ביו ויו – האם המוצר החדש יעלה אותה ליגה?

מאז המעבר על כל המניות בישראל עברתי על רבות מהחברות שעברו שלב וגם רבות שלא עברו, ורבות מהן הצטרפו לרשימת מעקב. עד כה כתבתי רק על על הבודדות שאני מחזיק בתיק, אך יש כמה שנשארות על הספסל למרות שהן מעניינות מאוד, ואני רוצה בשבועות הקרובים לשתף אתכם בכמה מהן.

אני רוצה להראות שכשאני אומר שבשוק הישראלי יש מציאות, הכוונה היא לא רק ל-4-5 חברות אלא לעשרות חברות בתמחורים מדהימים. אני רוצה לשתף אתכם באחת מהחברות האלה – אולי החברה הקטנה ביותר שכתבתי עליה עד כה. זו גם אחת החברות שהתייחסתי אליה כחברה שעלולה להיות לפני נקודת מפנה בשיחה לסיכום הרבעון. תודה לגלעד רוזבן שכיוון אותי לחברה כמניה מעניינת כמותית, וקל להבין למה בהמשך. לדעתי גם מבחינה איכותנית היא מעניינת מאוד ובדרך כלל כשאני וגלעד מסכימים על השקעה (ולרוב זה לא קורה, למרות ששנינו שוחים באותם מים) שווה להכיר.

הפעילות

ביו ויו עוסקת במערכות הדמיה ממוחשבות לזיהוי תאים סרטניים בשתי שיטות עיקריות. הראשונה היא שיטת ה-FISH (קיצור של Fluorescence in situ Hybridization) במסגרתה נצבעים התאים בדגימה בעזרת סמנים בצבעים שונים. תאים חריגים ייצבעו באופן שונה מתאים רגילים. בדיקות ה-FISH נעשות באמצעות באופן מסורתי על ידי טכנאים באופן ידני. לביו ויו יש מגוון רחב של ישומים מאושרים בתחום ה-FISH (כלומר, בדיקות שונות שניתן לבצע עם המכשיר).

השיטה השניה היא בדיקת CTC (קיצור ל-Circulating Tumor Cells) בדיקה מסוג “ביופסיה נוזלית” – במקום הביופסיה הקלאסית בה דוגמים ריקמה (תהליך פולשני ולא נעים), ביופסיה נוזלית מתבצעת על ידי בדיקת דם בלבד. תאים סרטניים מופרשים בכמות קטנה מאוד למחזור הדם, והמורכבות היא לאתר מעט מאוד תאי סרטן בתוך מיליונים רבים של תאי דם בריאים.

התהליך הוא כזה: נלקחת דגימת דם מהנבדק, מתבצעת הכנה של הבדיקה כדי לסנן את מספר התאים החשודים, התאים שנשארו נבדקים אוטומטית על ידי המכשירים של BioView והתוצאות מוצגות לרופא.

ביופסיה נוזלית היא תחום חם וחדשני שצפוי להחליף נתח ניכר מבדיקות הביופסיה החודרניות. על פי מחקר של Howe Research הצפי הוא לגדילה בהיקף בדיקות מסוג זה ברחבי העולם בקצב של של 39.2% בשנה, כלומר הכפלה של היקף התחום כל שנתיים.

המשווקים

ביו ויו משווקת את מוצריה הן בעצמה והן באמצעות מפיצים. החל מיוני 2013 ביו-ויו מפיצה את מוצריה גם באמצעות ענקית הציוד הרפואי Abbott. הבחירה של חברה כמו אבוט במוצר של ביו-ויו מעידה רבות על האיכות של המוצר של ביו-ויו.

בתחילת 2019 התקשרה ביו-ויו עם מפיץ סיני – סאנמד- שמשווקת את המערכת של ביו-ויו בבתי חולים בסין לצורך בדיקות לזיהוי סרטן ריאות. כבר ב-2019 המכירות בסין היו משמעותיות מאוד וגדולות מהמכירות לאבוט הגדולה. שימו לב שהמכירות ל-ABBOTT ירדו מעט ב-2019 לאחר שעלו ב-2018. עם השנים עלולה להיות דעיכה מסוימת בתחום ה-FISH ככל שבדיקות חדישות יותר (כמו CTC) יחליפו חלק מהיישומים שלהן.

