הסיפור שלי עם הרבלייף; להציל את מי שלא רוצה שיצילו אותו

חברת הרבלייף מוכרת תוספי מזון (אבקות להכנת שייקים) באמצעות שיווק רב-רשתי. הכוונה היא שלקוח פוטנציאלי לא יכול פשוט ללכת ולקנות את האבקות של הרבלייף בחנות אלא רק דרך 'מפיצים', והרבלייף מאוד רוצה שתהיו מפיצים שלה ומוכרים לכם חלומות על להיות בעל עסק מצליח.

בשנת 2012 ביל אקמן, משקיע נודע, פתח בשורט ענק של סביב מיליארד דולר נגד הרבלייף בטענה שמדובר בתרמית פירמידה. אקמן טען שהיות ו-73% מהמפיצים של הרבלייף לא מרוויחים כסף ושחלקם הגדול נרשמים כמפיצים אבל בפועל צורכים את המוצר בעצמם הרי שמדובר בתרמית ובפרקטיקה לא חוקית. ניתן לשמוע את אקמן מציג את התזה שלו על הרבלייף בגרסה קצרה (דקה וחצי) או בגרסה ארוכה (שלוש שעות!). אקמן טען כי הוא רצה להפיל את הרבלייף בגלל הנזק שהם עושים לאנשים פשוטים, ובפרט למהגרים. הוא רצה לעזור להם.

בשנת 2013 קם מול אקמן המשקיע האגדי קארל אייקן ופתח בפוזיציית לונג מתוקשרת והמלחמה ביניהם החלה. אקמן הוציא 50 מיליון דולר (!!) על קמפיין שלילי נגד הרבלייף בניסיון לפגוע במחיר המניה שלה ולקדם את פוזיציית השורט שלו, הוא פנה לרגולטורים רבים במטרה לקדם חקירה של הרבלייף ופעילותה ה'לא חוקית' (ובעצמו נחקר על ידי ה-FBI לגבי האם החוקרים ששכר העלו טענות שקריות במטרה לקדם חקירה נגד הרבלייף שתקדם את פוזיציית השורט שלו).

בסופו של דבר החקירות נסגרו, התחזיות של אקמן כי הרבלייף 'תתפוצץ' עד שנת 2016 התבדו ואקמן עשה את מה שאמר שלא יעשה וסגר את פוזיציית השורט שלו ב-2018 בהפסד עצום.

מבט מבפנים

עקבתי בקשב אחר הסיפור עם הרבלייף בזמן אמת, אך אני יכול להגיד שבאמת הבנתי אותו רק לפני כחצי שנה. הגיעה אליי לקוחה בשם דנה (לא באמת). תיק גירושין, 5 ילדים. היא הסבירה לי שבעלה הוא משתכר שכר נאה והיא 'בעלת עסק'. העסק של דנה הוא חנות שהיא מפעילה מזה עשור בה היא משווקת מוצרי הרבלייף. כמה העסק מרוויח? ובכן, הוא לא מרוויח, אך היא בדיוק נרשמה לקורס קידום העסק של הרבלייף מה שיגדיל לה מאוד את המכירות ויעביר אותה לרווח. איך העסק שורד מזה עשור? באמצעות ההכנסות של הבעל ובור עמוק של חוב לבנק.

ראיתי שדנה מאוד מאמינה בעסק וקבענו לשבת עם דוחות של רואה חשבון להבין כמה היא באמת מפסידה או לפחות מתי העסק צפוי להרוויח. הפגישה הבאה הייתה אירוע בלתי נשכח עבורי. דנה הגיע עם דוחות שהראו שהמכירות של דנה היו 200 אלף בשנת 2018 בזמן שעלות החומרים שלה באותה שנה היו 220 אלף – כלומר דנה הייתה בהפסד גולמי (!!) בעסק בן 10 שנים (!!!!), לפני שכירות, לפני שכר (אין שכר), לפני ארנונה, לפני הכל!

