משתנה בלבד . כשאני ממיר את הכתב אופציה למניה אני מוסיף בעצם את מחיר המימוש ולא את מחיר האופציה שעלה ולא כל כך הבנתי איך הרווחתי בהמרה את העליות שהיו במחיר האופציה עצמה .
  מקווה שהבנת את כוונתי .
  תודה .

  1. שלומי ארדן

   היי גיא, מה המצב? אני חושב שהבנתי ותחשוב על זה ככה – נניח שמחיר האופציה לא ידוע (שהיא לא סחירה למשל) ואתה יכול, בתוספת מימוש של 377 אג לקנות מניית שוהם שנסחרת נאמר ב-777 אג׳.
   מכיוון שהיא לא נסחרת אתה יכול רק להמיר למניה, אתה משלם 377 אג תוספת מימוש ומקבל מניה שאתה מוכר בשוק ב-777 אג- הרווחת 400 אג שזה נותן לנו מושג פשטני על השווי של האופציה.

   המחיר של האופציה נגזר מהעליה במחיר המניה שזה הדבר היחיד שמשנה למי שמתכוון להמיר. כלומר אם אתה מתכוון להמיר ולא למכור לכאורה לא משנה לך בכמה האופציה נסחרת או אפילו אם היא נסחרת בכלל! בפועל כנראה שהאופציה תיסחר באזור השווי שלה, ראה את שני הפוסטים שלי על כתבי אופציות

   1. אני לא בטוח שהבנתי .
    נניח מחיר האופציה כרגע הוא 402.9 אג ומחיר המימוש הוא 377 אג.
    מחיר מנית שוהם הוא 763 אג.
    בחרתי לקנות את אופציית שוהם ב402.9 אג.
    מגיעים לשבוע לפני הפקיעה והמצב הוא כזה.
    מחיר מניית שוהם הוא 1526 אג( מאחל לה שתגיע ליותר חחח)
    ומחיר האופציה הוא 2884 אג.
    אני בחרתי להמיר את האופציה למניה אז הפעולה שאני עושה היא להוסיף 377 אג ולקנות בסך הכל ב779 אג? (402.9 ששילמתי בהתחלה פלוס מחיר המימוש -377)
    כי אם כן הייתי יכול לקנות בהתחלה ב763 אג ,זה בדיוק החלק שלא הבנתי .
    בעוד אתה מוכר את האופציה בשוק אתה מוכר ב2884 אג ומרוויח את העליה של האופציה עצמה .
    תודה שלומי ומאחל ששוהם תגיע ליותר .

    1. שלומי ארדן

     בתרחיש הזה האופציה לא תהיה 2884 אג אלא סביב 1150 אג! היא אף פעם לא תהיה מעל מחיר המניה בשום תרחיש.
     מה שאמרת נכון – יכולת לקנות מראש את המניה ב-763 אג אבל אז השקעת מראש סכום כמעט כפול! האפסייד הוא אותו אפסייד על השקעה נמוכה בהרבה, ובאחוזים הוא הרבה יותר גבוה

     1. אוקי .
      קניתי את האופציה במחיר של 402.9 אג
      מגיעים לשבועיים לפני הפקיעה .
      מחיר האופציה בשוק הוא 1150 אג
      ומחיר המניה 1526
      אם קניתי את האופציה ב402.9 ובחרתי למכור את האופציה בשוק ב1150 אג עשיתי פי 2.85 . את זה הבנתי .
      אך במקרה ש אני ממיר את האופציה למניה אז הפעולה היא להוסיף 377 אג לכל אופציה שקניתי ,כלומר סך הכל שילמתי 777.9 ואני מקבל מניה אחת חדשה .
      וזה הדבר היחידי שלא הבנתי . קיבלתי מניה אחת חדשה במחיר של 779.9 ומניה בשוק היא 1526 ,פי 1.95 בעוד שאם הייתי מוכר את האופציה בשוק הייתי עושה פי2.85
      תודה על הסלבנות.

 12. גם כדי להבין שאני מבין: כרגע שוהם האופציה פלוס מחיר מימוש זה 777 והמניה 760. למי שמאמין בשוהם האופציה במחיר מעולה. אני צודק?

 13. ג’ינג’י

  מחיר המימוש משתנה מעת לעת? או נשאר קבוע לכל אורך חיי האופציה?

  1. שלומי ארדן

   לכל כתב אופציה יש תנאים משלו. ברוב המקרים מחיר המימוש של כתב אופציה מותאם באופן כלשהו לדיבידנד (מחיר המימוש מופחת לפי שיעור הדיבידנד), לעתים גם מספר המניות פר אופציה מותאם לדיבידנד.

 14. היי שלומי,
  אתחיל ואומר שמעולם לא סחרתי בישראל, אולם מאז שגיליתי את הבלוג שלך זה ללא ספק פתח בעיניי את האופציה.
  אומנם אני לא תמיד מסכים עם כל הנכתב (שזה כמובן מאוד לגיטימי בניתוחים), אני מאוד מעריך את ההנגשה שאתה עושה לשוק המקומי
  ולמסחר בכלל. אז דבר ראשון, כל הכבוד !
  ותודה רבה על ההשקעה הגדולה שאני בטוח שנדרשת.

  כל הפוסט הנוכחי הוא מעולה (לדעתי), רק משפט אחד שכתבת הציק לי ורציתי להעיר.
  אני מצטט:
  “יש דמיון רב בין אופציה לכתב אופציה, אך בעוד אופציה נוצרת (“נכתבת”) על ידי משקיעים בשוק והיא ממש הימור בין שני משקיעים (משחק סכום אפס בו אחד מרוויח את מה שהשני מפסיד )”
  זו אמונה נפוצה אך מוטעית, אופציות אינן בהכרח משחק סכום אפס, ומסחר נכון יכול לייצר את כל הקומבינציות של win-win \ win-lose \ lose-lose.התיאור יכול להיות מעט ארוך, אז אפנה להסבר לא רע בנושא
  https://seekingalpha.com/article/4174846-options-are-not-zero-sum-game

השאר תגובה

גלילה למעלה