ביו-ויו הכריזה שהיא בוחנת שיתופי פעולה נוספים עם Angle האנגלית ו-Tethis האיטלקית. המטרה של ביו -ויו היא ליצור שיתופי פעולה עם חברות המייצרות בדיקות כדי לייצר לעצמה יותר הכנסה חוזרת. כיום ההכנסה החוזרת של ביו-ויו היא רק מחוזי שירות ועומדת על כ-9 מיליון ש”ח בשנה.

המוצר החדש – DENOVO

בשנת 2017 ביו-ויו שמה לה למטרה לפתח מכשיר ייעודי לבדיקות CTC, עם מראה ומיתוג ייחודיים. חלק ניכר מתקציב המחקר והפיתוח של ביו-ויו הוקדש למכשיר ולאחר שנתיים של השקעה במחקר ופיתוח ובטא-סייט אצל אחד הלקוחות, בסוף 2019 החלה ביו-ויו בייצור סדרה ראשונה. כך נראה המכשיר שפותח (בעוד המכשירים הקודמים נראים כמו מיקרוסקופ עם התאמות):

[מכשיר הדה-נובו]

ראיתי את המכשיר במעבדות של החברה. בהשוואה למכשירים הקודמים , כאן יש לנו לראשונה מכשיר שביו-ויו פיתחה בעצמה, והוא נראה מרשים מאוד, כאילו מדובר במיקרוסקופ שפותח על ידי אפל. יש לו מסך מגע, לוגו משל עצמו, והוא חכם ומתוחכם . ניתן להזין אליו עד 40 משטחי בדיקה, והוא יבחן אותם באופן אוטומטי לחלוטין ויציג את התוצאות. ככל שחיפשתי, לא מצאתי מכשיר דומה, וכאמור מדובר בשוק גדול שצפוי לצמוח במהירות בשנים הקרובות.

עוד השנה אמורה ביו-ויו לסיים התאמות במכשיר ולהתחיל לשווקו. מה גודל השוק הפוטנציאלי? על פי הערכות ההנהלה פוטנציאל המכירות של מערכות בדיקות מהסוג של ביו-ויו יגיע לכ-60 מיליון דולר בשנה עד שנת 2023.

[מהדוח השנתי של ביו-ויו]

כיום ביו-ויו שוקלת כמה אפשרויות כדי להפוך את ה-DENOVO לא רק למכירות מכשירים רבות, אלא גם למקור להכנסה חוזרת באמצעות פיתוח עצמי, רכישה או שיתופי פעולה.

נתונים פיננסים ונקודת המפנה

כדי להבין מדוע ביו-ויו עלולה להיות דיי קרובה לקפוץ ליגה, תנו מבט בתוצאות הכספיות של שלוש השנים האחרונות.

הרווח הגולמי בשנים 2017-2018 היה סביב 15 מיליון. מנגד, הוצאות מחקר ופיתוח, מכירה ושיווק והנהלה וכלליות יחדיו היו סביב 16 מיליון והובילו להפסד קטן של כמיליון ש”ח בשנה, אך שימו לב שביו ויו מדווחת שכ-1.5 מיליון ש”ח בהוצאות המחקר והפיתוח שלה בשנים אלה היה קשור לפיתוח של המוצר החדש – DENOVO. כלומר, הפעילות של ביו-ויו הייתה מאוזנת, אך עם מינוף תפעולי משמעותי– כלומר העלויות כמעט ולא משתנות בהתאם להכנסות (הרווח הגולמי הוא 60%) ולכן עליה בהכנסות יכולה להקפיץ את הרווח פי כמה וכמה.

ב-2019 כאמור החלה ביו-ויו לעבוד עם סאנמד וקפצה לה באלגנטיות לרווח נאה של 3.3 מיליון ש”ח (ביו-ויו כמעט לא משלמת מס במזומן בשל הפסדים צבורים), אך גם זה לא מייצג מכיוון ש-2019 כללה הוצאות פיתוח על DENOVO ולא הכנסות.