שאלתי אותה איך זה יכול להיות? מסתבר שהרבלייף לא פראיירים והם דורשים מהמפיצים שלהם עלויות גבוהות מאוד על המוצר שהם קונים כמפיצים, מה שחונק את המפיצים לחלוטין- אבל לא רק זה. כשהמצב עם הבעל החל להיות גרוע (שנים לפני כן) הוא סגר את הברז ודנה מצאה את עצמה לוקחת הלוואות מאכילה 5 ילדים באבקות שייקים (מאוד יקרות אגב) כי פשוט אין כסף לאוכל.

מזעזע נכון? עושה חשק לפתוח שורט על הרבלייף ולהוציא 50 מיליון דולר על קמפיין נגדם נכון? ובכן חכו עם זה דקה.

ישבתי עם דנה מעל לשעה והסברתי לה בפשטות עד כמה חמור המצב, עד כמה המצב שלה יהיה יותר טוב אם היא תסגור את העסק ותעשה כל דבר אחר. הסברתי לה שצמיחה בעסק זה הדבר האחרון שיעזור לה כי היא בהפסד גולמי!!!

שום דבר לא עזר. 5 ילדים רעבים בבית והיא לא מוכנה לקלוט. היא רואה בעצמה כ'בעלת עסק', היא לא יכולה לדמיין את עצמה פתאום כמוכרת נעליים שכירה (למרות שזה ישפר את מצבה לאין שיעור!). היא נרשמת לקורסים (בתשלום!!) של הרבלייף שילמדו אותה למכור יותר בזמן שהדבר האחרון שהיא צריכה זה למכור יותר. עכשיו, עם הפרידה מבעלה, הקריסה שלה למעשה בלתי נמנעת. כל זה – והיא ממשיכה להגן על הרבלייף בחירוף נפש!!

אתם מבינים מה קורה פה?? דנה הייתה מוכנה לאבד הכל- אבל ממש הכל – כדי להגן על החלום שהרבלייף מכרו לה! שמעתם פעם על מישהו שעבד עבור חברת ענק ועוד שילם לה כסף על התענוג? לא גוגל ולא אפל יכולות לעשות דבר כזה!

אפשר לדבר על כמה נדרש 'חינוך כלכלי' או על 'איך הבנקים הלוו לה מאות אלפים לעסק שלעולם לא יהיה רווחי' אבל נקודה החשובה ביותר, בה גם נפל אקמן הגדול – בהשקעות אסור לך להתבלבל בין איך שאתה רוצה שהעולם יעבוד לבין איך שהעולם עובד באמת. בהשקעות אתה לא יכול להרשות לעצמך להסתכל על אנשים ממגדל השן עם מבט רציונאלי שלמדת בהרווארד בלי להבין איך אנשים חיים באמת.

במשך 5 שנים של עריכת דין פגשתי מאות רבות של אנשים שקרסו, עם סיפורים דומים. סיפורים כאלה משאירים אותי מחובר לקרקע. הסיפור למעלה מזעזע אתכם? בצדק. גם אותי סיפורים כאלה זעזעו – בהתחלה. אחרי כמה עשרות מבינים שיש אנשים שמובילים את עצמם לאבדון וזה פשוט בלתי נמנע.

היו פעמים בהם פגשתי אנשים שירשו מיליונים רבים ממש לאחרונה והיה ברור לחלוטין שתוך שנים בודדות הם יהיו בפשיטת רגל – תביעות סרק, החלטות עסקיות תמוהות – ולא משנה מה אומרים להם הם לא עוצרים את הדימום!

זה טוב ויפה לנסות לעזור לאנשים ולהסביר להם איך נכון להתנהל, אבל אל תופתעו אם זה לא יעבוד. יש אנשים שפשוט לא רוצים שיצילו אותם.

Print Friendly, PDF & Email
גלילה למעלה