בהחלט ייתכן ש-DENOVO יהיה המוצר המוביל בקטגוריה הצרה של המכשירים לבדיקות CTC בעולם, תחום שצפוי לצמוח ב-40% בשנה והחברה מעריכה שרק תחום צר זה יהיה אחראי למכירות של כ-60 מיליון דולר בשנה. גם אם המכירות יהיו עשירית מהתחזית ב2023 (שיש יאמרו שהן מחמירות), עדיין נראה מהמוצר רווח של עשרות מיליונים בשנה. אז בכמה נסחרת הפעילות הזו?

נתונים פיננסיים

לביו-ויו יש 17.5 מיליון ש”ח במזומן, ללא חוב. שווי השוק של ביו-ויו הוא 32 מיליון בלבד, כלומר הפעילות שלה, שהרוויחה 3.3 מיליון ב-2019 לפני המוצר החדש שהושקעו בו מיליונים, נסחרת לפי שווי של 15 מיליון בלבד. ביו-ויו עושה לאחרונה בייבקים כמעט כל יום, אמנם בכמויות לא גדולות (לא מאוד סחירה) אך הכיוון נראה נכון.

זה נכון שבביו ויו קיימת חוסר ודאות מסוימת, בעיקר לגבי מכירות המוצר החדש ושיתופי הפעולה, אך היא רווחית גם בלעדיו וכל דולר במכירות של המוצר החדש יהיה משמעותי בשורה התחתונה. אפילו החיסכון בסיום של פיתוח ה-DENOVO יגדיל את הרווח משמעותית ואם ביו-ויו תשיג שיתוף פעולה עם שחקן שמייצר בדיקות הפוטנציאל עצום.

קניתי פוזיציה קטנה, בניגוד למנהגי, כי קשה לתפוס סחורה בשוק ועד שנראה את המכירות של DENOVO (עוד 2-3 רבעונים להערכתי) עלול להיות קשה לתפוס פוזיציה.

מילות סיום ואפקט ארדן

כשאני כותב על חברה כמו ביו-ויו יש בי חשש מסוים. אני יודע שאם אני אכתוב על החברה זה עלול (לפעמים) לגרום לעליה במחיר המניה . מי שעוקב אחרי הבלוג יודע שאני נוטה להחזיק ולעקוב אחר מניות במשך שנים וועולם לא מכרתי מניה שכתבתי עליה על עליה של כמה אחוזים, אך אני רוצה להציג נקודה נוספת שגרמה לי להחליט לכתוב על ביו-ויו ועל כמה חברות נוספות בזמן הקרוב.

בתיאוריה שוק ההון צריך להיות דרך יעילה להקצות משאבים בכלכלה, אך במהלך המחקר שלי אני נתקל בחברות מדהימות שלא מקבלות שום קרדיט משוק ההון. שווי השוק שלהן כל כך קטן שהן פשוט לא רלוונטיות למוסדיים ולמשקיעים קטנים אין את הסבלנות והיכולת לעשות את המחקר הנדרש ובגלל ששווי השוק של החברות כל כך קטן הן “נתקעות”.

משקיעים רבים חושבים שאין למחירים ולמסחר בבורסה השפעה על החברות אך אני אומר לכם חד משמעית שלחוסר העניין הזה יש משמעויות אמיתיות על הפעילות של החברה, במיוחד בחברות שיש להן פוטנציאל צמיחה שדורש השקעה מסוימת מראש. האם אמזון הייתה אמזון כיום אם היו דורשים מבזוס להציג רווחים בעשור הראשון עם דרישות שבזוס יתפטר? מאוד ייתכן למשל שביו-ויו הייתה רוצה לפתח בדיקת סרטן משל עצמה שמיועדת למכשירים שלה, אך עם שווי שוק כזה שוק ההון למעשה סגור לחברה, מה שגורם להשפעות בעולם האמיתי .

בחלק מהחברות עליהן אכתוב אני משקיע (וכמובן אכתוב על כך גילוי נאות) , ובחלק אני לא משקיע כלל כי התיק שלי מצומצם וכי השוק הישראלי מלא במציאות, אך אני חושב שמגיעה להן הכרה וייתכן שעבור רבים מכם עם תיק מפוזר יותר או עם חיבה לתחומים שונים הן יהיו מעניינות. בכל מקרה כמובן שעל כל קורא לחשוב באופן עצמאי על ההשקעה.

הכותב מחזיק באופן ישיר ובאמצעות קרן ארביטראז’ ואליו במניות ביו ויו.
התוכן כפוף למדיניות הגילוי הנאות וזכויות היוצרים של האתר.

Print Friendly, PDF & Email

48 מחשבות על “ביו ויו – האם המוצר החדש יעלה אותה ליגה?”

  1. שלומי ארדן

   זה נכון, אבל אז המזומן לא היה מה שהוא היום (היה 3 נטו אם מתחשבים בחוב לרשות החדשות, 8 אם לא, וכמות המניות קטנה מאז) והתחרות הייתה קשה יותר – זה לפני שהתחילו לעבוד עם ABBOTT ועם המשווק הסיני שמאפשר צפי דיי טוב שנים קדימה.
   עוד שינוי הוא שהוצאות המחקר ופיתוח אז היו 3 מיליון, היום הן 6 מיליון. אני חושב ומקווה שזה יבוא לידי ביטוי במכירות של ה-DENOVO.

 1. מדובר בחברה שלפי דעתי שווה להחזיק לתקופות מאד ארוכות של 20-30 שנה ובסכומים שאתם יכולים להרשות לעצמכם להפסיד. בחברות ביו, הייטק או חברות שעוסקות בחיפושי גז ונפט או מינרלים ומתכות צריך לקחת בחשבון שרוב הסיכויים שהשקעה שלנו תרד לתמיון(האופציה הנוספת זו תשואה משמעותית מאד)ולכן תמיד נקצה סכום קטן יחסית מתיק ההשקעות שלנו.

  1. נפתלי

   מעניין. צחי נחמיאס מחזיק למעלה מ5 אחוז מהחברה באמצעות קרן השקעות פרטית

  2. שלומי ארדן

   הכל נכון, גם בחברות אחרות, אך ההערה על ביו לדעתי זה יותר רלוונטי לחברות ביו הפסדיות שמתבססות על אישורים וניסויים עתידיים, כאן זה פחות העניין .

  1. שלומי ארדן

   יפה אבנר! שיכון ובינוי כנראה הייתה מעניינת והסתכלתי אז אבל היא מורכבת לי, אני רוצה חברות שאני יכול להבין.

 2. שלומי יש לה המון פרויקטים של אנרגיה מכל הסוגים בממדים ענקיים בנוסף זכתה במכרז של ממשלת ניגריה ועוד .לדעתי הולכת להכפיל את השווי שלה בשנתיים הקרובות. אבל מצד שני הסיפור על השוחד באפריקה לא ניגמר . היא חברה ענקית במושגים ישראלים ככה שעינין הניהול הוא מאוד קריטי

 3. ייתכן שביו ויו תגיע רחוק , וייתכן שתעביר עוד 10 שנים משמימות , כמו בקישור. לטעמי לא מעניינת, כי אני מחפש דברים יותר מיידיים ולא הבטחות עתידיות שאולי תתממשנה ואולי לא. בכלל , מניה יכולה להיסחר שנים רבות במחיר זול להפליא בלי שתעניין את המשקיעים . בנוסף, היא דלת סחירות מאוד (היום הזה היה יוצא דופן בגלל הכתבה) , ואפשר להיתקע חזק במניות כאלה.

  1. שלומי ארדן

   הכל נכון, וגם אצלי כאמור היא קטנה, אבל אני אומר שאם המהלך יצליח סחירות לא תהיה בעיה (מה גם שהחברה חובבת בייבקים)

   1. שלומי – אני מוכן לקבל שהיא זולה . רק שכרגע , במצב השוק, יש זולות רבות בבורסה כמו ביו ויו . כדי שהיא תהיה פחות זולה היא צריכה להראות דוחות טובים עם צמיחה יפה (או הודעה חיובית מהותית ). אז נכון שיש פוטנציאל, אבל אין כל אינדיקציה שזה עומד לקרות . בקיצור – ייתכן שהיא תתעורר, וייתכן שתשקע שוב בשינה ממושכת . הסיכוי לסצנריו השני בחודשים הקרובים גדול יותר , לדעתי .

   2. היי שלומי,

    תודה רבה על הניתוח המפורט, נשמע מעניין !!!

    לגבי הבייבקים, אלה נעשים מחוץ לבורסה, מעניין מי המוכר ? היתרון הוא הפיכתן למניות רדומות ( הקטנת ההון הרשום למסחר ).

    1. שלומי ארדן

     תודה ירון!
     לגבי העסקאות מחוץ לבורסה – באמת מעניין

 4. גיא המכונאי

  הניתוח מאוד יפה. מספר נקודות להשלמה:
  א.בשביל להבין עד כמה הפוטנציאל של בדיקת דם פשוטה לגילוי סרטן הוא עצום תחשבו על כמה בדיקות יעשו על אנשים בריאים כדי לגלות סרטן בשלבים מוקדמים כי זה מאוד קריטי בהצלחת הטיפול.
  ב.החברה הסינית היא חברה מאוד גדולה שמשקיעה המון כסף בקידום הבדיקה. כרגע הם מוכרים במרפאות ובבתי חולים בסין בלי אישור רישמי של הרגולטור הסיני. במקביל הם עורכים ניסוי של 1500 איש כדי לקבל את האישור.
  מכיוון שהניסוי ממשיך והתוצאות מתקבלות במקום אני מניח שהתוצאות מוצלחות. כך שיש עוד פוטנציאל מאוד גדול בסין כי חולי סרטן שם לא חסר.
  ג. השיתוף פעולה עם החברה האנגלית הוא בעל משמעות גדולה כי החברה האנגלית נמצאת בדין ודברים עם הfda האמריקאי על קבלת אישור בארה”ב ובאירופה והמוצר של ביו וויו הוא מוצר משלים שהופך את הבדיקה מדוייקת יותר ואוטומטית עם יכולות לכמויות גדולות של בדיקות.

   1. אביעד

    שלומי ערב טוב 🙂
    מה אתה אומר פונדמנטלית על חברת דקמא קפיטל (1116177)?
    נסחרת זול מאוד בשווי 35 מ’ שקלים עם הון עצמי כמעט 90 מיליון שקלים.

    מעניינת לטעמך?

 5. גלעד רוזבן

  אתה מתעלם מהניתוח בפוסט. תוך כשנה אמורים לראות הכנסות מהמכדיר החדש.

 6. לא ברור לי במה זה טוב לחברה לרכוש את המניות של עצמה ולהפוך אותן לרדומות .
  אני יכול להבין, אילו הבעלים רצו למחוק את המניה מהמסחר ולהפוך אותה לחברה פרטית, ואז רכישת המניות מקטינה את חלקו של הציבור. אבל בביו ויו חלקו של הציבור סביב 50% ואין סיכוי שזה יקרה.
  היה עדיף לדעתי אם החברה היתה מנצלת את המזומנים שלה לפיתוח עסקי .

  1. שלומי ארדן

   היי אלעד, אני רואה את זה ככה – ביו ויו נסחרת במכפיל רווח נמוך יחסית ונראה שהשוק מתעלם מהמזומנים אז זו אחלה הזדמנות לעשות בייבק. אני לא שולל שבמחיר מניה גבוה יותר ביו ויו הייתה דווקא מנפיקה ועושה מהלך עסקי אבל במחיר מניה הזה זו אפשרות מצוינת

   1. שלומי – אבל מה נותן הביי-בק לחברה , חוץ אולי מאיתות למשקיעים שהחברה חושבת שמחיר המניה נמוך ? אם אתה או אני קונים והמניה קופצת , אז אנחנו מרוויחים .
    אבל החברה עצמה לא תרוויח , לדעתי, כי מדובר במניות רדומות.

    1. שלומי ארדן

     נותן הרבה – מעלה את הרווח למניה משמעותית. אם היו קונים ב10 מ שיש להם הרווח למניה היה עולה ב-50%

     1. נכון שזה מעלה את הרווח למניה. אבל כמשקיעים אנחנו לא יכולים לאחוז במקל משני הקצוות .
      הרי אם החברה היתה מחר מפרסמת שמשקיע גדול הזרים 10 מיליון לחברה במחיר הבורסה בתמורה להנפקת מניות עבורו , היינו אומרים שזה צעד חיובי ומשדר אמון בחברה, למרות שהיינו מדוללים והרווח למניה היה קטן. כאן זה בדיוק הפוך…

     2. שלומי ארדן

      אני חושב ששני המקרים נכונים.
      במקרה הנוכחי החברה רואה הזדמנות, לפני שהמוצר החדש בא לידי ביטוי, לקנות מניות בזול.
      אם היה נכנס משקיע והיו מנפיקים לו מניות – בשוק הישראלי סביר מאוד שגם זה מבשר על קפיצה עסקית בדרך.
      ההבדל במקרים הוא שבמקרה הראשון כנראה שהחברה לא צריכה מזומן בשביל המהלך שהיא מתכננת ובמקרה השני כן,.

 7. למה אתה כותב עליה אם ככ קשה לתפוס סחורה בשוק? הרי זה ברור שהעוקבים פה יריצו אותה ישר אחרי

  1. שלומי ארדן

   היי דן,
   אתה מעלה נקודה שחשבתי עליה והתייחסתי אליה במפורש בסוף – אני רואה כאן חברה לא מוערכת עם הרבה פוטנציאל. האם לא לכתוב עליה כי היא קטנה? הרי למוסדיים היא כבר קטנה מדיי לסיקור, אז אם לא אני, בלוגר קטן, לא אכתוב עליה כמה מילים, מי כן?

   הסיבה שמניות עולות לפעמים כשאני כותב עליהן היא כנראה כי יש לי טראק רקורד לא רע בזיהוי חברות מעניינות, ברגע שאני אזייף התופעה הזו פשוט תיעלם כלא הייתה. לכן מאוד חשוב לי לעשות בדיקות מקיפות ככל שניתן. אני כבר שבוע עובד על חברה שאכתוב עליה בשבועות הקרובים, רק כדי לוודא שאני לא מפספס משהו. אני כבר מכיר אותה היטב, אבל אני בודק שוב ושוב כדי לוודא שאני חלילה לא מטעה או מפספס משהו. הבעיה של “חקיינים” – היא בעיה שאי אפשר להימנע ממנה אם כותבים על השקעות והיא גרמה ללא מעט בלוגרים להפסיק לכתוב על השקעות ספציפיות וזה מצער בעיניי ומדלל את השיח הכלכלי.

   בכל אופן כל עוד מה שאני כותב מדויק עד כמה שאפשר ועם גילוי נאות – אין עם זה שום בעיה בעיניי.

 8. ביולוג ירושלמי

  כתבה מאוד מעניינת.
  לומדים כל יום דברים חדשים.
  רק לקנות את כל המניות, אחת לאחת לאחד, רק כי אתה אמרת ורק כי אתה רשמת, ולגמור כל מניה סוררת וחופשיה לכל אלו החקיינים שרצו לרכוש אותן לפני, מאחריי, מצדדי אבוקדו לא בשל לא לקנות.

  תודה על השיתוף במחשבות! 🙂

 9. הי שלומי,תודה על עוד ניתוח מעניין מאוד. למכשיר החדש יש אישור רגולטורי של ה- EC/ FDA ? אם לא- מתי הם צופים לקבל אישור כזה? האם יש תוצאות ניסויים קודמים?

 10. פינגבאק: סיכום הרבעון השלישי בתיק ומחצית בתחרות ההשקעות | השקעות ערך עם שלומי ארדן

 11. היי שלומי ,
  אתה עדיין מושקע בחברה ?
  זו חברה שרק המזומן והשלד הבורסאי שווים את שווי השוק שלה .
  הם היו אמורים לדווח תוצאותיו של הסקר שערך המפיץ הסיני בסוף רבעון 3 .

 12. היי שלומי תודה.
  צחי נחמיאס קנה ביום חמישי ברצף ב278 כ 12-11 אלף מניות.

  1. שלומי ארדן

   תודה אבנר! שמח לשמוע על דברים טובים בביו-ויו למרות שלא מחזיק

 13. פינגבאק: כל המניות בישראל - 2021 | השקעות ערך עם שלומי ארדן

 14. היי שלומי ,
  תודה על ביו ויו מהיום שפרסמת בבלוג את האנליזה שלך פשוט קניתי כל הזמן מניות שלהם בצורה כמעט יומית.
  אני חושב שהם עדיין זולים מאד לעומת הפוטנציאל.

 15. פינגבאק: סיכום שנת 2020! | השקעות ערך עם שלומי ארדן

 16. פינגבאק: סיכום הרבעון השלישי בתיק ומחצית בתחרות ההשקעות – השקעות עם שלומי ארדן

 17. פינגבאק: סיכום שנת 2020! – השקעות עם שלומי ארדן

השאר תגובה

גלילה למעלה